Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przepis na Fonoblog Czy wiesz, co znajduje się za rogiem Twojego domu? Czy znasz rytm życia najbliższej okolicy? Może chcesz nam o nim opowiedzieć? Zapraszamy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przepis na Fonoblog Czy wiesz, co znajduje się za rogiem Twojego domu? Czy znasz rytm życia najbliższej okolicy? Może chcesz nam o nim opowiedzieć? Zapraszamy."— Zapis prezentacji:

1

2 Przepis na Fonoblog Czy wiesz, co znajduje się za rogiem Twojego domu? Czy znasz rytm życia najbliższej okolicy? Może chcesz nam o nim opowiedzieć? Zapraszamy do współtworzenia Fonoblogu – wirtualnej przestrzeni, w której za pomocą wybranych dźwięków, a także słów i obrazów, można zamieścić własną historię o tym, jak postrzegamy na co dzień to, skąd jesteśmy i to, co nas określa pod względem kulturowym. Przestrzenie, w których się poruszamy, dźwięki, które nas otaczają czy język, którym się posługujmy, budują nasze poczucie tożsamości. Fonoblog ma na celu pobudzenie refleksji o tym, w jakim stopniu oddziałują one na nas, na to, kim jesteśmy. Przyłącz się do nas i podziel się swoją opowieścią o miejscu, w którym przyszło Ci żyć, uczyć się, w którym mieszka Twoja rodzina, w którym chodzisz do szkoły. Pozwól nam usłyszeć je tak, jak Ty sam je postrzegasz!

3 1. Poszukiwanie pomysłu Zanim wyjdziesz w teren, pomyśl o tym, co chciałbyś opowiedzieć o swojej dzielnicy, miasteczku czy wsi. Jak chciałbyś to miejsce nam przedstawić? Czy jest tam coś dla Ciebie szczególnego? Dlaczego? W jaki sposób to wszystko, co dostrzegasz, odczuwasz chcesz nam pokazać? Jak mógłbyś nam o tym opowiedzieć?

4 2. Badania terenowe Wybierz miejsce, do którego chciałbyś pójść. Zaplanuj trasę swojej wycieczki. Weź kartkę, długopis, aparat fotograficzny i rejestrator dźwięku. Pójdź do wybranych przez siebie zakątków swojej dzielnicy, miasta czy wsi. W każdym z miejsc zatrzymaj się na dłużej i posłuchaj otaczających Cię dźwięków. Postaraj się odszukać zwłaszcza te, których na co dzień nie dostrzegamy. Nagraj je wszystkie najlepiej jak umiesz, abyś po powrocie mógł z zebranego materiału stworzyć swój bank dźwięków. Po zebraniu dźwięków sfotografuj miejsca, w których je nagrałeś. Pamiętaj, żeby zrobić to na różne sposoby. Zarejestruj plan dalszy i bliższy. Odnajdź zwłaszcza niezauważone przez Ciebie wcześniej detale. Z zebranego materiału stwórz potem swój bank obrazów. Na koniec weź kartkę i długopis. Zapisz na niej, jakich słów chciałbyś użyć, aby wyrazić emocje związane z tym miejscem. Z nich stwórz bank słów. Najważniejsze z nich – te których chciałbyś użyć w swojej kompozycji, nagraj.

5 3. Opracowanie koncepcji Usiądź przy komputerze i pobierz narzędzia do obróbki swoich materiałów. W przypadku dźwięku może to być bezpłatny program komputerowy Audiacity, a w przypadku zdjęć – Windows Movie Maker. Zgraj zebrane przez siebie materiały na komputer. Uporządkuj je w trzech odrębnych katalogach zawierających dźwięki, obrazy i słowa. Zastanów się, jaki motyw przewodni będzie miała twoja historia. Jaki będzie jej tytuł? Kto będzie jej bohaterem – jakiś dźwięk, znak czy słowo? O czym ma nam ona opowiedzieć? Wybierz narzędzia, z jakich chcesz tę historię zbudować. Zastanów się, czy chcesz użyć samych dźwięków. A może wolisz posługiwać się również słowem lub obrazem? Teraz czas na proces twórczy. Połącz wybrane przez siebie elementy ze sobą, pokaż bliskiej osobie i zapytaj, jak to odbiera. Czy odczytała Twoje intencje?

6 4. Finał Umieść swój projekt na Fonoblogu. Opatrz go metryczką: - tytuł, imię i nazwisko realizatora(ów) lub pseudonim, - nazwa miejsca, z którego pochodzi Twój fonoblog.

7 5. Ciesz się swoim dziełem! Zachęć innych do udziału w fonoblogu i przygotowania swoich kompozycji. Od dziś zatroszcz się o swoje środowisko dźwiękowe. I Ty możesz je tworzyć!


Pobierz ppt "Przepis na Fonoblog Czy wiesz, co znajduje się za rogiem Twojego domu? Czy znasz rytm życia najbliższej okolicy? Może chcesz nam o nim opowiedzieć? Zapraszamy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google