Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego"— Zapis prezentacji:

1 Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego
TYPY PSÓW KACPER ŻMUDA klasa IV Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Jaśkowicach

2 • psy stróżujące, • psy pasterskie, • psy myśliwskie, • charty,
Psy były hodowane przez człowieka od tysięcy lat między innymi do polowań, do ciągnięcia sań lub do pilnowania bydła i gospodarstwa. Dzisiejsze rasy psów powstały przez wyodrębnianie i przekazywanie następnym pokoleniom cech użytkowych psów. Obecnie, psy hoduje się częściej dla ich wyglądu niż dla cech użytkowych. Pomimo tego, wiele psów zachowuje instynkty po swoich przodkach. Aby ułatwić wybór właściwego psa dla nowego właściciela, podzielono je na kilka grup, typów spośród których możemy wyodrębnić: • psy stróżujące, • psy pasterskie, • psy myśliwskie, • charty, • psy tropiące, • psy do towarzystwa, • psy zaprzęgowe, • teriery myśliwskie.

3 PSY STRÓŻUJĄCE hodowane były do pilnowania ludzi i majątku. Niektóre wykorzystywano także do polowań. Rasy psów stróżujących wywodzą się z różnych stron świata. Do psów stróżujących możemy zaliczyć: boksera, rottweilera, dobermana i dalmatyńczyka. Np. dalmatyńczyk pochodzący z Dalmacji w Chorwacji jest bardzo żywiołowy i przyjacielski. Psy te, o wysokich łapach osiągają wysokość od 54 do 61 cm, przy tym ważą od 24 do 32 kg. Budowa ich ciała jest dość muskularna. Podstawową barwą tej rasy jest biel, na której tle rozmieszczone są charakterystyczne, ciemne plamki różnej wielkości. Może być fantastycznym, czujnym i rodzinnym psem.

4 PSY PASTERSKIE hodowano do pilnowania stad owiec lub bydła przed rozproszeniem, ale także przed drapieżnikami. Ich umiejętności są nadal wykorzystywane w miejscach, skąd wywodzą się poszczególne rasy owczarków. Zaliczyć można tutaj m in.: owczarka niemieckiego, owczarka belgijskiego, border collie czy owczarka szkockiego długowłosego – collie. Owczarek collie pochodzi ze Szkocji, gdzie był wykorzystywany do pilnowania owiec. Ta popularna rasa osiąga wzrost ok. 60 cm i wagę od 20 do 30 kg. Owczarki te występują przeważnie w umaszczeniu trójbarwnym (czerń, biel i podpalany brąz). Są bardzo przyjacielskie i aktywne.

5 PSY MYŚLIWSKIE pomagają myśliwym podczas polowań. Niektóre wykorzystywane są do tropienie i ścigania zwierzyny, a inne do wypłaszania, by myśliwi mogli ją ustrzelić. Jeszcze inne są szkolone do przynoszenia ustrzelonej zdobyczy. Należą tutaj m.in.: cocker spaniel, seter irlandzki oraz bardzo popularny golden retriver, który jest brytyjską rasą dorastającą do około 60 cm i osiągający wagę 30 kg. Może być barwy złotobrązowej, biszkoptowej i kremowej. Jest łagodny, cierpliwy ale i aktywny, chętnie zajmuje się aportowaniem.

6 CHARTY były hodowane do pogoni za zwierzyną łowną. Do tej pory hoduje się różne rasy chartów na całym świecie. Wszystkie łączą charakterystyczne dla tej rasy cechy: długie nogi, lekka budowa i zdolność do szybkiego biegu, np. charcik włoski, chart whippet, chart angielski greyhound. Ten ostatni hodowany był od pradawnych czasów do polowań na króliki i zające. Szczupła, mocna, prostokątna sylwetka wykazuje typowy dla chartów podkasany brzuch. Osiąga wysokość około 70 do 76 cm, jest przy tym niezbyt ciężki, gdyż jego waga wynosi przeciętnie od 30 – 35 kg. Greyhound ma cienką krótką sierść. Chętnie goni małe zwierzęta. Jest spokojny i wrażliwy oraz uwielbia ruch.

7 PSY TROPIĄCE Psy te mają doskonały węch, który służy do tropienia zwierzyny W niektórych krajach są nadal wykorzystywane do polowań. Do ras tropiących należą m.in: bassety, szpice, jamniki oraz beagle. Przykładem rasy może być beagle. Beagle są rasą angielską, wykorzystywaną do polowań. Wysokość ich ciała wynosi ok. 40 cm i waga do 15 kg. Charakterystyczną cechą jest umaszczenie typowe dla psów tropiących lub jego kombinacje. Beagle jest czujny, pogodny i odważny. Może być też doskonałym przyjacielem rodziny.

8 PSY DO TOWARZYSTWA początkowo hodowane były do różnych celów, lecz ich niewielkie rozmiary i przyjazne usposobienie sprawiły, że stały się zwierzętami domowymi. Buldog, chow chow, pinczer małpi, pekińczyk i chiuahua są zaliczani do tego typu. Np. najmniejszy – chiuahua, rzadko osiąga wzrost powyżej 20 cm i z reguły waży od 1,5 do 3 kg. Chiuahua jest rasą meksykańską. Dla tej rasy dopuszczalne są wszystkie możliwe kombinacje umaszczenia maści. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, jest czujny, odważny i bardzo inteligentny.

9 PSY ZAPRZĘGOWE były specjalnie hodowane do ciągnięcia sań po śniegu na trudnych terenach polarnych. Rasy zaprzęgowe są miłymi psami domowymi. Wiele z nich bierze udział w zawodach sportowych ciągnięcia sań oraz zaprzęgów. Przedstawicielami psów zaprzęgowych są: alaskan malamute, samojed i siberian husky. Ten ostatni pochodzi z Syberii w północnej Rosji. Wykorzystywany do pilnowania stad i ciągnięcia zaprzęgów. Jego wysokość wynosi około 60 cm i waga od 15 do 25 kg. Umaszczenie może być białe, czarne, obejmować tonacje przejściowe między tymi barwami lub odcienie piaskowe. Siberian husky jest samodzielnym, przyjaźnie nastawionym do człowieka psem, który bardzo chętnie z nim pracuje.

10 TERIERY MYŚLIWSKIE były hodowane ze względu na szczególne umiejętności tropienia i łapania lisów, borsuków oraz gryzoni takich jak szczury. Staffordshire terier, terier szkocki, australijski, jack russel terier należą do tego typu. Myśliwi tacy jak np. jack russel terier są doskonałymi łowcami szkodników. Choć jest niewielki, bo może dorosnąć maksymalnie do 40 cm wysokości pod względem czujności, odwagi i inteligencji, śmiało może rywalizować z innymi większymi psami. Jest przy tym bardzo wesoły i pełen energii.

11 Psy mogą być doskonałymi przyjaciółmi i towarzyszami zabaw
Psy mogą być doskonałymi przyjaciółmi i towarzyszami zabaw. Jednakże wymagają od swych właścicieli opieki i pielęgnacji. Posiadanie psa to wiele obowiązków pochłaniających czas i wysiłek związany z zapewnieniem mu odpowiednich warunków do życia. Przed podjęciem decyzji o posiadaniu psa postarajmy się jak najwięcej dowiedzieć o rasach psów. Dobrze traktowany psiak niezależnie od tego czy jest psem rasowym, czy po prostu zwykłym kundelkiem na pewno nam się odwdzięczy za troskę i oddanie.

12 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google