Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Napoje izotoniczne i energetyczne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Napoje izotoniczne i energetyczne"— Zapis prezentacji:

1 Napoje izotoniczne i energetyczne

2 Przykładowe napoje izotoniczne energetyczne

3 Skład Co zatem zawierają w sobie energetyki ? kofeinę cukier
Co zatem zawierają w sobie izotoniki?  woda elektrolity (sód, potas, wapń, magnez) węglowodany witaminy Sód w izotonikach występuje głównie pod postacią chlorku sodu. Sód stanowi podstawowy składnik potu, reguluje bilans elektrolitowy, a przede wszystkim umożliwia wchłanianie wody do wnętrza komórek. Zapobiega także przegrzaniu organizmu. Potas, kolejny z elektrolitów, podobni podobną funkcję jak sód - utrzymuje równowagę wodno-elektrolitową, ale wpływa również na pracę serca. A co z zawartością wapnia i magnezu? Otóż zapewniają one m.in. prawidłową funkcję układu nerwowego i mięśniowego. Węglowodany zaś, które występują tu w postaci łatwo przyswajalnych cukrów (jak np. fruktoza, maltoza, glukoza czy sacharoza), wyrównują straty powstałe podczas wykonywanego przez nas wysiłku fizycznego, ale także wspomagają wchłanianie wody do wnętrza komórek. Co zatem zawierają w sobie energetyki ? kofeinę cukier regulatory kwasowości dwutlenek węgla tauryna witaminy kwas askorbinowy L-karnityna inozytol ekstrakty guarany Drinki energetyczne są dość kaloryczne, bo zawierają do 60 kcal w 100 ml

4 Przeznaczenie Napoje izotoniczne kierowane są do wszystkich osób, które aktywnie spędzają wolny czas. Im intensywniejszy jest wysiłek tym potrzeba spożywania napoju izotonicznego jest większa. Izotoniki sprawdzają się podczas długich wycieczek w górach, biegów, jazdy na rowerze .Izotoniki należy pić małymi łykami, wówczas są lepiej wchłaniane przez organizm. Co ważne, nie powinny być także zimne, by zbytnio nie ochładzać organizmu. Osoby aktywne fizycznie powinny pić ml takiego napoju co minut w trakcie trwania wysiłku, a następnie co 30 minut po zakończeniu treningu kolejne 300 ml, aby uzupełnić utracone elektrolity. Napoje energetyzujące mogą pić osoby dorosłe, które nie mają problemów zdrowotnych np. kierowcy długodystansowi, wojsko. Jednak nawet one nie powinny, według specjalistów, zbyt często spożywać napojów o wysokiej zawartości kofeiny. Ze spożywania napojów energetyzujących powinni zrezygnować ciśnieniowcy, cukrzycy, osoby znerwicowane, prowadzący bardzo aktywny tryb życia połączony z przewlekłym stresem. Produkt jest szkodliwy także dla kobiet w ciąży oraz dla dzieci. Dostarczenie dużych ilości kofeiny do młodego organizmu w krótkim czasie może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Zamiast pobudzenia przychodzi senność, jeszcze większe zmęczenie, poirytowanie, bóle głowy, kłopoty z koncentracja, palpitacje serca a w dłuższej perspektywie mogą wystąpić choroby serca.

5 Stosowanie Napoje izotoniczne powinno się stosować przed treningiem. Gdy organizm nie ma niedoborów płynów wypicie izotoniku nie zwiększa zapotrzebowania na spożywanie płynów w trakcie treningu. Obciążenie układu trawiennego w trakcie aktywności fizycznej może przekładać się na obniżenie wydolności organizmu. Spożywanie izotoników również po treningu nie powinno być gwałtowne. Spożycie jednej puszki napoju energetycznego dziennie, nie musi stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia, sprawa wygląda jednak o wiele gorzej, jeśli pijemy tych puszek więcej, wtedy nie tylko monosacharydy są zagrożeniem, lecz także sama kofeina. Co więcej, napoje energetyczne są często mieszane z alkoholem, wypicie takiego drinku może skutkować zaburzeniem pracy serca, czy nawet zawałem. Taka mieszanka powoduje też złudne poczucie trzeźwości, efektem czego może być przedawkowanie alkoholu.

6 Cechy charakterystyczne
Przy intensywnym wysiłku napój izotoniczny pozwala w krótkim czasie zwiększyć łaknienie wody oraz uzupełnić płyny przy odpowiednio szybkim ich wchłanianiu co pozwala uniknąć groźnego odwodnienia organizmu. Picie zamiast izotoników wody czy innych napojów hipotonicznych nie daje takich rezultatów. Podstawowym problemem jest zwiększenie wydalania moczu. Z tego powodu procent nawodnienia organizmu jest znacznie bardziej długotrwały. Przy wysiłku fizycznym należy unikać napojów hipertonicznych, które mają działanie odwrotne od napojów izotonicznych, czyli znacznie zmniejszają wchłanianie wody. Oprócz zwiększenia wchłaniania wody w organizmie izotoniki mają również inne pozytywne cechy, do których zalicza się zawieranie bardzo ważnych podczas wysiłku fizycznego minerałów, czyli sodu, potasu oraz magnezu. Głównym zadaniem napoju jest pobudzenie organizmu. Płyn może mieć zbawienne działanie w sytuacjach kryzysowych, takich jak np. długie godziny spędzone za kierownicą czy konieczność zachowania przytomności umysłu w innych ważnych sytuacjach życiowych. Zbyt częste spożywanie dużych ilości kofeiny, zawartej także w kawie czy popularnej koli jest szkodliwe dla zdrowia. Kofeina występuje w napojach energetyzujących w dużych ilościach i to głównie ona odpowiada za pobudzenie organizmu. Ponadto w składzie znajdują się witaminy z grupy B, które poprawiają koncentrację oraz tauryna, która z kolei przeciwdziała procesom utleniania zachodzącym w mięśniach po wysiłku. Działanie wszystkich składników jest krótkotrwałe i niestety zmęczenie szybko powraca.

7 Podsumowanie Napoje izotoniczne są przeznaczone dla wszystkich osób które aktywnie spędzają wolny czas. Powinno stosować się je przed treningiem a także po nim aby uzupełnić niedobory witamin i elektrolitów. Powinno się je pić małymi łykami. Napojów energetycznych nie warto kupować, gdyż ich cena jest nieadekwatna do ewentualnych korzyści. Dlaczego? Napoje energetyczne to tylko gazowany substytut kawy – choć mają podobne właściwości do innych napojów zawierających kofeinę, to jednak są nawet kilkunastokrotnie droższe. Jeśli jednak cena nie jest dla ciebie przeszkodą, a w danej chwili nie masz możliwości napicia się kawy, lub po prostu jej nie lubisz, to energy drink jest dobrym rozwiązaniem, ale pamiętaj o umiarze, bowiem choć jedna puszka ma pozytywne działanie, to kilka już nie.

8 Opracował Mikołaj Okulicki i Daniel Palisa


Pobierz ppt "Napoje izotoniczne i energetyczne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google