Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRAWA dziecka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRAWA dziecka."— Zapis prezentacji:

1 PRAWA dziecka

2 dziecka ? CO TO SĄ PRAWA ,,Nie ma dzieci są ludzie”
Janusz Korczak „Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały...”. Przecież każdy dorosły kiedyś również był dzieckiem. Tak więc, podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw i wolności. Nazywają się one prawami człowieka. Źródłem tych praw jest godność człowieka, zwana również człowieczeństwem.

3 Wolność i równość, to podstawy wszystkich praw człowieka.
Wolność -człowiek nie jest własnością kogokolwiek, posiada wolną wolę, może samodzielnie podejmować decyzje i świadomie ponosić za nie odpowiedzialność. Równość - każde dziecko ma takie same prawa i ma być tak samo traktowane przez wszystkich bez jakiejkolwiek dyskryminacji.

4 Dlaczego wobec tego mówi się o prawach
dziecka ? Otóż, ze względu na to, że człowiek przed i po urodzeniu nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie, uznano, iż do pewnego momentu swojego życia musi pozostawać pod opieką dorosłych.  

5 Dziecko to „Każda istota ludzka w wieku poniżej osiemnastu lat, chyba że zgodnie z prawem odnoszącym się do dziecka uzyska ono wcześniej pełnoletność”

6

7 Niektóre z PRAW dziecka

8 Dnia 7 lipca 2001r. minęło 10 lat od chwili, kiedy w Polsce zaczęła obowiązywać Konwencja o Prawach Dziecka. Polska była jednym z inicjatorów Konwencji i przystąpiła do niej jako jedno z pierwszych państw. Dotyczy ona dzieci i młodzieży od urodzenia do ukończenia 18 roku życia.

9 Prawo do życia i tożsamości
Państwo powinno Ci zapewnić odpowiednie warunki do życia i rozwoju. Od momentu urodzin masz prawo do imienia i nazwiska i jeśli to możliwe do poznania swoich rodziców i bycia przez nich wychowywanym.

10 Prawo do edukacji Masz prawo do nauki. Nauczanie podstawowe powinno być obowiązkowe i bezpłatne dla wszystkich dzieci. Edukacja powinna sprzyjać rozwojowi Twojej osobowość, Twoich zdolności i umiejętności.

11 Prawo do wyrażania własnych poglądów
Masz prawo wyrażać swoje zdanie w sprawach, które Cię dotyczą, a dorośli powinni go wysłuchać i wziąć je pod uwagę. Masz prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania, prawo do zapisywania się do rożnych stowarzyszeń, o ile nie ogranicza to praw innych osób.

12 Co robić kiedy mamy problem?
Telefon zaufania Zadzwoń albo napisz wiadomość do specjalistów na stronie

13 Dziękujemy za uwagę Prezentację wykonały: Klaudia Wiśniewska i Alicja Mielczarek z kl.2c Źródła informacji: Piosenka – Zeus - Będziemy Dziećmi Filmik - Youtube


Pobierz ppt "PRAWA dziecka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google