Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Alternatywne źródła energii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Alternatywne źródła energii"— Zapis prezentacji:

1 Alternatywne źródła energii

2 Alternatywne źródła energii
to źródła energii niezwiązane bezpośrednio z zasobami kopalnianymi (węgiel brunatny, kamienny, ropa naftowa, gaz) ani z materiałami rozszczepialnymi, wykorzystywanymi w energetyce jądrowej. Główne alternatywne źródła energii to: energia geotermalna, energia słoneczna, energia wody, energia wiatru. Energia ta wykorzystywana jest do zasilania zakładów, miast, może być wytwarzana przez gospodarstwa domowe i przez nie zużywana.

3 Energia geotermalna

4 Energia geotermalna – jest wewnętrznym ciepłem Ziemi nagromadzonym w skałach oraz w wodach wypełniających pory i szczeliny skalne. Nośnikiem tej energii jest woda i para wodna.

5 Nowa Zelandia, elektrownia geotermalna na Wyspie Północnej
Energię geotermalną wykorzystuje się: do produkcji energii elektrycznej, Główni producenci to Stany Zjednoczone, Filipiny, Włochy, Meksyk, Japonia, Nowa Zelandia). Nowa Zelandia, elektrownia geotermalna na Wyspie Północnej

6 do ogrzewania budynków (pompy ciepła), w uprawach, przemyśle chemicznym, suszarnictwie, przetwórstwie, basenach kąpielowych, itp. W Islandii dzięki energii geotermalnej ogrzewanych jest ok. 87% budynków. Pompa ciepła

7 W Polsce wody geotermalne znajdują się pod powierzchnią prawie 80% terytorium kraju ale ich eksploatacja nie jest łatwa (wysokie koszty budowy instalacji, ryzyko przemieszczenia się złóż geotermalnych). Ciepłownie działające w systemach łączonych, wykorzystujące źródło geotermalne i konwencjonalne znajdują się w Bańskiej Niżnej, Klikuszowej, Lasku, Mszczonowie Pyrzycach, Słomnikach, Stargardzie Szczecińskim oraz Uniejowie.

8 Energia słoneczna

9 Energia słoneczna - Słońce jest głównym źródłem energii docierającej do Ziemi. Każdego dnia Słońce dostarcza energię 15 tyś. razy przewyższającą zapotrzebowanie całej światowej populacji. W czasie krótszym niż 30 minut Słońce dostarcza na naszą planetę więcej energii niż wynosi jej konsumpcja w ciągu całego roku.

10 Rozwój technologii spowodował, że energię
promieniowania słonecznego potrafimy zamienić: bezpośrednio w energię elektryczną w ogniwach fotowoltaicznych, Największa Elektrownia fotowoltaiczna w Europie Środkowej znajduje się w Czechach (Veprek).

11 w ciepło, które z kolei może być wykorzystane np
w ciepło, które z kolei może być wykorzystane np. do ogrzewania wody użytkowej, ogrzewania mieszkań, suszenia produktów lub w elektrowniach słonecznych do wytwarzania energii elektrycznej. Liderem wśród krajów z największą liczbą instalacji solarnych są Niemcy, Francja, Austria.

12 W Polsce najbardziej nasłonecznione są pas wybrzeża Morza Bałtyckiego oraz tereny województwa lubelskiego, a najmniej południe Polski. Niemal 80% całkowitej rocznej sumy nasłonecznienia przypada na sześć miesięcy sezonu wiosenno-letniego, czyli od początku kwietnia do końca września. Największa elektrownia słoneczna w Polsce powstaje w Gryźlinach koło Olsztyna (zakończenie inwestycji w roku 2013).

13 Energia wody

14 Energia wody to energia płynącej wody wykorzystywana do celów gospodarczych i przemysłowych.
Jej ilość uzależniona jest od naturalnego obiegu wody w przyrodzie m.in.: parowania, skraplania, opadów atmosferycznych.

15 Energia wodna wykorzystywana jest głównie do:
wytworzenia energii elektrycznej. Woda spływająca z miejsc wyżej położonych do niżej położonych zbiorników wodnych napędza turbiny wodne połączone z generatorami prądu. Liderem i niedoścignionym wzorcem w tej dziedzinie jest Norwegia, która uzyskuje z energii spadku wody 98% energii elektrycznej. Najczęściej spotykanym sposobem

16 Największa elektrownia wodna na świecie to Zapora Trzech Przełomów wybudowana na rzece Jangcy w Chinach. Po osiągnięciu pełnej sprawności w roku 2011 elektrownia będzie produkować ponad sto razy więcej energii elektrycznej niż np. elektrownia przy zaporze na Solinie w Polsce oraz dziesięć razy więcej niż przeciętna elektrownia jądrowa.

17 W Polsce energetyka wodna ma największe tradycje, ale posiadamy słabe warunki do jej rozwoju. Polska jest krajem nizinnym o stosunkowo małych opadach atmosferycznych i dużej przepuszczalności gruntów. Prawie 70% krajowej energetyki wodnej dotyczy dorzecza Wisły. Obecnie Polska wykorzystuje swoje zasoby hydroenergetyczne jedynie w kilkunastu procentach ale to właśnie woda dostarcza nam najwięcej energii elektrycznej.

18 W Polsce największe elektrownie wodne to:
Żarnowiec, Porąbka-Żar, Włocławek, Żydowo i Solina. Aktualnie w Polsce pracuje około 400 małych elektrowni wodnych, które są własnością prywatnych inwestorów. Elektrownia wodna w Żarnowcu

19 Energia wiatru

20 Energia wiatru – powstaje dzięki różnicy temperatur mas powietrza, spowodowanej nierównym nagrzewaniem się powierzchni Ziemi. Wiatr jest przekształconą formą energii słonecznej. Światowe zasoby energii wiatru są kilka razy większe od światowego zużycia energii elektrycznej. Do światowych liderów w sektorze energetyki wiatrowej należą USA, Niemcy, Chiny.

21 Energia wiatru przekształcana jest poprzez urządzenie zwane turbiną wiatrową w energię elektryczną powszechnie wykorzystywaną w: gospodarstwach domowych, elektrowniach wiatrowych.

22 W Polsce energetyka wiatrowa wysunęła się na prowadzenie jako alternatywne źródło energii. Na terenie kraju działa 378 farm wiatrowych (stan na dzień 30 września 2010 r. wg. Urzędu Regulacji Energetyki). Wśród regionów, ze względu na zdolności wytwórcze, dominuje województwo zachodniopomorskie przed wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim.

23 W Polsce największa farma wiatrowa znajduje się w Margoninie w województwie wielkopolskim (moc 120 MW).

24 Alternatywne źródła energii stają się coraz bardziej popularne
Alternatywne źródła energii stają się coraz bardziej popularne. Pozwalają zaoszczędzić na kosztach energii, zadbać o środowisko i zwiększyć tzw. bezpieczeństwo energetyczne. Polska wspiera rozwój energetyki opartej na lokalnych, odnawialnych zasobach ale pozostają one w dalszym ciągu niewykorzystane. Wydaje się, że ciągle zbyt mało wiemy na temat alternatywnych źródeł energii. Około 80% ankietowanych przez nas osób, na pytanie „ z czym kojarzy im się energia atomowa? ” odpowiedziało, że jest to energia przyszłości i według nich korzyści przewyższają obawy. Tylko 20% uważa, że naszą perspektywą są alternatywne źródła energii.

25 Kolektory próżniowe na dachach domów w Warszawie (Ursus)
W Warszawie na obiektach użyteczności społecznej i prywatnych domach coraz częściej montowane są instalacje solarne z kolektorami słonecznymi. Kolektory próżniowe na dachach domów w Warszawie (Ursus)

26 Prezentację przygotowali: Anna Furmanik i Jakub Ziułkowski uczniowie Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 130 w Warszawie z pomocą mgr Ireny Jarzębak


Pobierz ppt "Alternatywne źródła energii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google