Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Papierosy pożerają Cię żywcem

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Papierosy pożerają Cię żywcem"— Zapis prezentacji:

1 Papierosy pożerają Cię żywcem

2 Zagrożenie dotyczy nas wszystkich
Tytoń jest substancją mocno uzależniającą, a papieros to nie tylko trochę liści tytoniu zawiniętych w papierek, ale przede wszystkim wysoko wyspecjalizowany produkt prowadzący do uzależnienia palacza i jednocześnie jedyny produkt, którego używanie zgodnie z jego przeznaczeniem powoduje przedwczesną śmierć.

3 Palenie wywołuje choroby, które częściej prowadzą do wcześniejszych zgonów niż AIDS , uzależnienie od alkoholu, narkotyków, wypadki i zabójstwa- wyliczyli Amerykanie. Co 8 sekund jedna osoba umiera na choroby spowodowane inhalacją dymu tytoniowego i równie szybko kolejna ofiara zostaje wciągnięta w nałóg. Do roku 2020 liczba zgonów, którym można zapobiec wzrośnie do 10 milionów rocznie.

4 Z powodu używania tytoniu:
Rocznie umiera w świecie osób W Polsce: -rocznie umiera osób -co godzinę umiera 8 osób

5 Dlaczego rzucanie palenia jest takie trudne?
Nawet osobom, które mają silną motywację, trudno jest zerwać z paleniem, ponieważ zawarta w tytoniu nikotyna mocno uzależnia. Nikotyna, w przeciwieństwie do heroiny czy kokainy , nie wywołuje widocznego odurzenia, toteż łatwo zlekceważyć jej siłę oddziaływania Palenie jest czynnością nawykową. Oprócz tego, że palacze są uzależnieni od nikotyny, często mają swój utarty, wielokrotnie powtarzany nawyk postępowania Palenie jest nieodłącznym elementem codziennego życia. Jest to konsekwencja tego, że przemysł tytoniowy wydaje rocznie prawie (sześć miliardów) dolarów na kampanie reklamowe papierosów Wyroby tytoniowe są sprzedawane legalnie i niemal wszędzie dostępne. Większość z nas jest stale narażona na kontakt z jakimś palaczem. Od tego problemu nie sposób się odizolować.

6 Palenie w ciąży

7 Mity To nieprawda, że: palenie zapobiega przybieraniu na wadze
lekkie papierosy są mniej szkodliwe skoro twoje znajome paliły w ciąży i urodziły zdrowe dzieci, to i twojemu nic nie grozi po porodzie będzie łatwiej zerwać z nałogiem substancje szkodliwe są filtrowane przez organizm matki; dla malucha są one dużo groźniejsze niż dla ciebie, bo jego system odpornościowy nie jest w pełni wykształcony.

8 Fakty Jeśli palisz po porodzie, to: dziecko źle śpi cierpi na kolki
nie chce jeść jest nadpobudliwe będzie bardziej podatne na alergie.

9 Skład papierosa

10 Palenie zabija na co najmniej 20 sposobów
Jeden na dwóch wieloletnich palaczy umrze przedwcześnie z powodu palenia, tracąc 21 lat życia Jeden na czterech wieloletnich palaczy umrze z powodu palenia w średnim wieku

11 Palenie wywołuje śmiertelne choroby:
Nowotwory: Płuca Górnych dróg oddechowych Przełyku Jamy ustnej Krwi Nerki Żołądka Trzustki Choroby układu oddechowego: Przewlekła Obturacyjna choropa płuc (POChP) Zapalenie płuc Choroby układu krążenia: Niedokrwienna choroba serca Choroba naczyniowo- mózgowa Tętniak aorty Zwyrodnienie mięśnia sercowego Miażdżyca tętnic Choroby układu trawienia: Wrzody żołądka i dwunastnicy

12 Palenie niszczy nasz organizm!

13 Jest to początek drogi dymu tytoniowego.
Usta i krtań Jest to początek drogi dymu tytoniowego.

14 Płuca Przez zaciągnięcie się dym, a wraz z nim substancje smoliste trafiają do twoich płuc. Substancje smoliste zatykają tam część drobnych naczyń krwionośnych i utrudniają natlenienie krwi mogą ułatwić powstawanie zmian nowotworowych, czyli raka.

15 Krew Ta część nikotyny, która nie została w płucach jest wchłaniana do krwi i rozprzestrzenia się wraz z nią po twoim organizmie .

16 Serce Twoje serce jest jednym z etapów w drodze nikotyny i smoły przez organizm. Mogą one doprowadzić do zawału.

17 Mózg Nikotyna z krwią dociera również do mózgu. Zaburza jego normalną pracę, przez co możesz mieć problemy z koncentracją.

18 Żołądek Nikotyna bardzo często powoduje powstawanie wrzodów żołądka.

19 Nikotyna uszkadza wątrobę.
Wątroba Nikotyna uszkadza wątrobę.

20 Palenie ALBO zdrowie- wybór należy do Ciebie!

21 Wykonała: Wiktoria Gęglawy


Pobierz ppt "Papierosy pożerają Cię żywcem"

Podobne prezentacje


Reklamy Google