Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Modele barw.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Modele barw."— Zapis prezentacji:

1 Modele barw

2 Rodzaje modelów barw: RGB CMYK HSV CIEXYZ CIELab

3 RGB RGB – jeden z modeli przestrzeni barw, opisywanej współrzędnymi RGB. Jego nazwa powstała ze złożenia pierwszych liter angielskich nazw barw: R – red (czerwonej), G – green (zielonej) i B – blue (niebieskiej), z których model ten się składa. Jest to model wynikający z właściwości odbiorczych ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła o barwie czerwonej, zielonej i niebieskiej.

4 CMYK CMYK – zestaw czterech podstawowych kolorów farb drukarskich stosowanych powszechnie w druku wielobarwnym w poligrafii i metodach pokrewnych. Na zestaw tych kolorów mówi się również barwy procesowe lub kolory triadowe. CMYK to jednocześnie jedna z przestrzeni barw w pracy z grafiką komputerową. - Cyjan - Magenta - Yellow - Black

5 HSV HSV - model opisu przestrzeni barw zaproponowany w 1978 roku przez Alveya Raya Smitha. Model HSV nawiązuje do sposobu, w jakim widzi ludzki narząd wzroku, gdzie wszystkie barwy postrzegane są jako światło pochodzące z oświetlenia. Według tego modelu wszelkie barwy wywodzą się ze światła białego, gdzie część widma zostaje wchłonięta, a część odbita od oświetlanych przedmiotów. - H -> (ang. Hue) wyrażona kątem na kole barw przyjmująca wartości od 0° do 360° - S -> nasycenie koloru (ang. Saturation) - V -> (ang. Value)

6 CIEXYZ CIEXYZ zwana też CIE XYZ lub CIE przestrzeń barw stworzona w 1931 przez Międzynarodową Komisję Oświetleniową. Przyjmuje się ją jako standard i punkt odniesienia do innych przestrzeni barw utworzonych przez tę komisję. Litery CIE przed XYZ to skrót nazwy Komisji. CIE XYZ jest specjalną paletą barw skonstruowaną przede wszystkim pod kątem postrzegania barw przez ludzkie oko. Barwę w sposób jednoznaczny opisuje się we współrzędnych trójchromatycznych X, Y, Z, przy czym współrzędne te zależne są od składowych, zwanych również względnymi sprawnościami wizualnymi czopków. Te trzy współrzędne trójchromatyczne odpowiadają procentowemu udziałowi trzech podstawowych barw RGB.

7 CIELab CIELab – przestrzeń barw, która została znormalizowana w 1976 przez CIE (Międzynarodową Komisję Oświetleniową). Stanowi ona modyfikację przestrzeni barw L,a,b, stworzonej przez Huntera w 1948 roku. CIELab stanowi matematyczną transformację przestrzeni CIEXYZ. Transformację tę wprowadzono jako wynik badań nad spostrzeganiem przez oko ludzkie różnicy między barwami.

8 KONIEC Wykonał: Mateusz Kaniewski kl. IV Ti


Pobierz ppt "Modele barw."

Podobne prezentacje


Reklamy Google