Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PROCESY SPAJANIA Opracował dr inż. Tomasz Dyl

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PROCESY SPAJANIA Opracował dr inż. Tomasz Dyl"— Zapis prezentacji:

1 PROCESY SPAJANIA Opracował dr inż. Tomasz Dyl

2 Literatura Gourd L.M.: Podstawy Technologii Spawalniczych, WNT 1997.
Opartny-Myśliwiec Dąbrówka, Myśliwiec Mieczysław.: Techniki wytwarzania: spawalnictwo, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1981. Rosłanowski, Jan.: Praktyka warsztatowa : zagadnienia spajania i cięcia materiałów, WYD. AKADEMII MORSKA W GDYNI, Gdynia 2002.

3 Urządzenie do spawania gazowego
Stanowisko do spawania acetylenowo - tlenowego przedstawiono na rysunku. Cechuje je prostota i uniwersalność. Palnik do spawania może być używany do podgrzewania, lutowania, a po przezbrojeniu także do cięcia tlenowego i hartowania płomieniowego. 1 – butle, 2 – zawory, 3 – reduktory, 4 – przewody, 5 – palnik.

4 Schemat i zasada działania palnika
1-dysza płomieniowa (dziób), 2-dyfuzor komory mieszankowej, 3-inżektor, 4-kanał gazu palnego, 5-kanał tlenowy, 6-zawór tlenowy, 7-zawór gazu palnego, 15-komora mieszankowa.

5 Przygotowanie materiału do spawania
oraz kształtowanie połączeń spawanych W konstrukcji spawanej można wyróżnić węzły , złącza i spoiny. Węzeł składa się z kilku elementów łączonych. Natomiast złącze spawane jest fragmentem konstrukcji powstałym z połączenia ścianek za pomocą spawania. Obejmuje ono spoinę oraz materiał do niej przyległy. W zależności od konfiguracji, jaką tworzą stykające się ze sobą łączone elementy, rozróżnia się: spoinę czołową, spoinę pachwinową, spoinę otworową. złącze doczołowe, złącze kątowe, złącze teowe, złącze zakładkowe.

6 Przygotowanie materiału do spawania
oraz kształtowanie połączeń spawanych Przed wykonaniem spoiny brzegi łączonych części przygotowuje się najczęściej przez ukosowanie, uzyskują rowek spoiny lub tworząc go samorzutnie ścianki elementów przy złączach kątowych i przylgowych. Nazewnictwo stosowane do poszczególnych fragmentów elementów rowka i spoiny przedstawiono na rysunku.

7 Przygotowanie materiału do spawania
oraz kształtowanie połączeń spawanych Przygotowywanie materiału do spawania obejmuje następujące czynności : oczyszczanie materiału, przygotowanie krawędzi, ustawienie, sczepianie, wstępne podgrzanie - w razie potrzeby. Materiał przeznaczony do spawania trzeba oczyścić z korozji (rdzy), farby i tłuszczów, a brzegi części łączonych powinny być wyrównane i wyprostowane. W zależności od grubości materiału nadaje się miejscom łączonym odpowiednie kształty i wymiary brzegów łączonych. Do spawania ustawia się przedmioty w sposób uniemożliwiający jakąkolwiek zmianę wzajemnego ich położenia w czasie spawania. W tym celu stosuje się różnego rodzaju uchwyty ustalające i sczepianie elementów łączonych.

8 pręty o przekroju okrągłym,
Przygotowanie półwyrobów kształtowych o różnej grubości do spawania gazowego: pręty o przekroju okrągłym, pręty o przekroju kwadratowym lub prostokątnym, kątowniki, kątowniki.


Pobierz ppt "PROCESY SPAJANIA Opracował dr inż. Tomasz Dyl"

Podobne prezentacje


Reklamy Google