Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAK POZNAĆ CO JEST DOBRE? TEMAT LEKCJI Czym kierują się ludzie podejmując decyzje?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAK POZNAĆ CO JEST DOBRE? TEMAT LEKCJI Czym kierują się ludzie podejmując decyzje?"— Zapis prezentacji:

1

2 JAK POZNAĆ CO JEST DOBRE? TEMAT LEKCJI

3 Czym kierują się ludzie podejmując decyzje?

4 SUMIENIE Sumienie jest to głos Boga w człowieku, który mówi, co jest dobre, a co złe. Sumienie pobudza do czynienia dobra, a powstrzymuje od popełniania zła. Jest ono także naszym sędzią.

5 CO TO ZNACZY BYĆ CZŁOWIEKIEM SUMIENIA?

6 SUMIENIE PRAWE A SUMIENIE FAŁSZYWE Sumienie może być ukształtowane dobrze lub źle. Sumienie prawe i pewne dobro uznaje za dobro, a zło za zło. Sumienie fałszywe dobro uznaje za zło, a zło za dobro. Wątpliwe sumienie ma człowiek, który nie ma pewności, czy coś jest dobre, czy złe.

7 SUMIENIE WĄTPLIWE Gdy w sumieniu człowiek ma wątpliwości, nie powinien podejmować żadnych decyzji, gdyż prowadzą one do deformacji sumienia. Należy wówczas poczekać, aż będziemy w sumieniu pewni, że to, co zamierzamy zrobić, jest słuszne i prawe.

8 JAK KSZTAŁTOWAĆ SUMIENIE? 1. PRAWDA – Prawda zachodzi wówczas, jeżeli to, co jest w naszym intelekcie, jest zgodne z rzeczywistością. 2. OBJAWIENIE – Naturalne i Nadprzyrodzone (prawo naturalne i prawo objawione np. 10 przykazań)

9 JAK KSZTAŁTOWAĆ SUMIENIE? 1. EUCHARYSTIA – Liturgia Słowa i Homilia 2. SAKRAMENT POJEDNANIA I POKUTY – Rachunek sumienia i wyznanie grzechów

10 SUMIENIE W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ Co to jest „neutralność światopoglądowa”?

11 SUMIENIE W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ Czy istnieje „neutralność światopoglądowa”?

12

13 0 KELWINA = - 273,15⁰ C

14 „TOLERANCJA” I „POSZANOWANIE” SUMIENIA W PRAKTYCE ŻYCIA

15

16 PRACA DOMOWA


Pobierz ppt "JAK POZNAĆ CO JEST DOBRE? TEMAT LEKCJI Czym kierują się ludzie podejmując decyzje?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google