Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Józef Piłsudski Wielki Polak. Podstawowe informacje oraz zesłanie na Syberie *Urodzony w 1867 r. w litewskim Zułowie †Zmarły w 1935 r. w Warszawie Piłsudski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Józef Piłsudski Wielki Polak. Podstawowe informacje oraz zesłanie na Syberie *Urodzony w 1867 r. w litewskim Zułowie †Zmarły w 1935 r. w Warszawie Piłsudski."— Zapis prezentacji:

1 Józef Piłsudski Wielki Polak

2 Podstawowe informacje oraz zesłanie na Syberie *Urodzony w 1867 r. w litewskim Zułowie †Zmarły w 1935 r. w Warszawie Piłsudski już we wczesnej młodo ś ci brał udział w walce o odzyskanie niepodległo ść naszej ojczyzny. W czasie I wojny światowej dowodził Legionami Polskimi. Wkrótce został przywódc ą odrodzonej Polski. Za swoje niezwykłe oddanie ojczy ź nie został pochowany w katedrze na Wawelu. W wieku 20 lat Piłsudski został oskar ż ony za udział w spisku na życie cara i zesłany na Syberię. Ale czy mógł tam trafi ć... przypadkiem? Wyrok otrzymał m.in. za kontakty z organizatorami zamachu na Aleksandra III, ale o owych planach nic nie wiedział. W przygotowaniach do wcześniej wspomnianej zbrodni uczestniczył za to jego brat, Bronisław Piłsudski. Po wykryciu spisku Bronisława wywieziono go na 15 lat na daleko poło ż on ą na wschodzie wysp ę Sachalin.

3 Naczelnik Rzeczpospolitej W odrodzonym państwie Józef Piłsudski obj ą ł stanowisko naczelnego wodza. Mimo, i ż posiadał wielk ą władz ę d ąż ył do wprowadzenia w Polsce demokracji. W 1923 r. zrzekł si ę władzy nad pa ń stwem i zamieszkał w podwarszawskim Sulejówku. Obecnie w jego dawnym domu znajduje si ę muzeum ku pami ę ci naczelnika pa ń stwa. Józef Piłsudzki przez wielu Polaków jest uznawany jest za wzór polityka, a jego postawa wobec ówczesnej sytuacji narodu jest ogólnie podziwiana. Marszałek nosił się skromnie, działał bezinteresownie i nie wywy ż szał si ę ponad innych. Bardzo lubił dzieci i uprzejmie odnosił si ę w stosunku do kobiet. Choć pełnił najwy ż sze funkcje pa ń stwowe nigdy tego nie wykorzystywał we własnym interesie. Po prawej Piłsudski wraz z córkami – Wandą i Jadwig ą

4 Smierc i pogrzeb Piłsudzkiego Śmierć Józefa Piłsudskiego 12 maja 1935 roku zaskoczyła cały naród. Do niemal ostatniej chwili ukrywał on nieuleczalną chorobę - raka wątroby. Jego pogrzeb stał się ogromną manifestacją narodową oddającą hołd zmarłemu Marszałkowi. Ciało zostało pochowane w krypcie św. Leonarda w Katedrze na Wawelu, obok pokoleń królów i najwybitniejszych Polaków, serce zaś zgodnie z pozostawionym przez niego testamentem umieszczono w srebrnej urnie i przewieziono do Wilna, gdzie spoczęło w grobie jego matki, na cmentarzu "na Rossie". W Niemczech kanclerz Adolf Hitler także ogłosił żałobę narodową, a 18 maja uczestniczył we mszy świętej na cześć Marszałka, jaką odprawiono przy symbolicznej trumnie Józefa Piłsudskiego w katedrze św. Jadwigi w Berlinie Po prawej pogrzeb Józefa Piłsudskiego

5 Ciekawostki Czy wiesz, że...? Józef Piłsudski swobodnie posługiwał się językami polskim, rosyjskim, francuskim i niemieckim. Czy wiesz, że...? Józef Piłsudski nigdy nie zasnął, dopóki na stoliku koło jego łóżka nie leżał naładowany rewolwer. Kiedyś doszło do tragedii, gdy marszałek strzelił do przechadzającego się za oknem przechodnia, który zginął na miejscu. Czy wiesz, że...? Po sposobie, w jaki Józef Piłsudski zwracał się do swoich podkomendnych, można było poznać jego stosunek do danej osoby. Najmilej było usłyszeć od niego określenie 'dziecko', zaś burzę zapowiadało zwrócenie się do kogoś per "pan" i podanie stopnia wojskowego.

6 Ocena Postaci Sądzę, że Józef Piłsudzki to wzór prawdziwego patrioty, człowieka do końca oddanego ojczyźnie. W najtrudniejszym dla ojczyzny okresie potrafił zachować zimną krew i nie działać lekkomyślnie. Jego odwaga, charyzma, poczucie obowiązku i stawianie dobra ojczyzny nad własne budzą po dzień dzisiejszy szacunek i podziw jego osoby. Zdania na temat tej postaci są jednak podzielone. Niektórzy twierdzą, iż to, że Piłsudski został zesłany na Syberię było spowodowane jego świadomymi działaniami. Inne zdanie mówi o czystym przypadku, jak było zawarte kilka slajdów wcześniej. Myślę, że w każdej ważniejszej postaci można by się doszukać wad – zawsze istnieje jakaś hamartia. Ja uważam, że jest to postać ważna w historii naszego kraju, z której my, Polacy, powinniśmy być dumni.


Pobierz ppt "Józef Piłsudski Wielki Polak. Podstawowe informacje oraz zesłanie na Syberie *Urodzony w 1867 r. w litewskim Zułowie †Zmarły w 1935 r. w Warszawie Piłsudski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google