Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sygnały na drodze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sygnały na drodze."— Zapis prezentacji:

1 Sygnały na drodze

2 Sygnały na drodze Uczestnik ruchu jest zobowiązany stosować się do norm, sygnałów i znaków w następującej kolejności: 1. Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli. 2. Sygnały świetlne. 3. Znaki drogowe. 4. Pozostałe normy i przepisy zawarte w KRD.

3 Sygnały kierujących ruchem drogowym:
Polecenia lub sygnały może dawać uczestnikowi ruchu: - policjant, - żołnierz Żandarmerii wojskowej, - funkcjonariusz Straży Granicznej w strefie nadgranicznej, - inspektor Inspekcji Ruchu Drogowego, - pracownik kolejowy na przejeździe kolejowym,

4 Sygnały kierujących ruchem drogowym:
- pracownik zarządu drogi lub inna osoba wykonująca roboty na drodze, - osoba nadzorująca bezpieczne przejście dzieci przez jezdnię, w wyznaczonym miejscu, - kierujący autobusem szkolnym w miejscach postoju związanych z wsiadaniem lub wysiadaniem dzieci.

5 SPOSÓB PODAWANIA SYGNAŁÓW I POLECEŃ DO KIEROWANIA RUCHEM NA SKRZYŻOWANIU
Postawa, w której kierujący ruchem zwrócony jest przodem lub tyłem do nadjeżdżających pojazdów oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie, a dla pieszych - zakaz wejścia na jezdnię. Sygnał ten jest odpowiednikiem świetlnego sygnału czerwonego. STÓJ

6 SPOSÓB PODAWANIA SYGNAŁÓW I POLECEŃ DO KIEROWANIA RUCHEM NA SKRZYŻOWANIU
Uwaga Podniesienie ręki do góry przez osobę kierującą ruchem oznacza, że za chwilę nastąpi zmiana dotychczas nadawanego sygnału. Sygnał ten jest odpowiednikiem sygnału żółtego.

7 SPOSÓB PODAWANIA SYGNAŁÓW I POLECEŃ DO KIEROWANIA RUCHEM NA SKRZYŻOWANIU
JEDŹ Postawa, w której kierujący ruchem zwrócony jest bokiem do nadjeżdżających pojazdów, oznacza zezwolenie na wjazd na skrzyżowanie, a dla pieszych - zezwolenie na wejście dla pieszych. Sygnał ten jest odpowiednikiem świetlnego sygnału zielonego.

8 Sygnały świetlne:

9 Sygnały świetlne: Światło czerwone oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Zatrzymanie pojazdu powinno nastąpić przed linią zatrzymania, a w razie jej braku - przed sygnalizatorem.

10 Sygnały świetlne: Jeżeli na sygnalizatorze świetlnym świeci się światło czerwone i żółte - to znak, że za chwilę zaświeci się światło zielone.

11 Sygnały świetlne: Sygnał zielony zezwala kierującemu na wjazd na skrzyżowanie. Sygnał ten zabrania wjazdu na skrzyżowanie, jeżeli utrudniłoby to opuszczenie jezdni pieszym, którzy wkroczyli na nią podczas sygnału zielonego.

12 Sygnały świetlne: Sygnał żółty ostrzega o mającej nastąpić zmianie sygnału świetlnego. Widząc na sygnalizatorze sygnał żółty nie możemy wjechać na skrzyżowanie. Jeżeli na sygnalizatorze świetlnym świeci się światło żółte - to znak, że za chwilę zaświeci się światło czerwone.

13 Sygnały świetlne: Sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, pod warunkiem, że kierujący: - zatrzyma się przed sygnalizatorem - nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom

14 Sygnały świetlne: Sygnał w kształcie zielonej strzałki nadawany przez sygnalizator - zezwala na skręcanie w lewo oraz na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem zakaz zawracania.

15 Sygnały świetlne: sygnalizator kierunkowy - na wprost i w prawo

16 Sygnały świetlne: sygnalizator kierunkowy - zezwala na skręcanie w lewo oraz na jazdę na wprost.

17 Sygnały świetlne dla pieszych:
zielony - zezwolenie na wejście na przejście dla pieszych, przy czym sygnał zielony migający oznacza, że za chwilę zapali się sygnał czerwony i pieszy jest obowiązany jak najszybciej opuścić przejście, czerwony - zakaz wejścia na przejście.

18 Sygnały świetlne dla rowerzystów:
zielony - zezwolenie na wjazd na przejazd dla rowerów, przy czym sygnał zielony migający oznacza, że za chwilę zapali się sygnał czerwony i rowerzysta jest obowiązany jak najszybciej opuścić przejazd, czerwony - zakaz wjazdu na przejazd.


Pobierz ppt "Sygnały na drodze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google