Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

miasto warte zwiedzania

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "miasto warte zwiedzania"— Zapis prezentacji:

1 miasto warte zwiedzania
Strzelce Krajeńskie miasto warte zwiedzania Autor: Klasa I B Gimnazjum w Czerwieńsku

2 Strzelce Krajeńskie To piękne miasto Poznajmy je razem Miejsca warte
zobaczenia Historia Położenie Strzelce dawniej i dziś Plan miasta Widokówki

3 Strzelce Krajeńskie to piękne miasto Poznajmy je razem Miejsca warte
zobaczenia Historia Położenie Strzelce dawniej i dziś Plan miasta Widokówki

4 w północnej części ziemi
Strzelce Krajeńskie położone są w północnej części ziemi lubuskiej

5 a zachodniej Powiatu Strzelecko – Drezdeńskiego

6 Strzelce Krajeńskie

7

8

9 A teraz opowiemy historię miasta

10 Było to tak:

11 W roku 1260 margrabia brandenburski Konrad poślubił księżniczkę wielkopolską Konstancję, która wniosła w posagu tereny kasztelani santockiej, w tym także wieś "Strzelcze".

12 W kilka lat po tym wydarzeniu margrabia Konrad buduje w pobliżu tej wsi "castrum" - zamek myśliwski. Zamek najeżdża i pali go w roku 1272 książę wielkopolski Przemysław II.

13 Na miejscu spalonego zamku margrabia Konrad buduje silnie obwarowane miasto i prawdopodobnie od nazwiska zasadźcy nadaje mu nazwę "Vredeberg" - Friedeberg.

14 Pierwsza wzmianka pisana o mieście pochodzi z roku 1286 i dotyczy wystawionego w Strzelcach aktu fundacyjnego klasztoru cystersów w pobliskim Bierzwniku -"Marienwalde".

15 Następny dokument pisany pochodzi z roku 1290 i odnosi się do budowy klasztoru przy murach, w pobliżu Bramy Młyńskiej przez przybyły z Lipian zakon augustianów - eremitów.

16 W latach władzę na tych terenach przejściowo sprawowali Krzyżacy. W roku 1433 ziemię strzelecką najechały zbrojne oddziały czeskich husytów. Podstępem zdobyto miasto, spalono kościół i klasztor, a mnichów wymordowano.

17 Znaczny rozwój miasta nastąpił
Znaczny rozwój miasta nastąpił w XVIII i XIX wieku, kiedy zaczęły powstawać nowe manufaktury i fabryki, rozwijały się handel i budownictwo, szybko rosła liczba mieszkańców.

18 Przedwojenny Friedeberg szczycił się dobrze rozwiniętą bazą oświatową. Funkcjonowało tutaj gimnazjum, szkoła handlowa, średnia szkoła dla dziewcząt oraz Królewskie Seminarium Nauczycielskie. Miasto posiadało własną drukarnię i Muzeum Regionalne.

19 W 1945 roku miejscowość włączono do Polski. Administracja polska używała początkowo nazwy Strzelce bez przymiotnika Krajeńskie. W latach  miasto administracyjnie należało do woj. gorzowskiego.

20 A teraz zobaczmy

21 Miejsca warte spaceru

22 To w drogę

23 Miejsca warte zobaczenia
Baszta Prochowa (zwaną również Więzienną lub Basztą Czarownic) powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Zaś jedyna zachowana, czterokondygnacyjna bramą miejską zwaną Młyńską (lub Drezdeńską) powstała w XV wieku. Na początku XX wieku powstało tutaj Muzeum regionalne, dzisiaj zaś znajduje się w budynku   Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia

24 Miejsca warte zobaczenia
Zespół fortyfikacji miejskich składa się z murów obronnych, Baszty Prochowej oraz Bramy Młyńskiej. Mury miejskie zostały zbudowane z kamienia polnego. Wzniesiono je już w XIII wieku.

25 Miejsca warte zobaczenia
Secesyjna willa w Strzelcach Krajeńskich przed wojną była siedzibą zarządu dróg. Zbudowana została w 1900 r. z cegły klinkierowej i ozdobiona szczytem ryglowym, wieżyczką w narożniku oraz detalami z drewna. W znajdującym się przy ulicy Gorzowskiej budynku mieści się obecnie Prokuratura Rejonowa.

26 Miejsca warte zobaczenia
W setną rocznicę śmierci wybitnego strzelczanina Ludwiga Nostera ( ), współcześni odnowili jego pomnik nagrobny. Nagrobek jest wyjątkowo piękny. Wyrzeźbił go w białym marmurze karraryjskim jeden z wybitnych przedstawicieli realizmu naturalistycznego, znany berliński twórca Hans Latt

27 Miejsca warte zobaczenia
Pomnik zwycięzcy z pod Waterloo W Punkcie Informacji Turystycznej na strzeleckim rynku wewnątrz niego ustawiono odkryty podczas prac budowlanych granitowy pomnik pruskiego dowódcy spod Waterloo – Gebharda Blüchera. Ufundował go ku czci marszałka dawny restaurator ze Strzelec – Gotfried Kindermann

28 Miejsca warte zobaczenia
W Strzelcach Krajeńskich, których okolice zamieszkuje wysiedlona z Beskidu Niskiego ludność łemkowska, ceglana wieża ciśnień została zaadaptowana na jej potrzeby. 28 sierpnia 2004 r. uroczyście otwarto w niej Centrum Kultury Łemkowskiej. Znalazły tu swoje lokum Stowarzyszenie Miłośników Kultury Łemkowskiej, Oficyna Wydawnicza i Kapela Folkowa "Lemko Tower". 

29 Miejsca warte zobaczenia
Stojąca w centrum Strzelec kolegiata przez ponad 400 lat służyła wiernym obrządku protestanckiego Nowa świątynia otrzymała wezwanie św. Franciszka z Asyżu. Wymurowano ją z cegły klinkierowej. 

30 Miejsca warte zobaczenia
Dwukondygnacyjny, modernistyczny budynek poczty w Strzelcach został wzniesiony w 1940 roku dlaKasy Oszczędności; posiada klinkierowaną elewację, pokryty jest dachem czterospadowym. Pomieszczenia biurowe zostały zmodernizowane do obecnego kształtu, z dawnego wyposażenia pozostała stolarka drzwiowa oraz klatka schodowa.

31 Miejsca warte zobaczenia
Trzykondygnacyjny budynek zbudowany z cegły ceramicznej na początku XX wieku. Jednymi z ciekawszych elementów dekoracyjnych obiektu są m.in. ryglowy szczyt, ryzalit oraz sześcioboczna wieża zakończona kopułą; obiekt ten otoczony jest parkiem pochodzącym z początku XX wieku.Seminarium Nauczycielskie istniało do 1926 roku, następnie znajdowało się tutaj m.in. gimnazjum, Technikum Mechanizacji Rolnictwa, a obecnie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego.

32 Miejsca warte zobaczenia
Przy obecnej ulicy Strzeleckiej znajduje się dwukondygnacyjny, zbudowany na planie prostokąta budynek dawnego Bractwa Strzeleckiego wzniesiony na początku XX wieku.

33 Strzelce stare

34 Strzelce dzisiaj

35 Strzelce Krajeńskie Dawniej Dzisiaj

36 Strzelce Krajeńskie Dawniej Dzisiaj

37 Strzelce Krajeńskie Dawniej Dzisiaj

38 Strzelce Krajeńskie Dawniej Dzisiaj

39 Strzelce Krajeńskie Dawniej Dzisiaj

40 Strzelce Krajeńskie Dawniej Dzisiaj

41 Strzelce Krajeńskie Dawniej Dzisiaj

42 Strzelce Krajeńskie Dawniej Dzisiaj

43 Strzelce Krajeńskie Dawniej Dzisiaj

44 Strzelce Krajeńskie

45 Nasi przodkowie nie mieli komórek
Zamiast sms wysyłali kartki

46

47

48

49

50

51

52

53 wędrówki po starych i nowych Strzelcach
I to koniec naszej wędrówki po starych i nowych Strzelcach Zapraszamy do tego urokliwego miasteczka

54 W prezentacji wykorzystano zdjęcia i teksty ze stron Internetowych:
KONIEC W prezentacji wykorzystano zdjęcia i teksty ze stron Internetowych: Muzyka Relaksacyjna **PRZEPIĘKNA** - https://www.youtube.com/watch?v=x0fhwXMHqec Hejnał – oficjalna strona Strzelec Krajeńskich - Fotografie zabytków i opis - Widokówki i stara zabudowa - Plan miasta – https://www.google.pl/maps/place/Strzelce+Krajeńskie/

55 miasto warte zwiedzania
Strzelce Krajeńskie miasto warte zwiedzania Autor: Klasa I B Gimnazjum w Czerwieńsku


Pobierz ppt "miasto warte zwiedzania"

Podobne prezentacje


Reklamy Google