Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała: mgr Aleksandra Wypych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała: mgr Aleksandra Wypych"— Zapis prezentacji:

1 Opracowała: mgr Aleksandra Wypych

2 Czym jest cyberprzemoc?
Przemoc to intencjonalne działanie lub zaniechanie jednej osoby wobec drugiej, które wykorzystując przewagę sił narusza prawa i dobra osobiste jednostki, powodując cierpienia i szkody. Cyberprzemoc to inaczej przemoc psychiczna, dręczenie za pośrednictwem sieci z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych. 

3 Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in:
wyzywanie, straszenie poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody, publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają, podszywanie się pod kogoś w Sieci.

4 Statystyki

5 Statystyki Prawie 60% takich publikacji dokonali szkolni koledzy lub koleżanki, a około 40% przez innych znajomych w wieku szkolnym.

6 Komu mówimy o doświadczeniach ???
Statystyki Komu mówimy o doświadczeniach ???

7 „Jezu!!! Gdybym wiedział, że trzeba przytakiwać – pewnie bym inaczej skończył. Czemu się na mnie uwziął!? Przecież wszyscy gadają na nauczycieli...” 16-letni Wiktor opublikował na portalu społecznościowym swoje krytyczne uwagi dotyczące nauczycieli. Kolega, który próbował go sobie podporządkować, namawiając do kłamania w jego obronie i dokonywania wspólnych kradzieży, zemścił się na nim za odmowę, przekazując nauczycielom zapisy. Wiktor został zawieszony w prawach ucznia. „Zdecydowałem się to zgłosić. Wstyd mi strasznie, ale dajcie to na policję i tak wszyscy widzieli moje zdjęcie, wszyscy, którzy mnie znają na osiedlu.” Znany na swoim osiedlu jako bardzo dobry piłkarz 14-letni Piotrek dał swoje nagie zdjęcie dziewczynie. Po rozstaniu wykorzystała zdjęcie – wstawiła je do serwisu, w którym można umieszczać zdjęcia bez zgody i wiedzy. Przekazała link do tego miejsca w Internecie koleżankom i kolegom Piotrka.

8 Należy pamiętać, że: w przypadku cyberprzemocy w stosunku do dzieci, czyli osób poniżej 18 roku życia, wszystkie działania prawne realizują rodzice lub opiekunowie prawni niezależnie od formy cyberprzemocy, jeżeli podejrzewamy, że sprawcą cyberprzemocy jest osoba poniżej 17 roku życia, działania w sprawie realizuje sąd rodzinny i nieletnich, właściwy ze względu na miejsce pobytu ewentualnego sprawcy cyberprzemocy jeżeli zgłosimy przestępstwo, a policja i prokuratura rozpoczną postępowanie, dziecko jako pokrzywdzony jest jednocześnie świadkiem przestępstwa i w związku z tym będzie przesłuchiwane w polskim prawie istnieje obowiązek zawiadomienia o przestępstwie instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub policję (art. 304 § 1 i 2 k.p.k.) w przypadku cyberprzemocy przestępstwami ściganymi z urzędu są: włamania, groźby: karalna i bezprawna.

9 Konwencja Praw Dziecka Kodeks karny Kodeks cywilny Kodeks wykroczeń
Dokumenty które nas chronią: Konwencja Praw Dziecka Kodeks karny Kodeks cywilny Kodeks wykroczeń Konstytucja

10 Zasady bezpieczeństwa!
1.  Zanim dołączysz… Zastanów się w jaki sposób działa portal zanim utworzysz na nim swój profil. Przede wszystkim zainteresuj się jaki poziom prywatności gwarantuje Ci dany portal. Informacji tego typu szukaj w regulaminie, który powinien jasno określać zasady twojego uczestnictwa w serwisie. 2.  Prywatność Kontroluj dostęp do Twoich danych i innych informacji, które umieszczasz w swoim profilu. Bezpieczny portal społecznościowy powinien pozwolić Ci nadać sobie taki status prywatności,  który zagwarantuje, że informację o Tobie będą dostępne tylko dla znajomych, których świadomie dodałeś do swojej listy. Pamiętaj też, że Twoje hasło to Twój sekret.

11 Zasady bezpieczeństwa!
3.  Informacje o mnie Dbaj o to, żeby nie ujawniać swoich danych osobowych. Stwórz bezpieczny Nick, który nie zdradzi Twojej prawdziwej tożsamości. Sieć daje nam możliwość bycia kimś innymi niż w codziennym życiu. Znaj jednak swoje granice tej zabawy - myśl jak się prezentujesz. 4. Zdjęcia Zastanów się dobrze zanim zamieścisz w Sieci swoje zdjęcia, które mogą być użyte, przez innych użytkowników Sieci, w sposób jakiego byś sobie nie życzył lub skopiowane do miejsca, w którym byś ich nie zamieścił.

12 Zasady bezpieczeństwa!
5. Kontakty z innymi Bądź czujny w kontaktach z osobami znanymi wyłącznie Sieci. Bądź bardzo ostrożny, jeżeli nowy internetowy „przyjaciel” chce się z Tobą spotkać w realu. Jeżeli zdecydujesz się na spotkanie, spotkaj się w miejscu publicznym (centrum handlowym czy w ruchliwej kawiarni) a na spotkanie pójdź z kimś, komu ufasz. Powiedz o planowanym spotkaniu odpowiedzialnej osobie dorosłej. 6. Odpowiedzialność za informacje Jeżeli piszesz coś w Internecie będąc pod wpływem silnych emocji, przeczytaj to dwa razy. Daj sobie czas żeby się uspokoić i sprawdź czy to, co planujesz wysłać jest tego warte. Pamiętaj także, że czasem szkoła, rodzice lub pracodawcy mają możliwość monitorowania Twojej korespondencji i Twoich działań w Sieci.

13 Zasady bezpieczeństwa!
7. Szanuj innych Zastanów się czy adresat życzyłby sobie zobaczyć taki wpis i czy Ty powiedziałbyś/abyś lub pokazał/a to samo podczas spotkania twarzą w twarz? Poczucie humoru, poglądy i zasady innych ludzi bywają różne także w Sieci. Respektuj innych w Internecie, a jeżeli kogoś urazisz znajdź metodę, żeby sprawę wyjaśnić i go przeprosić. Jeżeli ktoś Ciebie obraża myśląc, że zrobiłeś/aś coś niemiłego celowo – zamiast dać się ponieść emocjom, spróbuj wyjaśnić, że to nie było celowe, że to wynik nieporozumienia. 8. Działaj mądrze Ktoś Cię prowokuje? Nie daj mu satysfakcji. Zazwyczaj jest to metoda na zwrócenie na siebie uwagi, jeżeli takiego kogoś zignorujesz prawdopodobnie da Ci spokój.

14 Zasady bezpieczeństwa!
9. Pomoc Jeżeli jesteś atakowany, ktoś Cię straszy lub grozi Ci działaj w swojej obronie. Zgłoś fakt cyberprzemocy odpowiednim instytucjom (szkoła, policja, helpline.org.pl – ) i osobom, które mogą Ci udzielić pomocy: rodzice, psycholog szkolny, nauczyciel. 10. Pamiętaj o realu Kontroluj to, ile czasu spędzasz w Sieci. Dbaj o kontakty z ludźmi w świecie rzeczywistym. Nawet mając pięciuset znajomych na portalu społecznościowym możesz czuć się samotnym. Nic nie zastąpi prawdziwych znajomości.

15 Objawy uzależnienia od internetu
uwagi bliskich o dużej ilości czasu spędzonego przed komputerem, agresywna reakcja na tego typu spostrzeżenia, ukrywanie rzeczywistego czasu spędzonego w sieci, nieudane próby "odstawienia" Internetu, poczucie braku i niezadowolenia w chwilach braku dostępu do sieci, kupowanie coraz to nowszych gadżetów umożliwiających kontakt z siecią zawsze i wszędzie, zaniedbywanie obowiązków, relacji rodzinnych i towarzyskich traktowanie wirtualnej rzeczywistości jako sposobu ucieczki od problemów, ograniczanie ilości snu na rzecz przebywania w sieci, spóźnianie się do pracy, szkoły i na spotkania, rezygnacja z ważnych życiowych zadań

16 Gdzie jest MIMI ?

17 Pod bezpłatnym numerem telefonu:
Gdzie szukać pomocy ? Pod adresem: Pod bezpłatnym numerem telefonu:

18 Źródło: www.helpline.org.pl
Dziękuję za uwagę Źródło:


Pobierz ppt "Opracowała: mgr Aleksandra Wypych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google