Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczna obsługa ciągnika

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczna obsługa ciągnika"— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczna obsługa ciągnika
BHP NA WSI Bezpieczna obsługa ciągnika i maszyn rolniczych

2 W 2014 roku na terenie całego kraju rolnicy zgłosili wypadków przy pracy w gospodarstwach indywidualnych. W przypadkach poszkodowani doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu, bądź ponieśli śmierć. Zginęło 77 osób Najwięcej wypadków zdarzyło się w województwach: warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i lubelskim Uznano 250 przypadków chorób zawodowych

3

4

5

6 Przystępując do pracy, zadbaj o prawidłowy ubiór!
Ubranie robocze: powinno przylegać do ciała, nie powinno mieć luźnych czy powiewających elementów – mankiety rękawów i nogawek muszą być przyległe lub pozapinane.

7 Obuwie robocze Obuwie robocze używane do pracy w gospodarstwie powinno mieć antypoślizgową podeszwę. W zależności od warunków pracy wybierz: trzewiki wiązane lub zapinane powyżej kostki - najlepiej z podnoskami albo gumowce chroniące przed wilgocią.

8 Chroń swoje zdrowie stosując środki ochrony indywidualnej, odpowiednio dobrane do rodzaju pracy np.: półmaski, okulary, rękawice, ochronniki słuchu, fartuchy, czy kombinezony przeciwchemiczne.

9 Ciągnik rolniczy powinien:
posiadać kabinę lub pałąk chroniący przed skutkami wywrotki, być sprawny technicznie, posiadać sprawną instalację elektryczną, w tym oświetleniową, sprawne hamulce, w tym ręczny, być wyposażony w lusterka wsteczne, mieć trójkąt ostrzegawczy. Wyposażenie dodatkowe to: gaśnica proszkowa o masie co najmniej 1kg, apteczka pierwszej pomocy.

10 Bezpieczny ciągnik lusterka kabina sprawne oświetlenie
trójkąt wyróżniający pojazd pojazd wolnobieżny gaśnica i apteczka na wyposażeniu czyste schody prowadzące do kabiny opony w dobrym stanie, gwarantujące właściwą przyczepność na drodze

11 Kabina ciągnika zapewnia bezpieczeństwo i komfort pracy
Kabina ciągnika zapewnia bezpieczeństwo i komfort pracy. Chroni kierowcę przed wypadnięciem z ciągnika w racie wywrotki, a dodatkowo izoluje traktorzystę podczas pracy od pyłów, hałasu, czy rozpylanych szkodliwych środków ochrony roślin.

12 Ciągniki używane do ugniatania pryzm kiszonek muszą być wyposażone w kabinę!

13 Użytkowanie ciągnika o zaawansowanym stopniu zużycia, posiadającego liczne wady i usterki, a w dodatku bez kabiny i podstawowych osłon oraz zabezpieczeń, może skutkować bardzo poważanym, a nawet śmiertelnym wypadkiem!!!

14 Pamiętaj !!! Kabina lub rama ochronna może uratować Ci życie!!!
Gdyby widoczny na zdjęciu ciągnik był wyposażony w kabinę lub ramę ochronną, rolnik by przeżył!!!

15 Ciągnikiem można jeździć po pochyłościach o maksymalnym nachyleniu:
Ciągnik rolniczy bardzo łatwo wywrócić, dlatego należy zawsze zjeżdżać po pochyłościach pod kątem prostym!!! Ciągnikiem można jeździć po pochyłościach o maksymalnym nachyleniu: 10 stopni – w przypadku ciągników z jedną osią napędową, 12 stopni - w przypadku ciągników z dwiema osiami napędowymi.

16 Przewożenie pasażerów w kabinie jest dozwolone pod warunkiem, że producent danej maszyny przewidział taką możliwość, a ciągnik jest fabrycznie wyposażony w dodatkowe siedzisko.

17 Ciągnik z przyczepą musi mieć sprawne oświetlenie i widoczny trójkąt ostrzegawczy!

18 Ciągnik rolniczy po drogach publicznych mogą prowadzić osoby, które ukończyły 16 lat i posiadają odpowiednie uprawnienia. Niedopuszczalne jest powierzanie kierowania ciągnikiem dzieciom. Każdego roku w wypadkach związanych z obsługą ciągników ginie kilkunastu rolników. Najczęstszymi przyczynami tych wypadków są: brak dostatecznej ostrożności oraz jazda pod wpływem alkoholu.

19 Konstrukcja ciągnika dostosowana jest do możliwości osób dorosłych!
ciągnik nie służy do zabawy i nie powinien być obsługiwany przez dzieci, minimalny wzrost człowieka, pozwalający bezpiecznie obsługiwać ciągnik, to 155 cm, dzieci osiągają ten wzrost w wieku ok. 13 lat. Jeśli chcesz by dziecko Ci pomagało Ci w pracy, powierzaj mu proste zadania, które nie przekraczają jego możliwości fizycznych. Wskaż mu także zagrożenia, by uchronić je przed nieszczęśliwym wypadkiem.

20 Ciągnik po wywrotce! 13-latek, który nim kierował stracił prawą nogę. Gdy zjeżdżał z drogi na pole ciągnik przewrócił się do rowu. Tego wypadku można było uniknąć!!!

21 Zanim wyjedziesz z pola na drogę upewnij się, że nic nie nadjeżdża
Zanim wyjedziesz z pola na drogę upewnij się, że nic nie nadjeżdża. Pamiętaj, że jako użytkownik drogi publicznej odpowiadasz nie tylko za bezpieczeństwo własne, ale też innych kierowców!

22 Sprzęgania maszyny lub przyczepy rolniczej z ciągnikiem powinna dokonywać jedna osoba. Pomoc przy tych czynnościach innych osób może niepotrzebnie narażać je na urazy.

23 Najczęstsze błędy przy sprzęganiu ciągnika z przyczepą
nieoryginalne i niedopasowane bolce mogą w każdej chwili wypaść brak zawleczki zabezpieczającej bolec przed wypadnięciem

24 Prawidłowy i bezpieczny sprzęg:
- oryginalny bolec zabezpieczony przed wypadnięciem, - podłączone hamulce i instalacja elektryczna przyczepy. Nieprawidłowy i stanowiący zagrożenie sprzęg: - bolec niezabezpieczony zawleczką przed wypadnięciem, - brak podłączenia hamulców i instalacji elektrycznej przyczepy.

25 Przyczepa powinna być wyposażona w prawidłowo wyregulowaną sprężynę podtrzymującą dyszel. Jest ona pomocna przy sprzęganiu z ciągnikiem!

26 Sprzęgu ciągnika z maszyną należy dokonywać za pomocą oryginalnych bolców, które zabezpiecza się agrafkami!

27 Wysiadając z ciągnika należy pamiętać o:
wyłączeniu silnika i napędu WOM, zaciągnięciu hamulca ręcznego, pozostawieniu ciągnika na biegu, zabezpieczeniu kluczyków przed dostępem osób niepowołanych, zwłaszcza dzieci.

28 Ryzyko wypadku przy obsłudze maszyn rolniczych generowane jest najczęściej przez:
brak osłon części ruchomych, wykonywanie napraw, regulacji czy usuwanie zapchania np. słomą przy włączonym napędzie.

29 Wały przegubowo-teleskopowe powinny być wyposażone w nieuszkodzone i kompletne osłony, które dodatkowo należy zabezpieczyć przed obracaniem za pomocą łańcuszków. T A K! N I E!

30 Brak osłon części ruchomych często bywa przyczyną groźnych, a nawet śmiertelnych wypadków!
Wszystkie części ruchome - wały napędowe, przekładnie pasowe, łańcuchowe itp. muszą być osłonięte!

31 Podstawą bezpiecznej obsługi maszyn rolniczych jest wiedza nt
Podstawą bezpiecznej obsługi maszyn rolniczych jest wiedza nt. zasad i mechanizmów ich działania. Dlatego po zakupie nowej maszyny, albo w przypadku wątpliwości odnośnie postępowania w czasie regulacji, drobnych napraw, czy konserwacji maszyn, należy zapoznać się z załączanymi do nich instrukcjami obsługi.

32 Usuwanie awarii, wszelkie naprawy, regulacje powinny być wykonywane przy wyłączonym napędzie!!!
W ostatnich latach znacznie zwiększył się areał uprawy kukurydzy na kiszonkę. Do zbioru wykorzystywane są sieczkarnie doczepiane, samojezdne. Dochodzi do wielu poważnych urazów rąk i nóg. Przyczyną tych wypadków jest usuwanie zapchań przy włączonym napędzie. Poszkodowani tłumaczą często, że przy włączonym napędzie szybciej usuwa się zapchanie, a wyłączanie napędu to zbędna strata czasu.

33 Niektóre maszyny, jak rozrzutnik obornika, kosiarka rotacyjna, glebogryzarka - mogą powodować odrzut kamieni i innych twardych przedmiotów lub ostrych elementów (np. zespołów tnących kosiarek), których uderzenie może doprowadzić do urazów ciała operatora lub osób przebywających w pobliżu ich pracy. Osoby postronne powinny zachować bezpieczną odległość od pracujących maszyn. W przypadku wspomnianych maszyn odległość ta wynosi min. 50 metrów. Niezbędne jest także stosowanie odpowiednich osłon i zabezpieczeń – np. siatek ochronnych na rozrzutnikach, fartuchów na zespołach tnących kosiarek - chroniących przed wypadkiem.

34 Bezpieczny kombajn zbożowy powinien:
być w pełni sprawny technicznie, posiadać odpowiednie oświetlenie i sygnał dźwiękowy, posiadać wszystkie osłony elementów ruchomych, być wyposażony w gaśnice: proszkową i pianową oraz apteczkę

35 Odpowiednie przygotowanie osób obsługujących ciągniki, agregaty i samojezdne maszyny rolnicze to podstawowy warunek gwarantujący bezpieczną pracę. Operator kombajnu zbożowego powinien mieć uprawnienia do kierowania pojazdami po drogach publicznych kategorii T, B lub wyższej. Wskazanym jest także odbycie kursu na operatora kombajnu zbożowego.

36 O bezpieczeństwie pracy decyduje głównie sprawność techniczna poszczególnych zespołów i układów kombajnu, takich jak: kierowniczy, jezdny, hamulcowy, instalacji elektrycznej (świetlnej i sygnalizacyjnej), hydrauliczny, zespołu żniwnego, zespołu młócącego, zespołów przeniesienia napędów. Wyposażenie kombajnu w szczelną kabinę, o sprawnie działającej i wydajnej wentylacji wpływa na zminimalizowanie zagrożeń ze strony uciążliwych i często szkodliwych czynników występujących w środowisku pracy kombajnisty, tj. zapylenia i hałasu.

37 Do szczególnie niebezpiecznych zachowań operatorów kombajnów zbożowych zaliczyć można:
dopuszczanie do przebywania osób na podeście lub schodkach kombajnu w trakcie jego pracy lub transportu, wykonywanie regulacji i czyszczenia mechanizmów bez uprzedniego wyłączenia napędu i unieruchomienia silnika kombajnu, przystępowanie do pracy po spożyciu alkoholu.

38 Przewożenie pasażerów na pomoście, schodkach lub innych elementach kombajnu zbożowego jest zabronione!

39 Jeżeli Twój pasażer spadnie i dozna urazu, to Ty za to odpowiesz!!!
Kombajnisto, pamiętaj! Jeżeli Twój pasażer spadnie i dozna urazu, to Ty za to odpowiesz!!!

40 Dzieci nie mogą obsługiwać kombajnu ani przebywać w pobliżu jego pracy!

41 Napraw, czynności konserwacyjnych oraz regulacji w kombajnie można dokonywać po wyłączeniu silnika i mechanicznym zabezpieczeniu hedera przed opadnięciem! Liczne wypadki rolników, często także tragiczne dotyczą przygniecenia przez uniesiony hydraulicznie zespół żniwny podczas napraw. Bezpiecznym rozwiązaniem jest stosowanie dodatkowych mechanicznych podpór.

42 Podczas przejazdu kombajnu, heder musi być złożony do pozycji transportowej i przewożony na specjalnym wózku!

43 Z uwagi na duży hałas, podczas pracy kombajnem (szczególnie bez kabiny) zalecane jest używanie ochronników słuchu.

44 Pracom polowym towarzyszy znaczne zapylenie, które może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Dlatego wskazane jest używanie masek przeciwpyłowych.

45 Przejazdy kombajnem po drogach publicznych powinny odbywać się z zachowaniem szczególnej ostrożności!

46 Czemu tej osłony nie założono przed wypadkiem?
Przy obsłudze dmuchawy widocznej na zdjęciu pomagał 12-letni chłopiec. Paski napędowe nie były wtedy osłonięte. Chłopiec potknął się, a jego ręka trafiła w przekładnię napędową. Stracił trzy palce. Po wypadku ojciec założył osłonę. Czemu tej osłony nie założono przed wypadkiem?

47 Przykład dobrej praktyki:
osłona pasów napędowych młynka, wykonana przez rolnika. Najważniejsza jest chęć zadbania o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.

48 Bądź mądry przed szkodą - używaj popychaczy!
Każdego roku kilkadziesiąt osób przerabiając mięso we własnym zakresie doznaje poważnych urazów palców dłoni. Podczas korzystania z różnego rodzaju maszynek do mięsa należy korzystać z popychaczy – nie wolno popychać mięsa palcami!

49 Błędy widoczne na zdjęciu:
brak osłony przekładni pasowej, ustawienie silnika w stosunku do młynka w sposób zachęcający do przechodzenia nad pasem. A przecież można tak: osłona pasa napędowego zamontowana do ściany, ustawienie silnika w stosunku do młynka w sposób uniemożliwiający przechodzenie nad pasem.

50 Przed zainstalowaniem osłony Po zainstalowaniu osłony
Również urządzenia wykonane we własnym zakresie można wyposażyć w osłony chroniące przed wypadkiem. Podstawą do działania są chęci i świadomość zagrożeń. Przed zainstalowaniem osłony Po zainstalowaniu osłony Pamiętaj! Obsługując urządzenia, przy których iskrzy się, pyli, wylatują kawałki wiórów czy metalu, używaj okularów ochronnych.

51 TROSKA O BEZPIECZEŃSTWO TO TWOJA ROLA!
odwiedź:


Pobierz ppt "Bezpieczna obsługa ciągnika"

Podobne prezentacje


Reklamy Google