Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TATRZAŃSKI PARK NARODOWY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TATRZAŃSKI PARK NARODOWY"— Zapis prezentacji:

1 TATRZAŃSKI PARK NARODOWY
Prezentacja została wykonana jako podsumowanie działu trzeciego lekcji przyrody.

2 LOGO PARKU NARODOWEGO Wizerunek kozicy na logu tatrzańskiego parku narodowego przyjęto w 2009 r. na pierwszym logu widniała czarna koza na tle ośnieżonych gór, teraz symbol TPN został zmieniony na szarą kozice na jasnoniebieskim tle.

3 Położenie PN Tatrzański Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Od początku wkroczenia ludzi w Tatry ich przyroda ulegała niszczeniu, początkowo negatywny wpływ ludzi był jednak niewielki, w XX w. przyroda Tatr uległa znacznym zniszczeniom.

4 Dolina Białego Dolina Białego ma długość ok. 2 km i powierzchni 300 h. Leży pomiędzy masywami Krokwi, Sarniej Skały i opadającego w kierunku północnym grzbietu Spaleńca. Dolina jest licznie uczęszczana przez turystów, choć jest tu trochę luźniej niż w leżącej nieopodal Dolinie Strążyskiej.

5 Gubałówka Gubałówka – podłużne wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim . Wznosi się po północno-zachodniej stronie Zakopanego Po wschodniej stronie Gubałówki znajduje się najwyżej położona miejscowość w Polsce – Ząb, a po zachodniej Gubałówka sąsiaduje z Butorowskim Wierchem . Nazwa Gubałówka pochodzi od znajdującej się na niej polany Gubałówka, tej zaś od nazwiska Gubała.

6 Dolina Kościeliska Dolina Kościeliska – dolina walna, sięgająca od podnóża Tatr do ich głównego grzbietu – grani głównej Tatr Jest orograficznie prawą odnogą doliny Czarnego Dunajca, do której uchodzi w Kirach.

7 Dolina Pięciu Stawów Polskich
Stanowi odgałęzienie Doliny Białki, górne piętro Doliny Roztoki oddzielone od niej Ścianą Stawiarską - wysokim progiem skalnym. Jest to wysokogórska, polodowcowa dolina o długości km i powierzchni 6,5 km2, na wysokości od do 1900 m n.p.m. Lodowiec wyżłobił w dolinie obszerne dno w kształcie sierpa z wierzchołkami skierowanymi na północny zachód i północny wschód. Łączna powierzchnia znajdujących się tu jezior wynosi 61 ha. Wieki Staw Polski – położony na wysokości 1665 m n.p.m. Jezioro ma powierzchnię 34,14 ha i głębokość 79,3 m. Położone jest między masywami Miedzianego i Koziego Wierchu, w przegłębieniu dna cyrku lodowcowego. Wypływa z niego potok Roztoka. Zadni Staw Polski Czarny Staw Polski ‑ położony na wysokości 1772 m n.p.m., ma powierzchnię 13 ha i głębokość sięgającą 50 m. Leży w górnej części Doliny, pod ścianami Liptowskich Grani. Mały Staw Polski Przedni Staw Polski Wole Oko – ponieważ jest jeziorem okresowym, mniejszym od pozostałych – nazwa doliny uwzględnia tylko 5 jezior.

8 Mnichy Chochołowskie Mnichy Chochołowskie – długi rząd turni, które znajdują się w partiach szczytowych i na zboczach wschodniego ramienia Bobrowca w Tatrach Zachodnich. Po zachodniej stronie z okolic turni opada na Polanę Chochołowską Skorusi Żleb, nieco zaś poniżej turni znajduje się cenny przyrodniczo świerkowy las urwiskowy. Znajdują się na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego (obszar ochrony ścisłej) i nie są udostępnione turystycznie.

9 Kozica Kozica, żywy symbol Tatr, na stałe wpisała się w świadomość mieszkańców Podhala jako przykład swobody i umiłowania gór. Łowy na nią stanowiły spełnienie marzeń i pragnień kolejnych pokoleń myśliwych. Była i wciąż jest bohaterką ludowych gadek i opowieści, piosenek oraz pieśni, motywem malowideł na szkle, rzeźb i płaskorzeźb. Od niej wywodzą się lokalne nazwy: Kozi Wierch, Kozia Dolina, Kozi Grzbiet

10 Warzucha Tatrzańska Niegdyś uważana za endemit tatrzański, na kilka lat straciła swój status, gdy okazało się, że rośnie w innych rejonach Karpat. Warzucha jest niewielką, dorastającą do 30 cm wysokości, rośliną o okrągławych, nieco mięsistych listkach i czteropłatkowych kremowych kwiatach. Jest to gatunek wysokogórski, znany z kilku stanowisk w strefie hal i turni Na terenie TPN najliczniej występuje w rejonie Morskiego Oka, gdzie można ją zobaczyć wędrując np. na Przełęcz pod Chłopkiem.

11 Świstak Tatrzański Przeciągłe i przenikliwe gwizdy świstaków od zawsze wypełniały tatrzańskie doliny Od tych charakterystycznych odgłosów pochodzi polska nazwa gatunkowa - świstak. Z nazwą tych zwierząt związane są liczne nazwy topograficzne w Tatrach: Świstowa Czuba, Świstówka, Świstowa Dolina itd., co potwierdza fakt ich licznego występowaniu w tych częściach gór.

12 Owocem jest dwudzielna torebka, zawierająca liczne, ciemne nasiona.
Goryczka Wiosenna Niska roślina, osiągająca do 15 cm wysokości Posiada stosunkowo duże kwiaty, koloru niebieskiego, bardzo charakterystyczne, osadzone pojedynczo na szczycie niewielkiej łodyżki Pięć pręcików, o długich nitkach, przyrośniętych do dolnej części rurki. liście różyczkowate, wierzchem lśniące, o kształcie lancetowatym, zebrane są przy samej ziemi. Liście łodygowe, znacznie mniejsze, ułożone parami u nasady kielicha. Owocem jest dwudzielna torebka, zawierająca liczne, ciemne nasiona.

13 Niedźwiedź Tatrzański
Potężny, silny i dostojny król tatrzańskiej fauny. Waży od 100 do prawie 400 kilogramów, a żyje do około 30 lat. Wbrew pozorom przemieszcza się lekko i cicho, potrafi biec z prędkością nawet 60 km/h. Świetnie pływa, swobodnie wchodzi na drzewa. Generalnie występuje na całym obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, zaś najczęściej można go spotkać w Dolinie Gąsienicowej i okolicy Wołoszyna. Jest wszystkożerny, zjada zarówno miód, nasiona, owoce leśne, jak i ryby, ptaki, drobną zwierzynę.

14 Natalia Wawrzyczek klasa V b
Prezentację wykonała


Pobierz ppt "TATRZAŃSKI PARK NARODOWY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google