Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAKONY I KLASZTORY W ŚREDNIOWIECZNEJ POLSCE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAKONY I KLASZTORY W ŚREDNIOWIECZNEJ POLSCE"— Zapis prezentacji:

1 ZAKONY I KLASZTORY W ŚREDNIOWIECZNEJ POLSCE

2 Zakon (łac.ordo ) - organizacja, której członkowie oddają się w sposób szczególny wypełnianiu zasad religii. Klasztor (łac. claustrum, miejsce zamknięte) - budynek lub zespół budynków, w którym mieszkają wspólnoty religijne zakonników albo zakonnic. Nazwą tą określa się często sam zakon czy zgromadzenie zakonne.

3 Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego (476r
Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego (476r.) na terenach zachodniej części imperium zaczęły powstawać nowe państwa. Ludy, które je tworzyły, przejęły język łaciński, starożytną kulturę i wiarę chrześcijańską. W ten sposób chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się w całej Europie. Ludzie starali się żyć w taki sposób, by osiągnąć zbawienie duszy. W tym celu często się modlili i przestrzegali postów. Niektórzy oddawali się ascezie (dobrowolnej rezygnacji z przyjemności i wygód).

4 PIERWSZE ZAKONY wspólnota benedyktyńska - założona w 529r. przez świętego Benedykta z Nursji, zakon franciszkanów - utworzony w 1209r. z inicjatywy świętego Franciszka z Asyżu, zakon klarysek - założony przez świętą Klarę z Asyżu i Franciszka.

5 PIERWSZE ZAKONY NA ZIEMIACH POLSKICH
Najwcześniej, bo już na początku XI wieku (1006r.) sprowadzono do Polski benedyktynów. Obecnie istnieją klasztory w Tyńcu, Biskupowie i Lubiniu. Dawne opactwa znajdują się między nimi Mogilnie, Trzemesznie, Łęczycy oraz na Świętym Krzyżu (Łysej Górze) i w Opactwie. W średniowieczu prężny klasztor benedyktynów znajdował się w Płocku.

6 W XII wieku pojawili się cystersi (zwani białymi michami)
W XII wieku pojawili się cystersi (zwani białymi michami). Pierwsze klasztory na ziemiach polskich powstały w Brzeźnicy i Łeknie w pobliżu Wągrowca. W XIII wieku dotarły do Polski pierwsze zakony żebracze. Byli to franciszkanie i dominikanie.

7 W 1223r. sprowadzono do Krakowa dominikanów
W 1223r. sprowadzono do Krakowa dominikanów. Osiedlili się oni początkowo w Kościele Świętej Trójcy, stamtąd założyli klasztory w: Płocku, Sandomierzu, Gdańsku, Wrocławiu, Kamieniu Pomorskim, Chełmnie, Sieradzu, Elblągu i wielu innych miejscowościach.

8 Pierwszy klasztor franciszkanów powstał w 1236r. lub 1239r
Pierwszy klasztor franciszkanów powstał w 1236r. lub 1239r. we Wrocławiu, a rok później w Krakowie. Zakony franciszkańskie powstały także w Zawichoście, Złotoryi na Śląsku, Opolu, Chełmnie, Głogowie i wielu innych.

9 ZAJĘCIA ZAKONNIKÓW modlitwa, szerzenie wiary, pomoc ubogim,
praca w polu, hodowla zwierząt, przepisywanie ksiąg.

10 BIBLIOGRAFIA podręcznik ,,Wczoraj i dziś “ Grzegorz Wojciechowski, wydawnictwo Nowa Era, Wikipedia. Oliwia Lasch i Krzysztof Goryński


Pobierz ppt "ZAKONY I KLASZTORY W ŚREDNIOWIECZNEJ POLSCE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google