Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zakopane Witkiewiczów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zakopane Witkiewiczów"— Zapis prezentacji:

1 Zakopane Witkiewiczów
                                                                                                                                                                                Prezentacja przygotowana przez uczniów klasy 3b: Andrzeja Drozdowicza Krzysztofa Guzowskiego

2 Zakopane – Stolica Podhala
Najpiękniejszym i najbardziej urokliwym miastem polskich Tatr jest Zakopane, zwane też zimową stolicą Polski. Miejscowość położona między górami, oferuje malownicze widoki, doskonały mikroklimat i wszystko to, czego możesz oczekiwać od wypoczynku w górach. Jest to najwyżej położone miasto polskie. Zdjęcia autorskie

3 Styl Zakopiański Zdjęcia autorskie
Styl zakopiański to fenomen w historii polskiej architektury i sztuki użytkowej. Jego twórca – Stanisław Witkiewicz – na przełomie XIX i XX wieku, w Zakopanem – małej wówczas wiosce pod Tatrami – formułował teoretyczne zasady swej nowej idei i projektował piękne, drewniane wille, obiekty sakralne i rzemiosło artystyczne. Z Witkiewiczem współdziałali przedstawiciele polskiej elity kulturalnej owego czasu, a także górale – cieśle i snycerze, którzy wprowadzali w życie koncepcje artysty. To do ich właśnie góralskiej architektury i sztuki ludowej nawiązał Witkiewicz, tworząc swoje projekty i dążąc do przekształcenia swych wizji w polski styl.   Zdjęcia autorskie

4 Witkacy Malarz, rysownik i fotografik, dramaturg i powieściopisarz, filozof, teoretyk i krytyk sztuki; członek pierwszej polskiej grupy awangardowej Formiści; autor estetycznej teorii Czystej Formy. Przewrotne credo twórcy: „Nie zabrną me stwory popod żadne strzechy, Bo wtedy, na szczęście, żadnych strzech nie będzie. W ogóle z tego żadnej nie będzie pociechy, I tylko świństwo równomiernie rozpełznie się wszędzie.”

5 Ojciec i syn Zakopane epoki Młodej Polski i lat międzywojennych to najsłynniejszy ośrodek leczniczy i wypoczynkowy w kraju, zimowa i letnia stolica Polski. Zakopane i Tatry fascynowały. Przyjazdy do Zakopanego były artystycznym obowiązkiem. Tu, pod Giewontem, spotykała się artystyczna cyganeria. Dla wielu artystów było to miejsce stałego pobytu. Miejsce, w którym tworzyli. Jedną z najważniejszych postaci tamtych lat, związaną nierozerwalnie z Zakopanem był Stanisław Witkiewicz i jego syn Stanisław Ignacy Witkiewicz. Witkacy - pisarz, malarz, filozof, krytyk sztuki urodził się 24 lutego 1885 roku w Warszawie, jako jedyne dziecko Marii i Stanisława Witkiewiczów. Pięć lat później, po przeprowadzce do Zakopanego, spowodowanej chorobą ojca, Witkiewiczowie zamieszkali w domu Jędrzeja Ślimaka na Przecznicy (dziś ulica Witkiewicza). phpThumb_cache__srccdcb7abd85f9542e39af35c4a7d8e6d7_parf1cb9bf12a62ddd2345d4282fed123b9_dat

6 Ojciec i syn – 2015 obchody roku Witkiewiczów
Ekspozycja Muzeum Tatrzańskiego zdjęcia autorskie

7 Stosunek Witkacego do Zakopanego
Witkacy publikował w miejscowej zakopiańskiej prasie. Najgłośniejszy jego artykuł to "Demonizm Zakopanego", w którym określił swój stosunek do miasta. W tym artykule można zauważyć oryginalny sposób przekazu pisarza – sarkazm i ironię. Oto jego fragment: "... Nazwano niegdyś Zakopane duchową stolicą Polski. My nazwaliśmy je inaczej, generalną wytwórnią specyficznego, zresztą czysto polskiego narkotyku. zakopianiny/.../. Bo przecież demonicznie wpływa na dusze spotworniałe i wciąż potworniejsze małe miasteczko, co u stóp gór, jako pleśń jakaś ohydna się rozpełzło/.../ nie pensjonaty, sanatoria, nie alkohol i nikotyna /,.,/, Gdzieś pośrodku znajduje się ta elita, której szczyt stanowią w Polsce prawdziwi zakopiańczycy, tj. ci którzy potrafią pochłaniać maksymalne dawki zakopianiny /.../ jest to piekielnie przyjemne w swojej męczarni, że możemy tylko błogosławić siły, które polski organizm obdarzyły takim wyrostkiem robaczkowym jakim jest Zakopane. A można mieć nadzieję, że przy dalszym zdrowieniu polskiego organizmu i nam nie grozi żaden "appeendicis" ("przyczynek") i mimo całej pozornej nie-użyteczności, Zakopane, trwać będzie dalej i wytwarzać coraz to nowe formy psychopatów polskich".

8 Ślady Witkiewiczów w Zakopanem
Obrazy Witkacego na ścianie willi ATMA (Muzeum - dom Karola Szymanowskiego) zbudowanej w stylu zakopiańskim - zdjęcia autorskie.

9 Twórczość Witkacego inspirowana „klimatem” zakopiańskim
Witkacy byt w dzieciństwie zapalonym fotografikiem. Uwieczniał na kliszy pejzaże tatrzańskie. Atmosfera rodzinna sprzyjała rozwijaniu jego zainteresowań, bowiem z gościnności ojca korzystały największe osobowości tamtych czasów. Kształceniem Stanisława juniora zajmował się osobiście ojciec uważający, że szkoła wypacza umysł. Nie brakowało więc młodemu Witkacemu czasu na uprawianie turystyki, próbowanie sil w taternictwie, czy też jazdę na nartach. Zadebiutował jako artysta ilustrator w wieku 15 lat w "Przeglądzie Zakopiańskim".

10 Teatr imienia Witkiewicza
W Zakopanem rozwinął Witkacy na szeroką skalę pisarstwo i malarstwo. Napisał nawet pracę teoretyczną „Nowe formy w malarstwie i wynikające z nich nieporozumienia”. Dziś w Zakopanem przy Chramcówkach działa Teatr im. St. I. Witkiewicza, a Muzeum Tatrzańskie szczyci się posiadaniem w swoich zbiorach 67 portretów i 3 obrazów Witkacego.

11 Cmentarz „Na Pęksowym Brzysku”
Jest to najstarszy cmentarz w Zakopanem założony ok roku. Pochowane są tutaj osoby najbardziej zasłużone dla Podhala. Większość nagrobków jest unikatowymi dziełami sztuki podhalańskiej wykonanymi z drewna, kamienia i metalu. Autorem części z nich był słynny polski rzeźbiarz Władysław Hasior. Przeniesiono tutaj po wielu latach prochy osób zmarłych z dala od Zakopanego: Stanisława Witkiewicza, Władysława Orkana, Karola Stryjeńskiego, Kazimierza Dłuskiego i Kazimierza Tetmajera.

12 Ul. Stanisława Witkiewicza
Muzeum Karola Szymanowskiego Willa Atma Cmentarz na Pęksowym Brzysku Teatr im. Stanisława Witkiewicza Muzeum Tatrzańskie

13 Zródła: http://legalnakultura.pl/pl
zdjęcia autorskie


Pobierz ppt "Zakopane Witkiewiczów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google