Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zespół środków, czyli urządzeń (np. komputer, sieci komputerowe czy media), narzędzi (oprogramowanie) oraz innych technologii, które służą wszechstronnemu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zespół środków, czyli urządzeń (np. komputer, sieci komputerowe czy media), narzędzi (oprogramowanie) oraz innych technologii, które służą wszechstronnemu."— Zapis prezentacji:

1

2 Zespół środków, czyli urządzeń (np. komputer, sieci komputerowe czy media), narzędzi (oprogramowanie) oraz innych technologii, które służą wszechstronnemu posługiwaniu się informacją. Zatem technologie te obejmują zarówno informatykę, jak i komunikację. Ważna jest przy tym nie tylko sama informacja, ale także prędkość i jakość jej przekazu.

3 Rola nauczyciela w nowoczesnej szkole jest wyposażenie uczniów w narzędzia ułatwiające im uczenie się przez całe życie. Pedagog powinien także wykształcać umiejętności niezbędne w społeczeństwie informacyjnym.

4 Kompetencje kluczowe w procesie uczenia się przez całe życie (Life Long Learning) to:  porozumiewanie się w ojczystym języku,  porozumiewanie się w językach obcych  kompetencje matematyczne i podstawowe  Kompetencje naukowo-techniczne,  kompetencje informatyczne,  umiejętność uczenia się,  kompetencje społeczne i obywatelskie,  inicjatywa i przedsiębiorczość,  świadomość i ekspresja kulturalna.

5 Kompetencje informatyczne można wprowadzać na każdym etapie kształcenia i wykorzystywać jako metody wspomagające nauczanie.

6 Nie ma możliwości, aby uczniowie nie zetknęli się z technologiami informacyjno-komunikacjami w otaczających ich świecie. Dla wielu z nich naturalne jest korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw techniki na co dzień. Robią to niemal bezwiednie i uznają za stały element swojego życia. Dlatego zadaniem szkoły powinno być nie tylko techniczne przygotowanie uczniów do korzystania np. z komputerów, ale także nauka ich Odpowiedniego wykorzystywania i ostrzeżenie przed czyhającymi zagrożeniami.

7  Kreatywność i innowacyjność  Myślenie krytyczne i rozwiązywanie problemów  Komunikowanie się  Współpraca w grupie  Wyszukiwanie i zarządzanie informacją (alfabetyzm informacyjny)  Rozumienie mediów (alfabetyzm medialny)  Korzystanie z technologii  Informacyjno-komunikacyjnej  Elastyczność, zdolność do adaptacji do nowych warunków  Umiejętności społeczne i wielokulturowe  Odpowiedzialność i skuteczność  Przywództwo

8  zasoby danych w Internecie,  portale,  wyszukiwarki,  blogi,  strony WWW,  e-portfolia,  WebQuesty,  gry jednego gracza i sieciowe,  wirtualne światy,  narzędzia do dyskutowania pomysłów,

9  tworzenia prezentacji i tworzenia arkuszy z danymi;  indywidualna praca z komputerem;  nauczanie wspomagane komputerem;  narzędzia GIS (System Informacji Geograficznej) i GPS;  telefony komórkowe,  odtwarzacze mp3, mp4  interaktywne kalendarze pomagające w planowaniu działań;  oprogramowanie pomagające w tworzeniu map myśli;

10  cyfrowe zasoby zdjęć i filmów,  narzędzia do montażu filmów i pracy z fotografiami,  programy graficzne,  multimedia;  narzędzia wspomagające komunikację,  organizację wideokonferencji,  interaktywna telewizja

11  nadmierne przywiązanie do anonimowości;  zredukowanie kontaktów wyłącznie do tych, które funkcjonują w sieci;  łamanie podstawowych zasad zachowania,  zubożenie języka komunikacji wynikające np. z pisania dużej ilości SMS-ów;  zacieranie granicy pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistym  uzależnienie od Internetu  zagrożenia powodowane przez osoby dorosłe  zagrożenia powodowane przez rówieśników

12 Zastosowanie TIK w edukacji jest już koniecznością. Nie da się uniknąć korzystania z nowoczesnych technologii, także w tej dziedzinie życia. Tak jak służy nam ona w ułatwianiu codziennych czynności, tak może wspomagać również proces kształcenia. Należy jednak pamiętać, że nic nie zastąpi dobrego kontaktu między nauczycielem a uczniem. Środek dydaktyczny sam w sobie nie jest celem nauczania, a jedynie narzędziem, które wykorzystane w odpowiedni sposób służy obu stronom.

13 „Innowacje i technologie informacyjne przyszłością nowoczesnej edukacji – wdrażanie rozwiązań informatycznych w procesie kształcenia ” Poradnik Poradnik opracował zespół w składzie: Ilona Marczak, Monika Talaga-Michalska Katarzyna Skierska-Pięta Opracowała: Alina Zawadzka


Pobierz ppt "Zespół środków, czyli urządzeń (np. komputer, sieci komputerowe czy media), narzędzi (oprogramowanie) oraz innych technologii, które służą wszechstronnemu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google