Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Symulacja wyborów do parlamentu Rzeczypospolitej w gimnazjum w Lubaszu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Symulacja wyborów do parlamentu Rzeczypospolitej w gimnazjum w Lubaszu."— Zapis prezentacji:

1 Symulacja wyborów do parlamentu Rzeczypospolitej w gimnazjum w Lubaszu

2 „Młodzi głosują” to projekt wspierany przez CEO mający na celu przeprowadzenie w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce symulacji wyborów parlamentarnych poprzedzonej akcjami profrekfencyjnymi, debatami i dyskusjami oraz różnorodnymi zajęciami edukacyjnymi.

3 Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) jest niezależną instytucją edukacyjną. Powstała z myślą o poprawie jakości systemu oświaty, upowszechnianiu wiedzy obywatelskiej, promowaniu praktycznych umiejętności i postaw niezbędnych do budowania demokratycznego państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego.

4 Celem akcji „Młodzi głosują” jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez dostarczenie uczniom informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów oraz zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej i udziału w wyborach młodzieżowych.

5 20.08.-05.10.2015r. – rekrutacja do programu 10.09.-05.10.2015r. – przesyłanie materiałów edukacyjnych do szkół 20.08.-05.10.2015r. – akcje profrekfencyjne, zajęcia edukacyjne 19.10.2015r. – przeprowadzenie symulacji wyborów parlamentarnych 19.10-23.10.2015r. – przesyłanie wyników szkolnych wyborów 26.10.2015r. – publikacja wyników ogólnopolskich wyborów młodzieży

6 Członkowie zespołu: Bogusława Dymek Sabina Hanelt Joanna Jessa Faustyna Poznań Aleksander Mróz W trakcie trwania projektu wspomagali nas członkowie koła obywatelskiego.

7 W naszej działalności można wyróżnić cztery podstawowe etapy: akcje profrekfencyjne akcje profrekfencyjne przygotowania do wyborów przygotowania do wyborów symulacja wyborów parlamentarnych 19 października symulacja wyborów parlamentarnych 19 października ogłoszenie wyników młodzieżowych wyborów ogłoszenie wyników młodzieżowych wyborów

8 Akcje profrekfencyjne w naszym gimnazjum przybierały różne formy. Zaczęliśmy od rozwieszenia plakatów na szkolnym korytarzu, które przybliżyły uczniom główne cele głosowania. Została także przeprowadzona lekcja, której temat brzmiał: „Ile waży jeden głos?”. Oprócz tego rozdawaliśmy ulotki zachęcające do wzięcia udziału w akcji oraz wzory kart do głosowania.

9

10 Na specjalnej lekcji WOS-u uczniowie mogli przekonać się o ważności każdego głosu w wyborach, a także dowiedzieć się jak zmienia się wartość jednego głosu przy różnej frekwencji.

11 W celu sprawdzenia świadomości obywatelskiej mieszkańców Lubasza, a także uczniów naszego gimnazjum postanowiliśmy przeprowadzić sondaż. Pytaliśmy przechodniów na ulicach, czy wyrażają chęć uczestnictwa w wyborach parlamentarnych 25 października 2015 roku oraz prosiliśmy o uzasadnienie swojej odpowiedzi. Wśród uczniów pytaliśmy o ich zdanie na temat akcji „Młodzi Głosują” oraz o to, czy wezmą udział w symulacji wyborów parlamentarnych 19 października 2015 roku. Ponadto pytaliśmy, czy według ich zdania, wybory są ważne, czy zamierzają głosować gdy będą dorośli oraz prosiliśmy o uzasadnienie swojej odpowiedzi.

12 87% - TAK, ponieważ: mam obywatelski obowiązek mam obywatelski obowiązek chcę mieć wpływ na to, kto będzie rządził w moim kraju chcę mieć wpływ na to, kto będzie rządził w moim kraju konstytucja daje mi takie prawo i chcę z niego skorzystać konstytucja daje mi takie prawo i chcę z niego skorzystać 13% - NIE, ponieważ: nie ma odpowiedniego kandydata nie ma odpowiedniego kandydata nie lubię wyborów nie lubię wyborów nie mam w tym dniu czasu nie mam w tym dniu czasu Czy pójdzie Pan/i na wybory parlamentarne 25 października 2015? Dlaczego tak/nie?

13 90% - TAK, wezmę udział 10% - NIE, nie wezmę udziału Uczniowie bardzo chwalili akcję „Młodzi Głosują”. Uważają ją za dobrą inicjatywę będącą swoistym treningiem i przygotowaniem do wyborów w dorosłym życiu. Czy weźmiesz udział w symulacji wyborów parlamentarnych w naszej szkole? Jakie jest Twoje zdanie z temat akcji „Młodzi Głosują”? Czy gdy będziesz dorosły, będziesz brał/a udział w wyborach? Dlaczego tak/nie? Czy według Ciebie, wybory są ważne? 96 % - TAK, ponieważ: chcę mieć wpływ na tpo, kto będzie rządził moim państwem chcę mieć wpływ na tpo, kto będzie rządził moim państwem Chcę skorzystać z obywatelskiego przywileju i obowiązku Chcę skorzystać z obywatelskiego przywileju i obowiązku Dzięki temu mogę naprawić mój kraj Dzięki temu mogę naprawić mój kraj 4% - NIE, ponieważ: Mój głos i tak nie poprawi sytuacji w Polsce Mój głos i tak nie poprawi sytuacji w Polsce

14 Członkowie naszej grupy opowiedzieli uczniom o głównych założeniach partii prawicowych, lewicowych i centrowych. Ponadto rozdawaliśmy ulotki na temat możliwości głosowania oraz wzory kart wyborczych.

15 Skład komisji wyborczej: Przewodnicząca: Bogusława Dymek Członkowie: Joanna Jessa Patrycja Stróżyńska Agata Ławińska Aleksandra Konieczka Marta Sobota Komisja wyborcza wraz z opiekunem koła obywatelskiego.

16 Na kilka dni przed wyborami naszym zadaniem było przygotowanie lokalu wyborczego w sali nr 19, tak aby w jak największym stopniu przypominała prawdziwy lokal wyborczy.

17 Porządku podczas symulacji wyborów pilnowała wcześniej powołana komicja. Uczeń który chciał zagłosować, musiał potwierdzić swoją tożsamość okazując ważną legitymację szkolną. Następnie otrzymywał kartę wyborczą, którą wypełnił i wrzucił do urny wyborczej.

18

19

20

21 Do opracowania prezentacji zostały użyte materiały znajdujące się na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej – www.ceo.org.pl Zdjęcia użyte w prezentacji zostały wykonane przez członków grupy projektowej.

22 zespół „Młodzi głosują”

23 Symulacja wyborów do parlamentu Rzeczypospolitej w gimnazjum w Lubaszu


Pobierz ppt "Symulacja wyborów do parlamentu Rzeczypospolitej w gimnazjum w Lubaszu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google