Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja została wykonana jako podsumowanie działu trzeciego lekcji przyrody.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja została wykonana jako podsumowanie działu trzeciego lekcji przyrody."— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja została wykonana jako podsumowanie działu trzeciego lekcji przyrody.

2 LOGO PARKU NARODOWEGO Wizerunek kozicy na logu tatrzańskiego parku narodowego przyjęto w 2009 r. na pierwszym logu widniała czarna koza na tle ośnieżonych gór, teraz symbol TPN został zmieniony na szarą kozice na jasnoniebieskim tle.

3 Położenie PN Tatrzański Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Od początku wkroczenia ludzi w Tatry ich przyroda ulegała niszczeniu, początkowo negatywny wpływ ludzi był jednak niewielki, w XX w. przyroda Tatr uległa znacznym zniszczeniom.

4 Dolina Białego Dolina Białego Dolina Białego ma długość ok. 2 km i powierzchni 300 h. Leży pomiędzy masywami Krokwi, Sarniej Skały i opadającego w kierunku północnym grzbietu Spaleńca. Dolina jest licznie uczęszczana przez turystów, choć jest tu trochę luźniej niż w leżącej nieopodal Dolinie Strążyskiej.

5 Gubałówka Gubałówka – podłużne wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim. Wznosi się po północno-zachodniej stronie Zakopanego. Po wschodniej stronie Gubałówki znajduje się najwyżej położona miejscowość w Polsce – Ząb, a po zachodniej Gubałówka sąsiaduje z Butorowskim Wierchem. Nazwa Gubałówka pochodzi od znajdującej się na niej polany Gubałówka, tej zaś od nazwiska Gubała.

6 Dolina Kościeliska Dolina Kościeliska – dolina walna, sięgająca od podnóża Tatr do ich głównego grzbietu – grani głównej Tatr. Jest orograficznie prawą odnogą doliny Czarnego Dunajca, do której uchodzi w Kirach.

7 Dolina Pięciu Stawów Polskich Stanowi odgałęzienie Doliny Białki, górne piętro Doliny Roztoki oddzielone od niej Ścianą Stawiarską - wysokim progiem skalnym. Jest to wysokogórska, polodowcowa dolina o długości 4 km i powierzchni 6,5 km2, na wysokości od 1625 do 1900 m n.p.m. Lodowiec wyżłobił w dolinie obszerne dno w kształcie sierpa z wierzchołkami skierowanymi na północny zachód i północny wschód. Łączna powierzchnia znajdujących się tu jezior wynosi 61 ha.

8 Mnichy Chochołowskie Mnichy Chochołowskie – długi rząd turni, które znajdują się w partiach szczytowych i na zboczach wschodniego ramienia Bobrowca w Tatrach Zachodnich. Po zachodniej stronie z okolic turni opada na Polanę Chochołowską Skorusi Żleb, nieco zaś poniżej turni znajduje się cenny przyrodniczo świerkowy las urwiskowy. Znajdują się na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego (obszar ochrony ścisłej) i nie są udostępnione turystycznie.

9 Kozica Kozica, żywy symbol Tatr, na stałe wpisała się w świadomość mieszkańców Podhala jako przykład swobody i umiłowania gór. Łowy na nią stanowiły spełnienie marzeń i pragnień kolejnych pokoleń myśliwych. Była i wciąż jest bohaterką ludowych gadek i opowieści, piosenek oraz pieśni, motywem malowideł na szkle, rzeźb i płaskorzeźb. Od niej wywodzą się lokalne nazwy: Kozi Wierch, Kozia Dolina, Kozi Grzbiet

10 Warzucha Tatrzańska Niegdyś uważana za endemit tatrzański, na kilka lat straciła swój status, gdy okazało się, że rośnie w innych rejonach Karpat. Warzucha jest niewielką, dorastającą do 30 cm wysokości, rośliną o okrągławych, nieco mięsistych listkach i czteropłatkowych kremowych kwiatach. Jest to gatunek wysokogórski, znany z kilku stanowisk w strefie hal i turni. Na terenie TPN najliczniej występuje w rejonie Morskiego Oka, gdzie można ją zobaczyć wędrując np. na Przełęcz pod Chłopkiem.

11 Świstak Tatrzański Przeciągłe i przenikliwe gwizdy świstaków od zawsze wypełniały tatrzańskie doliny. Od tych charakterystycznych odgłosów pochodzi polska nazwa gatunkowa - świstak. Z nazwą tych zwierząt związane są liczne nazwy topograficzne w Tatrach: Świstowa Czuba, Świstówka, Świstowa Dolina itd., co potwierdza fakt ich licznego występowaniu w tych częściach gór.

12 Goryczka Wiosenna Niska roślina, osiągająca do 15 cm wysokości. Posiada stosunkowo duże kwiaty, koloru niebieskiego, bardzo charakterystyczne, osadzone pojedynczo na szczycie niewielkiej łodyżki. Pięć pręcików, o długich nitkach, przyrośniętych do dolnej części rurki. liście różyczkowate, wierzchem lśniące, o kształcie lancetowatym, zebrane są przy samej ziemi. Liście łodygowe, znacznie mniejsze, ułożone parami u nasady kielicha. Owocem jest dwudzielna torebka, zawierająca liczne, ciemne nasiona.

13 Niedźwiedź Tatrzański Potężny, silny i dostojny król tatrzańskiej fauny. Waży od 100 do prawie 400 kilogramów, a żyje do około 30 lat. Wbrew pozorom przemieszcza się lekko i cicho, potrafi biec z prędkością nawet 60 km/h. Świetnie pływa, swobodnie wchodzi na drzewa. Generalnie występuje na całym obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, zaś najczęściej można go spotkać w Dolinie Gąsienicowej i okolicy Wołoszyna.

14 Prezentację wykonała Natalia Wawrzyczek klasa V b


Pobierz ppt "Prezentacja została wykonana jako podsumowanie działu trzeciego lekcji przyrody."

Podobne prezentacje


Reklamy Google