Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MONAKO Zofia Cybula.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MONAKO Zofia Cybula."— Zapis prezentacji:

1 MONAKO Zofia Cybula

2 Monako Monako jest to  niewielkie miasto-państwo położone w Europie Południowej nad Morzem Sródziemnym w obrębie Riwiery francuskiej. Jest to drugie najmniejsze pod względem powierzchni niezależne państwo świata.

3

4 Podstawowe informacje:
Ważniejsze dzielnice: Monte Carlo, La Condamine Całkowita granica lądowa: 4,4 km Długość wybrzeża: 4,1 km Długość granic z sąsiadującymi państwami: Francja 4,4 km Najwyższy punkt: 163 m n.p.m (zbocze wzgórza), najwyższy wierzchołek Mont Agel 140 m n.p.m. Najniższy punkt: Morze Śródziemne 0 m n.p.m. Język: francuski (w użyciu także włoski i monegaski) Waluta: 1 euro = 100 eurocentów Długość linii kolejowych: 2 km Długość dróg utwardzonych: 50 km

5 Geografia Monako jest drugim po Watykanie najmniejszym państwem świata. Monako to państwo-miasto w południowej Europie, nad Morzem Śródziemnym, na Wybrzeżu Lazurowym. Leży 18 km na wschód od francuskiej Nicei. Państwo to graniczy jedynie z Francją, długość tej granicy wynosi 4,4 km. Monako położone jest nad brzegiem Morza Śródziemnego, długość jego wybrzeża wynosi 4,1 km.

6

7 Klimat Monako, jak i całe Lazurowe Wybrzeże leży w strefie klimatu podzwrotnikowego o łagodnej śródziemnomorskiej odmianie. Zimy w księstwie są wilgotne i łagodne, zaś lata suche i ciepłe. Średnia temperatura zimą wynosi 8 °C, zaś latem od 23 do 26 °C. Średnia suma opadów wynosi od 600 do maksymalnie 800 mm, opady występują głównie jesienią i zimą. Latem deszcz prawie nie pada, a klimat kształtowany jest w głównej mierze przez masy powietrza zwrotnikowego.

8

9 Wyznania religijne Udział poszczególnych wyznań w populacji Monako (według Pew Research Center w 2010 r.) : katolicyzm – 82,3% bezwyznaniowi – 11,7% protestantyzm – 3,5% judaizm– 1,7% islam – 0,4% prawosławie – 0,2%

10 Koniec!


Pobierz ppt "MONAKO Zofia Cybula."

Podobne prezentacje


Reklamy Google