Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

2015-12-141 PROCESY SPAJANIA Opracował dr inż. Tomasz Dyl.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "2015-12-141 PROCESY SPAJANIA Opracował dr inż. Tomasz Dyl."— Zapis prezentacji:

1 2015-12-141 PROCESY SPAJANIA Opracował dr inż. Tomasz Dyl

2 2015-12-142 Literatura 1. Gourd L.M.: Podstawy Technologii Spawalniczych, WNT 1997. 2. Opartny-Myśliwiec Dąbrówka, Myśliwiec Mieczysław.: Techniki wytwarzania: spawalnictwo, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1981. 3. Rosłanowski, Jan.: Praktyka warsztatowa : zagadnienia spajania i cięcia materiałów, WYD. AKADEMII MORSKA W GDYNI, Gdynia 2002.

3 2015-12-143 Urządzenie do spawania gazowego Stanowisko do spawania acetylenowo - tlenowego przedstawiono na rysunku. Stanowisko do spawania acetylenowo - tlenowego przedstawiono na rysunku. Cechuje je prostota i uniwersalność. Cechuje je prostota i uniwersalność. Palnik do spawania może być używany do podgrzewania, lutowania, a po przezbrojeniu także do cięcia tlenowego i hartowania płomieniowego. Palnik do spawania może być używany do podgrzewania, lutowania, a po przezbrojeniu także do cięcia tlenowego i hartowania płomieniowego. 1 – butle, 2 – zawory, 3 – reduktory, 4 – przewody, 5 – palnik.

4 2015-12-144 Schemat i zasada działania palnika 1-dysza płomieniowa (dziób), 2-dyfuzor komory mieszankowej, 3-inżektor, 4-kanał gazu palnego, 5-kanał tlenowy, 6-zawór tlenowy, 7-zawór gazu palnego, 15-komora mieszankowa.

5 2015-12-145 Przygotowanie materiału do spawania oraz kształtowanie połączeń spawanych W zależności od konfiguracji, jaką tworzą stykające się ze sobą łączone elementy, rozróżnia się: a)spoinę czołową, b)spoinę pachwinową, c)spoinę otworową. W konstrukcji spawanej można wyróżnić węzły, złącza i spoiny. Węzeł składa się z kilku elementów łączonych. Natomiast złącze spawane jest fragmentem konstrukcji powstałym z połączenia ścianek za pomocą spawania. Obejmuje ono spoinę oraz materiał do niej przyległy. a)złącze doczołowe, b)złącze kątowe, c)złącze teowe, d)złącze zakładkowe.

6 2015-12-146 Przygotowanie materiału do spawania oraz kształtowanie połączeń spawanych Przed wykonaniem spoiny brzegi łączonych części przygotowuje się najczęściej przez ukosowanie, uzyskują rowek spoiny lub tworząc go samorzutnie ścianki elementów przy złączach kątowych i przylgowych. Nazewnictwo stosowane do poszczególnych fragmentów elementów rowka i spoiny przedstawiono na rysunku.

7 2015-12-147 Przygotowywanie materiału do spawania obejmuje następujące czynności :  oczyszczanie materiału,  przygotowanie krawędzi,  ustawienie,  sczepianie,  wstępne podgrzanie - w razie potrzeby. Materiał przeznaczony do spawania trzeba oczyścić z korozji (rdzy), farby i tłuszczów, a brzegi części łączonych powinny być wyrównane i wyprostowane. W zależności od grubości materiału nadaje się miejscom łączonym odpowiednie kształty i wymiary brzegów łączonych. Do spawania ustawia się przedmioty w sposób uniemożliwiający jakąkolwiek zmianę wzajemnego ich położenia w czasie spawania. W tym celu stosuje się różnego rodzaju uchwyty ustalające i sczepianie elementów łączonych. Przygotowanie materiału do spawania oraz kształtowanie połączeń spawanych

8 2015-12-148 Przygotowanie półwyrobów kształtowych o różnej grubości do spawania gazowego: a)pręty o przekroju okrągłym, b)pręty o przekroju okrągłym, c)pręty o przekroju kwadratowym lub prostokątnym, d)pręty o przekroju okrągłym, e)pręty o przekroju kwadratowym lub prostokątnym, f)kątowniki, g)kątowniki.


Pobierz ppt "2015-12-141 PROCESY SPAJANIA Opracował dr inż. Tomasz Dyl."

Podobne prezentacje


Reklamy Google