Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WROC Ł AW-MOJA MIEJSCOWO ŚĆ. WROCŁAW-POŁOŻENIE  Wrocław - stolica Dolnego Śląska to czwarte co do wielkości i jedno z najstarszych miast w naszym kraju.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WROC Ł AW-MOJA MIEJSCOWO ŚĆ. WROCŁAW-POŁOŻENIE  Wrocław - stolica Dolnego Śląska to czwarte co do wielkości i jedno z najstarszych miast w naszym kraju."— Zapis prezentacji:

1 WROC Ł AW-MOJA MIEJSCOWO ŚĆ

2 WROCŁAW-POŁOŻENIE  Wrocław - stolica Dolnego Śląska to czwarte co do wielkości i jedno z najstarszych miast w naszym kraju. Położone jest u podnóża Sudetów, na tzw. Równinie Wrocławskiej, w samym centrum rozległej Niziny Śląskiej, w rozcinającej ją Pradolinie Wrocławsko -Magdeburskiej.

3 HISTORIA  Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich. W czasach antycznych w miejscu lub okolicach Wrocławia istniała miejscowość o nazwie Budorigum. Została ona odwzorowana na antycznej mapie Klaudiusza Ptolemeusza z lat 142–147 naszej ery. W latach 1031–1032 wybuchła reakcja pogańska i zburzona została katedra wrocławska, a na jej miejscu budowano świątynię pogańską[22]. Inne źródła za datę reakcji pogańskiej podają lata 1034–1038

4 HALA STULECIA  hala widowiskowo-sportowa znajdująca się we Wrocławiu, w dzielnicy Śródmieście, na osiedlu Zalesie, w parku Szczytnickim. Wzniesiona w latach 1911–1913 według projektu Maxa Berga, w stylu ekspresjonistycznym.

5

6  Sky Tower – kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo- usługowy i rekreacyjny we Wrocławiu, na osiedlu Południe. Najwyższy budynek w Polsce w kategoriach wysokość do dachu oraz wysokość do najwyżej położonego piętra. Kompleks stoi w miejscu rozebranego Poltegoru (między ul. Powstańców Śląskich, Wielką, Gwiaździstą, Szczęśliwą).

7  Najstarszą część Wrocławia stanowi zasiedlony co najmniej od IX wieku Ostrów Tumski (wchodzący dziś w obręb dzielnicy Śródmieście), wkrótce powstały towarzyszące mu osiedla na prawym i lewym brzegu Odry. Już w XII wieku istniał na lewym brzegu rzeki plac targowy (w rejonie dzisiejszej Hali Targowej i placu Nankiera). Tereny na północ od dzisiejszego pl. Nankiera i ul. Uniwersyteckiej należały do domeny książęcej i nie wchodziły w skład późniejszego miasta lokacyjnego. Książęta piastowscy osadzili tam Żydów, fundowali klasztory a także posiadali własne dwory.


Pobierz ppt "WROC Ł AW-MOJA MIEJSCOWO ŚĆ. WROCŁAW-POŁOŻENIE  Wrocław - stolica Dolnego Śląska to czwarte co do wielkości i jedno z najstarszych miast w naszym kraju."

Podobne prezentacje


Reklamy Google