Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

-nasz niewidzialny wróg

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "-nasz niewidzialny wróg"— Zapis prezentacji:

1 -nasz niewidzialny wróg
Hałas -nasz niewidzialny wróg

2 Co to jest hałas? Hałas to występujący w środowisku nieprzyjemny, niepożądany oraz szkodliwy dla zdrowia człowieka dźwięk.

3 Szkodliwość hałasu dla zdrowia
Hałas może być szkodliwy dla zdrowia człowieka, ponieważ jego zbyt duże natężenie może prowadzić do uszkodzenia narządu słuchu. Dokuczliwość dźwięku może mieć poważniejsze konsekwencje: od zdenerwowania, poprzez agresywność, po depresje i zaburzenia psychiczne. U dzieci długotrwały hałas powoduje zaburzenia rozwoju umysłowego.

4

5 Natężenie dźwięku DECYBELOMIERZ – przyrząd mierzący natężenie hałasu

6 Poniżej 35 dB nieszkodliwe dla zdrowia, mogą być denerwujące lub przeszkadzać w pracy wymagającej skupienia

7 Warto wiedzieć szum liści 10-20dB cicho nastawione radio 40dB
normalna rozmowa 50-60dB głośna rozmowa 70dB ruchliwa ulica 80-90dB 85 do 100 dB przerwa szkolna Muzyka głośna (koncert) 120dB samolot odrzutowy 140dB

8 85 – 130 dB powodują liczne schorzenia organizmu ludzkiego, uniemożliwiają zrozumiałość mowy nawet z odległości 0,5 m

9 powyżej 130 dB powodują trwałe uszkodzenie słuchu, wywołują pobudzenie do drgań organów wewnętrznych człowieka powodując ich schorzenia Pamiętaj! hałas wpływa na samopoczucie uczniów i nauczycieli.

10 Ciekawostki W starożytnych Chinach hałas stosowany był jako wyjątkowo ciężka tortura. Kobiety są odporniejsze na hałas niż mężczyźni. Angielskie słowo "noise", hałas pochodzi z łac. "nausea", czyli choroba, nudności.

11 Co możemy zrobić? Zadbajmy o siebie pokochajmy ciszę:
Rozmawiajmy zamiast krzyczeć do siebie Usiądźmy w czytelni, przeczytajmy coś ciekawego Spacerujmy zamiast biegać Zjedzmy w spokoju drugie śniadanie Bawmy się w grupach wykorzystując zabawy, które lubimy.

12 Można zamknąć oczy, gdy się nie chce czegoś widzieć, można zatrzymać oddech, gdy się nie chce czegoś wąchać, ale nie można zamknąć ucha, gdy się nie chce czegoś słyszeć!!!

13 Wszystko zależy od nas samych

14 Przygotowała – Natalia Głuszczak kl.5b


Pobierz ppt "-nasz niewidzialny wróg"

Podobne prezentacje


Reklamy Google