Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła Podstawowa w Lutkówce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła Podstawowa w Lutkówce"— Zapis prezentacji:

1 Szkoła Podstawowa w Lutkówce
Patron szkoły - propozycja

2 Major Józef Wiśniewski
Urodził się w 1788r na Podlasiu. Zmarł 26 kwietnia 1864r. i został pochowany przy kościele parafialnym w Lutkówce. Major poświęcił się w służbie ojczyzny. Był oficerem Gwardii Polsko-Francuskiej w okresie wojen napoleońskich oraz majorem 2Pułku Ułanów Wojska Polskiego (m.in. w okresie Pow. Listopadowego). Józef Wiśniewski był także właścicielem wioski Nosy Poniatki.

3 Major Józef Wiśniewski
W roku 1813 walczył w wojskach napoleońskich m.in. pod Dreznem, za co otrzymał najwyższe odznaczenie francuskie - Legię Honorową. Order Legi Honorowej znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jest Kawalerem Orderu Świętej Heleny. W roku 1922 Stefania Wiśniewska (prawdopodobnie wnuczka Ś.P. majora Józefa Wiśniewskiego) przekazała do Muzeum Wojska Polskiego miniaturkę Orderu Świętej Heleny, która nadal znajduje się w zbiorach muzealnych.

4 Major Józef Wiśniewski
W dniu 14 marca 1831 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari za udział w Powstaniu Listopadowym. Ś. P. Major Józef Wiśniewski był odznaczony za XV lat nieskazitelnej służby w Wojsku Polskim.

5 2 Pułk Ułanów 2-gi Pułk Ułanów , w którym służył major Wiśniewski był jedną z barwniejszych formacji ułańskich okresu Królestwa Polskiego oraz Powstania Listopadowego . Pułkiem dowodzili: płk Józef Dwernicki ( ) W czasie Powstania Listopadowego: - płk Stefan Ziemięcki (od 1830 do 26 lutego 1831) - płk Michał Mycielski (od 26 lutego 1831), - ppłk Kacper Korytkowski (8 lipca 1831).

6 2 Pułk Ułanów Skany stron Rocznika Woyskowego Królestwa Polskiego Na Rok 1830 – 2 Pułku Ułanów

7 Powstanie Listopadowe
Bitwa pod Stoczkiem 2 Pułk Ułanów brał udział w walkach w czasie powstania listopadowego Bitwy i potyczki: Zakrzew, Stoczek (14 lutego); Dobre, Długa Kościelna (17 lutego); Wawer (19 lutego); Olszynka Grochowska (25 lutego) – śmiała szarża 2 Pułku Ułanów zdecydowała o zwycięstwie powstańców; Kurów, Wawer (3 marca); Dębe Wielkie (1 kwietnia); Górzno (3 kwietnia); Domanice, Iganie (10 kwietnia); Poryck (11 kwietnia); Boreml (19 kwietnia); Mińsk (26 kwietnia); Rudki (20 maja); Ałotoryja (21 maja); Ostrołęka (26 maja); Drobin (13 lipca); Krynki (28 sierpnia); Międzyrzecz (29 sierpnia); Brześć (31 sierpnia)

8 Major Józef Wiśniewski oraz jego żona Eufemia
Portret Ś.P. majora Józefa Wiśniewskiego znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a jego żony Eufemii w Muzeum Narodowym w Warszawie. W roku 1931 z okazji 100-lecia Powstania Listopadowego przez Muzeum Narodowe w Warszawie była zorganizowana wystawa, na której były prezentowane oba portrety. Autorem tych portretów jest Aleksander Kokular.

9 Związek z Żelazową Wolą
Major Józef Wiśniewski w latach był właścicielem dworku w Żelazowej Woli, w którym urodził się Fryderyk Chopin. Nabywając dworek spłacił wszystkie długi poprzedniego właściciela Michała Skarbka na rzecz Mikołaja Chopina – ojca Fryderyka, co jest udokumentowane w księgach notarialnych.

10 Grób majora Józef Wiśniewski
Major Józef Wiśniewski został pochowany 26 kwietnia roku na wzgórzu przy kościele p.w. Świętej Trójcy w Lutkówce.

11 Major Józef Wiśniewski
Ś:P:Józ:Wiśniewskiemu, ofic: Gward: Pol-Franc: Majorowi Puł:2oUła:Wojska Pol: Kawal: Or: Leg: Honor Krzyża Wojsko: znaku nieska: służ: za lat XV i znaku Pamiąt: Fran: Św.Heleny. Mężowi pełnemu cnót i prawości Człowiekowi serca i czynu zmarłemu w 76tmR: życia, w d:26/4 1864R: Pozostała żona i syn wdzięczna za najszczęśliwsze 40Let: pożycie Ukochanemu Mężowi i Ojcu w dowód czci i dozgonnej pamięci

12 Sztandar - projekt

13 Sztandar - projekt

14 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Szkoła Podstawowa w Lutkówce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google