Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kliknij, aby dodać tekst MOWA NIENAWIŚCI. DEFINICJA MOWY NIENAWIŚCI  ( ang. hate speech) - to takie używanie języka, które ma na celu znieważenie, pomówienie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kliknij, aby dodać tekst MOWA NIENAWIŚCI. DEFINICJA MOWY NIENAWIŚCI  ( ang. hate speech) - to takie używanie języka, które ma na celu znieważenie, pomówienie."— Zapis prezentacji:

1 Kliknij, aby dodać tekst MOWA NIENAWIŚCI

2 DEFINICJA MOWY NIENAWIŚCI  ( ang. hate speech) - to takie używanie języka, które ma na celu znieważenie, pomówienie lub nawoływanie do nienawiści wobec pewnej osoby lub grupy osób. Ze względu na swój charakter opiera się głównie na stereotypach i uprzedzeniach a także wspiera dyskryminację.  Istotne są INTENCJE SPRAWCY (zamiar wyrządzenia krzywdy).

3 PRZYKŁADY MOWY NIENAWIŚCI  „ Jest całkiem spoko, jak na Żyda”,  „A ten pedał też tam będzie?”,  „Zapytaj się tego czarnucha, o co mu chodzi.”  Jak na ciebie patrzę, to chce mi rzygać.  Tak głupiego człowieka jak ty to już dawno nie widziałem/am.  Ty chyba rzeczywiście pochodzisz od małpy. Rodzice cię w lesie adoptowali?  Jesteś bystry/a jak woda w klozecie.  Twoja głupota mnie oślepia. Działaj! Powiedz STOP!

4 Mowa nienawiści w internecie  Z badań wynika, że internet jest jedną z głównych przestrzeni, gdzie można spotkać się z mową nienawiści, szczególnie w przypadku młodych ludzi –co może być związane z tym, jak dużo czasu młodzież spędza w internecie i jaką rolę pełni on w ich życiu. Czy każda negatywna opinia w internecie to hejt?  Zaczynając od definicji „Hejting- niekonstruktywna krytyka; agresywna, często wulgarna forma wyrażania negatywnej opinii, niepoparta argumentami i uzależniona od subiektywnej oceny lub poglądu. Nacechowana nienawiścią, obrażająca, ośmieszająca i prowokująca wypowiedź.”

5 KOMENTUJ, NIE OBRAŻAJ ! 

6 HEJT  Hejt, jako jeden z przejawów cyberprzemocy, dotyka coraz większą liczbę młodych internautów. Pozorna anonimowość w sieci sprawia, że obrażanie kogoś za jej pośrednictwem przychodzi łatwiej niż w innych sytuacjach. Według badań przeprowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje – aż (40%) młodych ludzi w wieku 14 – 17 lat spotkało się w Internecie z przejawami mowy nienawiści. Ofiarą różnych form cyberprzemocy, w tym hejtu, padł już co piąty polski nastolatek (21,5%).

7 Jak radzić sobie z hejtem?  Większość portali daje możliwość zgłaszania nadużyć bezpośrednio w sekcji komentowania lub za pomocą poczty elektronicznej do administratorów serwisów.  W niektórych przypadkach hejterskie komentarze można zgłaszać na policję. Obraźliwe komentarze w Internecie mogą wyczerpywać znamiona przestępstw m.in. groźby karalnej - art. 190 Kodeksu Karnego, zniesławienia – art. 212 Kodeksu Karnego, znieważenia osoby – art. 216 Kodeksu Karnego. Karana jest także mowa nienawiści – art. 256 i 257 Kodeksu Karnego.

8 Przejawy mowy nienawiści w naszej szkole  Obrażanie 14,7%  Obgadywanie 13,1 %  Przezywanie, 8,2 %  Izolowanie od grupy 8,2 %  Obraźliwe komentarze na Facebook’u, 11,4 %  Przeklinanie  Naśmiewanie się z wyglądu innych  Zaczepki  Bójki

9 Osoby narażone na mowę nienawiści to te, które:  Są nieśmiałe i zamknięte w sobie,  Pochodzą z ubogiej bądź patologicznej rodziny,  Są kulturalne i miłe w stosunku do nauczycieli i innych pracowników szkoły,  Wyróżniają się swoim wyglądem (otyłe) bądź zachowaniem  Osoby z różnymi deficytami rozwojowymi, np. mniej sprawne fizycznie

10 Miejsca występowania mowy nienawiści w naszej szkole  Szatnia  Sala gimnastyczna  Sala lekcyjna  Korytarz  Toalety  Świetlica

11 Sprawca mowy nienawiści  Może mieć zaburzenia osobowościowe lub psychosomatyczne  Uczeń, który ma niezaspokojone potrzeby, często doświadcza niepowodzeń szkolnych  Osoba, która sama ma kompleksy  Wyrządzając krzywdę innym chce się dowartościować, zaimponować klasie, 

12 Skutki mowy nienawiści  Zapytani o skutki mowy nienawiści uczniowie i uczennice mówią o: „zamykaniu się”, „pogrążaniu”, „wyobcowaniu”, „smutku”, „płaczu”,  Młodzież przyznaje: „chcesz się zabić czasami”.  Pojawiają się przypadki „załamania”, depresji, prób samobójczych. ZASTANÓW SIĘ CZY TY NIE PRZYCZYNIŁEŚ SIĘ DO TYCH SKUTKÓW?

13 Mowa nienawiści w szkole – jak reagować?  reagowanie na każdy jej przejaw – danie wyraźnego sygnału, że nie zgadzamy się na tego typu wypowiedzi.  jednoznacznie nazwać to, co się wydarzyło poprzez powiedzenie: „słowo, którego użyłeś jest obraźliwie”, „to przejaw uprzedzeń wobec konkretnych osób”, „to nienawistne określenie”  zaznaczyć swój sprzeciw: „zdecydowanie mi to nie pasuje”, „nie zgadzam się na używanie tego typu słów”. Można także podzielić się własnymi odczuciami, powiedzieć np. „bardzo mi przykro, że coś takiego miało miejsce w naszej szkole

14 Sposoby na mowę nienawiści ZIGNORUJ No tak, ale jeśli odpuszczę, to czy atakująca mnie osoba nie pomyśli, że wygrała? Czy na przyszły raz da sobie spokój? A może pomyśli, że stchórzyłem? Nie wspominając o tym, że czasem trudno utrzymać nerwy na wodzy. Dlatego – ignorując coś, pamiętaj, że zignorować to nie znaczy poddać się. To znaczy, że ciebie taka głupota nie rusza.  Jeśli coś ignorujesz pamiętaj o mowie ciała – zanim odejdziesz możesz np. uśmiechnąć się lekceważąco, pokręcić głową z politowaniem, powiedzieć „Nie mam czasu na takie głupoty…” lub „Pogadamy o tym, jak się uspokoisz”.

15 Sposoby na mowę nienawiści  ZAŻARTUJ Dobry humor niejednego już uratował. Kiedy masz do wyboru płakać nad cudzym poziomem wypowiedzi albo obrócić wszystko w żart – lepiej wybrać to drugie wyjście. Żarty pomagają obrócić nieprzyjemne sytuacje w drobne nieporozumienia i pokazują, że umiesz zachować dystans nawet w trudnej sytuacji.

16 Sposoby na mowę nienawiści  POWIEDZ O UCZUCIACH A skąd. Po prostu powiedzenie „Denerwuje mnie to” albo „Nie podoba mi się to, co robisz” jest o wiele skuteczniejsze niż odpłacanie pięknym za nadobne. Że co? Jak jakaś łzawa panienka masz opowiadać, że „ach, to niemiłe”? Mówiąc o tym, co czujesz, pokazujesz, że zachowanie drugiej osoby jest niestosowne, ale nie atakujesz jej. Takie postępowanie nie powoduje niepotrzebnego narastania konfliktu i pomaga ostudzić emocje.

17 Sposoby na mowę nienawiści  POWIEDZ, CZEGO CHCESZ A o co tu chodzi? – zapytasz. No przecież wiadomo, o co chodzi, no nie? No właśnie nie. Wyobraź sobie, taką sytuację: Ojciec wchodzi do twojego pokoju i widząc panujące tam warunki zaczyna mówić: Czy ty nie wiesz, do czego służy odkurzacz? Ile razy ci trzeba powtarzać, co masz zrobić? W głowie ci się poprzewracało, nie masz żadnych obowiązków! Co to za chlew! I co? Jak masz ochotę zareagować. No właśnie. A czy nie wystarczyłoby: „Jest brudno, posprzątaj tu dziś”? Czasem wystarczy powiedzieć (być może kilka razy): „Oddaj mi moje rzeczy”, „Nie mam ochoty tego słuchać, przestań”, „Chcę, żebyś stąd poszedł”.

18 KONIEC DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ ! KLASA I B


Pobierz ppt "Kliknij, aby dodać tekst MOWA NIENAWIŚCI. DEFINICJA MOWY NIENAWIŚCI  ( ang. hate speech) - to takie używanie języka, które ma na celu znieważenie, pomówienie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google