Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Koran Koran ksiega. Doktryna religijna Islamiści uważają Allaha za jedynego, doskonałego boga "On jest Bogiem jedynym Bogiem wiekuistym! Nie zrodził nikogo,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Koran Koran ksiega. Doktryna religijna Islamiści uważają Allaha za jedynego, doskonałego boga "On jest Bogiem jedynym Bogiem wiekuistym! Nie zrodził nikogo,"— Zapis prezentacji:

1 Koran Koran ksiega

2 Doktryna religijna Islamiści uważają Allaha za jedynego, doskonałego boga "On jest Bogiem jedynym Bogiem wiekuistym! Nie zrodził nikogo, ani też nie został zrodzony, a nikt nie jest Jemu równy.„(Koran, 112:1-4) Wierzą, że Muhammad jest wysłannikiem Boga, któremu on przekazał przez archanioła Dżibrila Koran. Możliwe, że Koran był przekazywany ustnie, dopiero po czasie został spisany. Muzułmanie odrzucają tłumaczenia Koranu - nie są one ich zdaniem wiarygodne, księga powinna istnieć tylko w języku arabskim. Muzułmanie określają Islam jako jedyną, prawdziwą religię spośród innych monoteistycznych religii jak judaizm i chrześcijaństwo.

3 Pięć Filarów Islamu Islam opiera się na 5 obowiązkach: 1.Wyznanie wiary (szachada) - "Nie ma boga prócz Boga, a Mahomet jest jego Prorokiem" 2.Modlitwa (salat) - 5 razy dziennie z twarzą zwróconą w stronę Mekki 3.Jałmużna (zakat) - to datek dla ubogich. W państwach muzułmańskich jest wprowadzony podatek w wysokości 2,5% majątku,który ma trafić do biednych. 4.Post (saum) - w ciągu Ramadanu Muzułmanie muszą się powstrzymywać od jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca 5.Pielgrzymka do Mekki (hadżdż) - muzułmanin musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu. Stosowanie się do tych 5 filarów jest traktowane bardzo rygorystycznie, są one warunkiem wstąpienia do raju.

4 Źródła Koranu Nowy i Stary Testament zawiera słowa boże ale wiele z nich zostało zmodyfikowanych przez ludzi. Muzułmanie przedstawiają Święty Koran jako ostateczne objawienie, które ujawnia i uzupełnia prawdę rozsianą w Starym i Nowym Testamencie. “On tobie zesłał (krok po kroku) Księgę z prawdą, stwierdzając prawdziwość tego, co już było przed nią. On zesłał niegdyś Torę (Mojżesza) i Ewangelię (Jezusa) jako drogę prostą dla ludzi i On zesłał rozróżnienie (pomiędzy tym co dobre i złe)”(TKB.3:3) Głównym źródłem doktryny religijnej i prawnej Koranu jest judaizm, przede wszystkim absolutny monoteizm. Wynikało to stąd, że Muhammad miał do czynienia ze społecznością żydowską. Zapożyczone z judaizmu były głównie elementy z ustnej tradycji żydowskiej i Haggady - opowieści i legendy pochodzące z Talmudu, jednej z podstawowych ksiąg judaizmu.

5 Życie po życiu Koran mówi, że bóg stworzył wszystko, w tym człowieka, który ma czynić dobro i unikać złego i weźmie odpowiedzialność za swoje czyny w sądzie ostatecznym. Mówi, że jest świat poza możliwością ludzkiego postrzegania, do którego dostajemy sie po śmierci, do nieba, jeśli było się dobrym człowiekiem lub piekła za grzechy lub brak wiary. Wierzący w piekle mają jeszcze szanse na raj.

6 Niebo Niebo jest przedstawione jako cudowny ogród, w którym panuje spokój i szczęście, wszyscy są równi sobie i każdy ma pod dostatkiem czego zapragnie.

7 Piekło Piekło (Gehenna) to kraina cierpienia kojarząca się z płomieniami. Obraz życia po życiu jest interpretowany w bardziej duchowy sposób.


Pobierz ppt "Koran Koran ksiega. Doktryna religijna Islamiści uważają Allaha za jedynego, doskonałego boga "On jest Bogiem jedynym Bogiem wiekuistym! Nie zrodził nikogo,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google