Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Warsztaty genealogiczne „Nasze korzenie” prowadzący : Marcin Batory Muzeum Dulag 121 Pruszków, 7 listopada 2015 r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Warsztaty genealogiczne „Nasze korzenie” prowadzący : Marcin Batory Muzeum Dulag 121 Pruszków, 7 listopada 2015 r."— Zapis prezentacji:

1 Warsztaty genealogiczne „Nasze korzenie” prowadzący : Marcin Batory Muzeum Dulag 121 Pruszków, 7 listopada 2015 r.

2 Zasady podstawowe Wszystko zapisujemy na papierze, nawet na karteluszkach i trzymamy w segregatorach, pudłach etc. Zawsze – na papierze, a potem w komputerze. „Szekla tonie, a komputery, dyski, pendrive`y – umierają lub znikają.” Regularnie tworzymy kopie zapasowe na różnych nośnikach. „Uwierz w chmurę” - zakładamy sobie wirtualny dysk np. OneDrive, konto Google i tam umieszczamy wersje elektroniczne dokumentów Tworzymy własne galerie zdjęć np. na Picasa, które potem będziemy mogli udostępniać krewnym i powinowatym Wszystko digitalizujemy – dokumenty, zdjęcia, nagrania i filmy Zdjęcia w albumach opisujemy ołówkiem lub białą kredką podając maksimum informacji.

3

4 W domu: spisujemy w zwięzły sposób informacje, które posiadamy wybieramy sobie jakiś program genealogiczny albo bezpłatny, albo płatny i pozostajemy mu wierni na lata. Nie ma sensu korzystanie z bezpłatnych wersji „trial” jeżeli nie zamierzamy nabyć wersji płatnej. Z reguły mają one ograniczenia co do liczby rekordów i ani się obejrzymy – program się „zapcha” i staniemy przed dylematem – „co dalej ?” Wszystko co wiemy - wpisujemy do programu. UWAGA ! Nie wprowadzamy informacji nie potwierdzonych dokumentami lub wiarygodnymi relacjami Stosujemy leninowską dewizę - „Доверяй но проверяй” wierzymy Babci i … sprawdzamy szukając potwierdzenia w dokumentach. Zbieramy wszystkie posiadane dokumenty, zdjęcia i inne pamiątki i analizujemy ich wartość źródłową. Stare zdjęcia digitalizujemy. Niektóre przeglądarki zdjęć umożliwiają dopisywanie komentarzy do plików jpg. Warto korzystać z tej opcji dla nanoszenia informacji. Ujednolicamy nazewnictwo plików zdjęć i dokumentów.

5 „Na mieście”: Odwiedzamy najstarszych członków rodziny i ….  nagrywamy wspomnienia  Oglądamy dokumenty, zdjęcia i digitalizujemy  Pokazujemy nasze zdjęcia, o których członek rodziny może coś powiedzieć, kogoś rozpoznać czy opowiedzieć o życiu rodziny w tamtej miejscowości  Pytamy o lokalizacje – skąd pochodzili rodzice, dziadkowie, jakie nosiła nazwisko panieńskie matka i babka rozmówcy, gdzie mogą żyć jeszcze dalsi krewni, znajomi  Kolejno odwiedzamy pozostałych znanych nam krewnych  Zawsze bierzemy od nich aktualne dane kontaktowe, zostawiamy swoje i obiecujemy przesłanie wyników poszukiwań. Obietnicy dotrzymujemy…. Odwiedzamy najmłodszych członków rodziny, którzy już zrobili drzewo genealogiczne i dzielimy się z nimi (bierzemy co mają i obiecujemy przekazać wyniki naszych poszukiwań – obietnicy dotrzymujemy) Korzystając z zebranych już informacji – występujemy do właściwych terytorialnie Urzędów Stanu Cywilnego o wydanie albo :  Odpisów zupełnych (33 zł/szt) lub skróconych (22 zł/szt) aktów metrykalnych  Albo…. uwierzytelnionej kopii interesującej nas dokumentacji metrykalnej – po prostu – xero wpisu w księdze stanu cywilnego – opłata 5 zł/szt …..

6

7

8 Kto to jest ?

9 A kto to jest ?

10 Sir Timothy Berners-Lee ur. 8.06.1955 w Londynie Brytyjski fizyk i programista. Twórca usługi www (World Wide Web), a dla laików po prostu: „Ojciec internetu”…..

11 „W sieci” uzyskujemy dostęp do internetu i ewentualnie prosimy kompetentnego członka rodziny o asystę i wsparcie w sprawach technicznych Rozpoczynamy poszukiwania na genealogicznych portalach tematycznych krajowych – genealodzy.pl, wtg-gniazdo.org, genpol.com, przodek.pl światowych – ancestry.com, myheritage.com i czytamy, czytamy ….. obowiązkowo zaglądamy do zakładek LINKI i podążamy dalej prowadzimy kwerendę posługując się wyszukiwarkami indeksów aktów metrykalnych zamieszczonych na tych stronach i pobieramy interesujące nas skany przykładowe wyszukiwarki : geneteka.genealodzy.pl, regestry.lubgens.eu, basia.famula.pl korzystamy z portalu Archiwów Państwowych - szukajwarchiwach.pl

12 Po spenetrowaniu zasobów archiwalnych dostępnych w internecie i skompletowaniu oraz opracowaniu pierwotnego zestawu danych, kontynuujemy poszukiwania. Udajemy się do wytypowanych parafii przodków, archiwów państwowych i kościelnych i prowadzimy poszukiwania w księgach i dokumentach nie udostępnionych w sieci. Korzystamy z bibliotek internetowych oraz specjalistycznych stron genealogicznych do kwerend w poszczególnych lokalizacjach, np. genealogyindexer.org Korzystamy z wynalazku Tima Bernersa – Lee czyli Wyszukiwania kontekstowego…. Wpisujemy w wyszukiwarce interesujące nas imiona i nazwiska oraz nazwy miejscowości i sprawdzamy rezultaty.

13

14 Na mieście cz. II - CMENTARZE zawsze fotografujemy wszystkie znane nam groby rodziny jeżeli nie znamy lokalizacji grobu, a znamy cmentarz- sprawdzamy w kancelarii (parafii) lub korzystamy z wyszukiwarek internetowych w przypadku wielkich cmentarzy w dużych miastach. Na przykład dla Warszawy będzie to : www.mapa.um.warszawa.pl www.mapa.um.warszawa.pl Jeżeli mamy już jakąś wiedzę genealogiczną o dalszych przodkach, fotografujemy nagrobki ludzi nie spokrewnionych, ale noszących to samo nazwisko co nasi dalecy antenaci. zawsze mamy ze sobą zafoliowane karteczki z naszymi danymi kontaktowymi do ewentualnego pozostawienia dla krewnych na grobie wspólnego przodka

15

16

17

18 W sieci cz. II rejestrujemy się na portalach genealogicznych w tym światowych i korzystamy z automatycznej kwerendy (smartmatches na MyHeritage) udostępniamy bezinteresownie informacje, dzielimy się wiedzą, pomagamy i pytamy Wstępujemy do lokalnego lub krajowego Towarzystwa Genealogicznego rejestrujemy się na Facebooku i przyłączamy do grup miłośników genealogii np. „genealodzy.pl” itp. kontaktujemy się z grupami pasjonatów historii regionu, rodzajów sił zbrojnych, miasta, organizacji społecznych. Wymieniamy informacje, pliki. Na zdjęciu obok – Stefan Kaliski, fotografia otrzymana dzięki uprzejmości Administratora grupy FB „Policja Państwowa”

19

20

21 Praca domowa: Zaopatrzyć się w książkę „Niezbędnik genealoga” (dostępna w sprzedaży wysyłkowej na stronie wtg- gniazdo.org) lub inną publikację zawierającą tablice transkrypcyjne z języka rosyjskiego i krótkie wprowadzenie do opisu akt metrykalnych zaboru rosyjskiego Ściągnąć sobie z sieci podręcznik archiwistyki społecznej ze strony karta.org.pl http://archiwa.org/as/as_img/uploaded/Archiwa_spoleczne _podrecznik.pdf http://archiwa.org/as/as_img/uploaded/Archiwa_spoleczne _podrecznik.pdf

22 Z uśmiechem przyjmujemy do wiadomości fakt, że badania genealogiczne tak naprawdę nigdy się nie kończą, co dzień pojawiają się nowe indeksy, skany, archiwalia, a grono pasjonatów genealogii stale rośnie Czego i Państwu i Sobie Z całego serca życzę. Dziękuję za uwagę.

23 Ilustracje Materiały własne wikipedia (wikicommons) str. 8,9,10 Archiwum Akt Nowych str. 20 (sygn. 2/125/0/1107)


Pobierz ppt "Warsztaty genealogiczne „Nasze korzenie” prowadzący : Marcin Batory Muzeum Dulag 121 Pruszków, 7 listopada 2015 r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google