Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Systemy operacyjne - Budowa systemu komputerowego i jego zadania

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Systemy operacyjne - Budowa systemu komputerowego i jego zadania"— Zapis prezentacji:

1 Systemy operacyjne - Budowa systemu komputerowego i jego zadania
- Pliki i foldery - Systemy plików - Archiwizacja danych - Kompresja danych - Fragmentacja - Wirusy – ochrona antywirusowa

2 Budowa systemu komputerowego i jego zadania
Nowoczesny, uniwersalny system komputerowy można podzielić na cztery części składowe: - sprzęt, - system operacyjny, - programy użytkowe i użytkowników.

3 Zestaw usług dostarczanych przez system operacyjny:
- Sterowanie wykonaniem procesów, przez umożliwienie ich tworzenia, kończenia, zawierzenia i komunikowania się. - Sprawiedliwe szeregowanie procesów ubiegających się o czas centralnego procesora. - Przydzielenie wykonywanemu procesowi pamięci głównej. - Przydzielanie pamięci pomocniczej na efektywne przechowywanie i odczytywanie danych użytkowych. Ta usługa obejmuje system plików. - Umożliwianie procesom kontrolowanego dostępu do urządzeń peryferyjnych, takich jak terminale, stacje taśm, stacje dysków i urządzenia sieciowe.

4 System komputerowy spełnia cztery funkcje:
- przetwarzanie danych - przechowywanie danych - przenoszenie danych - sterowanie

5 Plik i folder Plik ciąg danych (inaczej zbiór danych) o skończonej długości, posiadający szereg atrybutów i stanowiący dla użytkownika systemu operacyjnego całość. Nazwa pliku nie należy do niego, lecz jest przechowywana w systemie plików. Folder logiczna struktura organizacji danych na nośnikach pamięci.

6 Archiwizacja danych W rozumieniu informatyki, jest to czynność przeniesienia danych w inne miejsce w pamięci masowej, w celu ich długotrwałego przechowywania.

7 Zakres archiwizacji danych
Archiwizacja danych obejmuje: - dane tworzone i przechowywane bezpośrednio przez użytkownika komputera, - pliki danych tworzone przez bazy danych, - dane zapisane na wybranej partycji, - dane zapisane na całym dysku twardym.

8 Kompresja Kompresja danych – polega na zmianie sposobu zapisu informacji tak, aby zmniejszyć redundancję i tym samym objętość zbioru. Innymi słowy chodzi o wyrażenie tego samego zestawu informacji, lecz za pomocą mniejszej liczby bitów. Działaniem przeciwnym do kompresji jest dekompresja.

9 System plików Metoda przechowywania plików, zarządzania plikami, informacjami o tych plikach, tak by dostęp do plików i danych w nich zgromadzonych był łatwy dla użytkownika systemu.

10 Rodzaje systemów plików
NTFS FAT FAT32 Oraz nowy ReFS

11 Fragmentacja Fragmentacja – niekorzystne zjawisko (fragmentacja zewnętrzna), zachodzące w systemie plików, polegające na pojawianiu się nieciągłości obszarów zapisanych i niezapisanych na dysku twardym komputera.

12 Defragmentacja operacja układająca pliki dysku komputerowego tak, aby system miał do nich szybszy dostęp. Najczęściej jest to poukładanie bloków jednego pliku po kolei, kiedy są one rozrzucone po całej partycji.

13 Animacja przedstawiająca w sposób graficzny fragmentację oraz defragmentację

14 Wirus Wirus komputerowy – program komputerowy, posiadający zdolność replikacji, tak jak prawdziwy wirus, stąd jego nazwa. Wirus do swojego działania potrzebuje i wykorzystuje system operacyjny, aplikacje oraz zachowanie użytkownika komputera. Wirusa komputerowego zalicza się do złośliwego oprogramowania.

15 Klasyfikacja wirusów - Wirusy dyskowe - Wirusy plikowe - Wirusy skryptowe - Wirusy telefonów komórkowych

16 Ochrona antywirusowa Do zwalczania i zabezpieczania się przed wirusami komputerowymi stosuje się programy antywirusowe oraz szczepionki antywirusowe.

17 Przykłady darmowych programów antywirusowych
- AVG Antivirus Free Avira Free Antivirus avast! Free Antivirus 8 - Windows Defender


Pobierz ppt "Systemy operacyjne - Budowa systemu komputerowego i jego zadania"

Podobne prezentacje


Reklamy Google