Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SYSTEM ANTENOWY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SYSTEM ANTENOWY."— Zapis prezentacji:

1 SYSTEM ANTENOWY

2 ROZGAŁĘŹNIK I ODGAŁĘŹNIK
Podstawowymi parametrami tych podzespołów są tłumienia i dopasowanie. Czasem w katalogach spotykamy tez nazwę kierunkowość K ang. directivity. K=Ao-A, mówi on o tym, jak tłumione są sygnały przychodzące zwrotnie w porównaniu do sygnałów przychodzących z wejścia urządzenia pasywnego. Odgałęźnik jest urządzeniem, które posiada jedno wejście, jedno wyjście główne oraz jedno lub kilka wyjść odgałęźnych, przy czym wersje o 1, 2, 3 i 4 wyjściach występują w wariantach o różnych tłumieniach sprzężenia (zwane też czasem tłumieniem przyłączenia lub odgałęzienia). Jego cechą szczególną są takie same tłumienia dla wszystkich wyjść odgałęźnych. Wersje o 4 lub więcej wyjściach odgałęźnych, zwane też multitapami, posiadają wyjścia odgałęźne o różnym tłumieniu odgałęzienia.

3 ROZGAŁĘŹNIK I ODGAŁĘŹNIK
tłumienie sprzężenia As - tłumienie sygnału pomiędzy wejściem odgałęźnika lub gniazda przelotowego, a jego wyjściem odgałęźnym, ang. tap loss, tłumienie przenikowe Ap - tłumienie sygnału pomiędzy wyjściami, zwane też separacją, ang. isolation, tłumienie oddzielenia Ao - tłumienie sygnału pomiędzy wyjściem odgałęźnym, a wyjściem głównym, tłumienie przelotowe A - tłumienie sygnału pomiędzy wejściem, a wyjściem głównym, ang. through loss.

4 Odgałęźnik TV 2-krotny O-2-8dB (5-1000MHz) Signal

5 Odgałęźnik TV 1-krotny O-1-6dB (5-1000MHz) Signal

6 Rozgałęźnik TV ośmiodrożny R-8 Signal

7 Rozgałęźnik TV dwudrożny R-2 Signal

8 Rozgałęźnik TV dwudrożny R-2 Signal

9 Odgałęźnik i rozgałęźnik

10 Odgałęźnik i rozgałęźnik
Poza parametrami tłumieniowymi niezwykle ważne jest dopasowanie, gdyż zapewnia ono przekazanie maksymalnej mocy do odbiornika, a na dodatek uniemożliwia powstawanie odbić. Parametrem definiującym jakość dopasowania jest tłumienność niedopasowania "a" wyrażana w dB. W przypadku rozgałęźników: a>=14 dB dla f = 5-40MHz, a.>=14 dB-1,5dB/oktawę w zakresie MHz, lecz nie mniej niż 10 dB, dla odgałęźników a>=10 dB.

11 Odgałęźnik i rozgałęźnik
Podane wartości są wymagane dla elementów stosowanych w sieci budynkowej i osiągane gdy w rozgałęźniku wszystkie wyjścia są obciążone rezystancją 75omów. W przypadku odgałęźnika przy obciążeniu wyjścia głównego i przy zwartych lub otwartych wyjściach odgałęźnych. Jednakże warto przypomnieć iż, w przypadku odgałęźników także dobrze jest zamykać wyjścia niewykorzystane, gdyż wtedy tłumienie niedopasowania osiąga zdecydowanie większe wartości, tym samym poprawiając ogólne parametry sieci. Analizując parametry rozgałęźników i odgałęźników widzimy dlaczego nie należy dołączać gniazd abonenckich do rozgałęźników. Do takiego gniazda odbiornik może, lub nie, być podłączony, co wraz z faktem iż odbiorniki nie zapewniają dopasowania w całym paśmie powoduje, iż należy przyjąć iż od strony wyjścia odbiornikowego, gniazdo nie jest dopasowane. W odgałęźnikach dopasowanie na wejściu i wyjściu głównym nie zależy od impedancji obciążenia, dzięki czemu odbicia wywołane niedopasowaniem od strony wyjść odgałęźnych nie przenoszą się na resztę sieci.

12 Odgałęźniki kaskadowe
Odgałęźniki - kaskadowanie. Większość sieci budowana jest w blokach, gdzie ze względu na strukturę piętrową, stosujemy przelotowe łączenie odgałęźników. Warto wtedy zwrócić uwagę na to, że łącząc je w ten sposób uzyskujemy stosunkowo duże tłumienie przelotowe, jak również mogą wystąpić kłopoty z wyrównaniem poziomów u poszczególnych odbiorców. Dlatego nie należy łączyć więcej niż 5-6 odgałęźników. W przypadku, kiedy mamy większą liczbę należy podzielić pion na dwie podsieci za pomocą odgałęźnika. Wtedy można zastosować wzmacniacze o niższym poziomie wyjściowym, jak również projektowanie takiej sieci jest dużo łatwiejsze

13 Odgałęźniki kaskadowe

14 Odgałęźniki - separacja
Odgałęźniki - seperacja. Niezwykle ważnym parametrem (wtedy, kiedy w sieci mamy wiele kanałów zajętych) jest separacja pomiędzy wyjściami odgałęźników (tłumienie przenikowe Ap) jak również tłumienie oddzielenia Ao. Wynika to z faktu, iż musimy zapewnić maksymalne tłumienie zakłóceń generowanych do sieci przez głowice w. cz. odbiorników telewizyjnych. Głowice odbiorników telewizyjnych są źródłem zakłóceń o częstotliwości pracy heterodyny, w wyniku tego niektóre kanały (m. in. leżące o 5 kanałów wyżej, czasem nazywane też zabronionymi) są szczególnie narażone na zakłócenia, dlatego dawniej zalecało się pozostawiać te kanały wolne. Jednakże ze względu na konieczność przesyłania jak największej liczby kanałów, obecnie powszechnie praktykuje się zajmowanie kanałów zabronionych. Aby utrzymać wymagany odstęp sygnału od zakłóceń wymagane jest by separacja S (tłumienie) między dwoma dowolnymi odbiornikami wynosiło co najmniej 50 dB. W przypadku, kiedy odbiorniki podłączone są do jednego odgałęźnika, separacja S zależy właśnie od separacji odgałęźników oraz od długości kabli od odgałęźników do gniazda abonenckiego.

15 Odgałęźniki - separacja

16 Odgałęźniki - multitapy
Odgałęźniki - multitapy. Wersje o 4 lub więcej wyjściach odgałęźnych, zwane też multitapami, posiadają wyjścia odgałęźne o różnym tłumieniu odgałęzienia. Zróżnicowanie tłumienia poszczególnych wyjść odgałęźników może być wykorzystane do kompensacji różnic tłumienia do gniazd położonych w różnych odległościach. Najczęściej jest to stosowane w blokach, czy hotelach, gdzie kable prowadzone są korytarzem, a gniazda są położone na różnych piętrach lub na długich korytarzach.

17 Odgałęźniki - multitapy

18 Schematy podłączeń

19 Wzmacniacz antenowy

20

21 Symetryzator Typowa antena posiada wyjście symetryczne o impedancji 300 omów, natomiast kabel koncentryczny jest obciążeniem niesymetrycznym o impedancji 75 omów. Dlatego, aby połączyć antenę z kablem koncentrycznym zachowując dopasowanie należy zastosować element pośredniczący, czyli symetryzator. Symetryzator jest urządzeniem pasywnym wykorzystującym transformator do zmiany impedancji oraz przejścia z linii symetrycznej na niesymetryczną. Zazwyczaj transformator jest wykonany klasycznie, z wykorzystaniem rdzenia ferrytowego. Czasem transformatory są optymalizowane do pracy w danym zakresie kanałów do pracy w kanałach 1-12, a symetryzatory pracujące na kanałach np wykonywane są w formie transformatora drukowanego.

22 Symetryzator Symetryzator antenowy - umożliwia podłączenie anteny z wyjściem symetrycznym o impedancji 300Ω do niesymetrycznego gniazda antenowego o impedancji 75Ω. Symetryzator antenowy jest zazwyczaj urządzeniem pasywnym, wykorzystującym transformator na rdzeniu ferrytowym. Czasem w puszce antenowej montowana jest płytka, zawierająca zarówno symetryzator jak i przedwzmacniacz antenowy. Wówczas potrzebne jest zasilanie.

23 Złącze F

24 Złącze F

25 Urządzenie ZA-106BMs jest masztową zwrotnicą sumującą sygnały z dwóch anten: FM ( MHz) oraz UHF ( MHz). Posiada wbudowany dodatkowy filtr GSM. Zwrotnica ZA-106BMs jest przystosowana do pracy w otwartej przestrzeni i może być montowana na maszcie antenowym za pomocą opaski zaciskowej.

26 Zwrotnica antenowa

27 Dobór anteny

28


Pobierz ppt "SYSTEM ANTENOWY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google