Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wyżyna Śląska Kraina miast, kopalń i fabryk

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wyżyna Śląska Kraina miast, kopalń i fabryk"— Zapis prezentacji:

1 Wyżyna Śląska Kraina miast, kopalń i fabryk
Miejsko-przemysłowy krajobraz Wyżyny Śląskiej

2 Położenie na mapie Polski
Kraina geograficzna w południowej Polsce. Część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Najbardziej wysunięta na zachód wyżyna Polski, która charakteryzuje się mało urozmaiconym ukształtowaniem terenu. Powierzchnia 3929 km ²

3 Ukształtowanie terenu
Wyżynę Śląską pokrywają osady polodowcowe, przede wszystkim piaski. Góra Świętej Anny – najwyższe wzniesienie (408 m n.p.m.) Pustynia Błędowska – największe w Europie pole luźnych piasków (ok.33 km ²) Główne rzeki: Wisła, Odra, Przemsza, Brynica. Przez Wyżynę Śląską przebiega główny dział wodny* rozdzielający dorzecza Odry i Wisły. *umowna linia rozgraniczająca sąsiednie zlewnie lub dorzecza

4 Pokrycie terenu Kiedyś:
Około 250 lat temu Wyżynę Śląską porastały lasy. Była to kraina słabo zaludniona. Obecnie: Mimo niewielkiej powierzchni zamieszkuje tu bardzo dużo ludzi (około 4 mln). Głównym czynnikiem był intensywny rozwój przemysłu w oparciu o wydobycie węgla kamiennego. Oprócz wielu kopalni powstały tu również inne zakłady, m. in. huty, odlewnie, koksownie, elektrownie, fabryki. Powstały charakterystyczne elementy zabudowy przemysłowej – wieże wyciągowe nad szybami górniczymi, dymiące kominy, linie energetyczne. Rozwinęła się też gęsta sieć linii kolejowych i dróg.

5 Surowce mineralne Wyżyna Śląska to kraina zasobna w surowce mineralne
Rudy: Cynku Ołowiu Żelaza Wydobywa się tu jednak przede wszystkim węgiel kamienny. Zakłady wydobywcze to kopalnie.

6 Gdzie występuje węgiel ?
Węgiel występuje w skorupie ziemskiej w postaci złóż węgla kopalnego, ropy naftowej, gazu ziemnego i asfaltu, oraz w małych ilościach diamentów i grafitu.

7 Najstarsza kopalnia węgla kamiennego w Polsce
Pierwsza kopalnia węgla na Wyżynie Śląskiej powstała w r. Była to Kopalnia Węgla Kamiennego „Murcki” Część budynków kopalni została objęta ochroną konserwatora zabytków.

8 Bomby ekologiczne

9 Bomba ekologiczna w Jaworznie
Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, ze względu na uciążliwe oddziaływanie na środowisko Zakład, w związku z realizacją programu HELCOM ochrony Morza Bałtyckiego znalazł się na liście tzw. „gorących punktów” – Hot-spot nr 89.

10 Wyżyna Śląska – najbardziej zanieczyszczona kraina polski
Stan powietrza, wody i gleby ulega stopniowej poprawie dzięki stosowaniu w przemyśle nowoczesnych technologii, montowaniu filtrów na kominach, budowaniu oczyszczalni ścieków i zagospodarowaniu hałd.

11 Problemy utworzone przez kopalnie
W wielu śląskich miastach mieszkańcy są narażeni na tzw. szkody górnicze, m.in. pękanie ścian, które grożą nawet zawaleniem się domów. Z tej racji przy budynkach trzeba stawiać podpory. Problemy utworzone przez kopalnie Nierozwiązanym do dzisiaj problemem są wyrąbane pod ziemią, nieczynne od wielu lat chodniki kopalń, które zapadają się w wielu miejscach, grożąc zawaleniu się budynków stojących nad nimi.

12 Pytania Wymień wszystkie rudy. O jakim węglu jest mowa ?
Jak się nazywają zakłady wydobywcze węgiel ? W którym roku powstała i jak się nazywała pierwsza kopalnia na Wyżynie Śląskiej ? Jaką ma powierzchnie Wyżyna Śląska ? Jakie są główne rzeki, które przepływają przez Wyżynę Śląską ? Czym grożą tzw. szkody górnicze ? Pytania

13 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Wyżyna Śląska Kraina miast, kopalń i fabryk"

Podobne prezentacje


Reklamy Google