Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkodliwość hałasu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkodliwość hałasu."— Zapis prezentacji:

1 Szkodliwość hałasu

2 Co to jest hałas? W potocznym rozumieniu pod określeniem hałas rozumiemy nieskoordynowane dźwięki, głośne, zakłócające spokój rozmowę lub muzykę, krzyki, głośny stuk, trzask, odgłosy pracujących maszyn itp.

3 Zgodnie z definicją, hałasem są wszelkie niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe lub szkodliwe drgania mechaniczne ośrodka sprężystego, działające za pośrednictwem powietrza na organ słuchu i inne zmysły oraz elementy organizmu człowieka.

4 Decybele w środowisku Przerwa w szkole od 80 do 100
kliknij na głośniki Przerwa w szkole od 80 do 100

5 Wpływ decybeli na zdrowie
Hałasy o poziomie poniżej 35 dB są dla zdrowia nieszkodliwe, ale mogą być denerwujące. Hałasy o poziomie dB wywierają ujemny wpływ na organizm człowieka, poprzez oddziaływanie na jego układ nerwowy. Hałas o poziomie dB trwający stale w miejscu pracy powoduje trwałe osłabienie słuchu. Hałas o poziomie dB powoduje liczne uszkodzenia słuchu oraz różne schorzenia organizmu ludzkiego. Hałasy o poziomie powyżej 150 dB już po pięciu minutach całkowicie paraliżują działanie organizmu. Długotrwałe przebywanie w hałasie o dużym poziomie powoduje powstanie trwałego upośledzenia (ubytku) słuchu.

6 Natężenie hałasu reakcja organizmu powyżej 75 dB
brak koncentracji nadciśnienie tętnicze, częstsze przemęczenie zaburzenia pracy żołądka wzrost wydzielania adrenaliny przyspieszenie procesu starzenia wrzody żołądka

7 od 120 dB niebezpieczeństwo mechaniczne uszkodzenia słuchu
od 90 dB osłabienie i ubytek słuchu

8 Różne ciekawostki W starożytnych Chinach hałas stosowany był jako wyjątkowo ciężka tortura. "Kto obraża Najwyższego, nie będzie powieszony, lecz fleciści, dobosze i heroldzi będą wokół niego czynić hałas dniem i nocą, póki nie padnie martwy, albowiem to jest właśnie najcięższa kaźń".

9 Różne ciekawostki - 25 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. - Niektóre grzechotki dla dzieci wydają dźwięki powyżej 60 decybeli. - niektóre rodzaje pistoletów na baterie dla dzieci potrafią wywołać hałas rzędu 110 do 135dB, co odpowiada hałasowi wytworzonemu przez dużą ciężarówkę bądź hałasowi mierzonemu podczas koncertu rockowego lub startowania samolotu - trwały hałas pochodzący z zabawek mechanicznych (pozytywek lub robotów) jest rzędu dB.

10 Różne ciekawostki - W czasie ulicznych godzin szczytu notuje się średni hałas rzędu dB - może być denerwujący, nie stanowi zagrożenia, pod warunkiem, że nie przebywasz pod jego wpływem przez długi czas. - Nikt nie powinien jednak być narażony na hałas rzędu 110 dB dłużej niż 1 minutę i 29 sekund podczas jednego dnia. - W Europie uszkodzenie słuchu wywołane hałasem to najczęściej zgłaszana choroba zawodowa.

11 Dziękuję za uwagę i bądźmy ciszej

12 Korzystałam ze stron Julia Wysokińska kl.4D
gostyn/w_poszukiwaniu_ciszy/php/14.php Julia Wysokińska kl.4D


Pobierz ppt "Szkodliwość hałasu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google