Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkodliwość hałasu Co to jest hałas? W potocznym rozumieniu pod określeniem hałas rozumiemy nieskoordynowane dźwięki, głośne, zakłócające spokój rozmowę.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkodliwość hałasu Co to jest hałas? W potocznym rozumieniu pod określeniem hałas rozumiemy nieskoordynowane dźwięki, głośne, zakłócające spokój rozmowę."— Zapis prezentacji:

1

2 Szkodliwość hałasu

3 Co to jest hałas? W potocznym rozumieniu pod określeniem hałas rozumiemy nieskoordynowane dźwięki, głośne, zakłócające spokój rozmowę lub muzykę, krzyki, głośny stuk, trzask, odgłosy pracujących maszyn itp.

4 Zgodnie z definicją, hałasem są wszelkie niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe lub szkodliwe drgania mechaniczne ośrodka sprężystego, działające za pośrednictwem powietrza na organ słuchu i inne zmysły oraz elementy organizmu człowieka.

5 Przerwa w szkole od 80 do 100 Decybele w środowisku kliknij na głośniki

6 Wpływ decybeli na zdrowie Hałasy o poziomie poniżej 35 dB są dla zdrowia nieszkodliwe, ale mogą być denerwujące. Hałasy o poziomie 35-70 dB wywierają ujemny wpływ na organizm człowieka, poprzez oddziaływanie na jego układ nerwowy. Hałas o poziomie 70-85 dB trwający stale w miejscu pracy powoduje trwałe osłabienie słuchu. Hałas o poziomie 85-120 dB powoduje liczne uszkodzenia słuchu oraz różne schorzenia organizmu ludzkiego. Hałasy o poziomie powyżej 150 dB już po pięciu minutach całkowicie paraliżują działanie organizmu. Długotrwałe przebywanie w hałasie o dużym poziomie powoduje powstanie trwałego upośledzenia (ubytku) słuchu.

7 nadciśnienie tętnicze, Natężenie hałasu reakcja organizmu powyżej 75 dB zaburzenia pracy żołądka wrzody żołądka wzrost wydzielania adrenaliny przyspieszenie procesu starzenia częstsze przemęczenie brak koncentracji

8 od 90 dB osłabienie i ubytek słuchu od 120 dB niebezpieczeństwo mechaniczne uszkodzenia słuchu

9 Różne ciekawostki W starożytnych Chinach hałas stosowany był jako wyjątkowo ciężka tortura. "Kto obraża Najwyższego, nie będzie powieszony, lecz fleciści, dobosze i heroldzi będą wokół niego czynić hałas dniem i nocą, póki nie padnie martwy, albowiem to jest właśnie najcięższa kaźń".

10 Różne ciekawostki - 25 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. - Niektóre grzechotki dla dzieci wydają dźwięki powyżej 60 decybeli. - niektóre rodzaje pistoletów na baterie dla dzieci potrafią wywołać hałas rzędu 110 do 135dB, co odpowiada hałasowi wytworzonemu przez dużą ciężarówkę bądź hałasowi mierzonemu podczas koncertu rockowego lub startowania samolotu - trwały hałas pochodzący z zabawek mechanicznych (pozytywek lub robotów) jest rzędu 85-95 dB.

11 Różne ciekawostki - W czasie ulicznych godzin szczytu notuje się średni hałas rzędu 70-78 dB - może być denerwujący, nie stanowi zagrożenia, pod warunkiem, że nie przebywasz pod jego wpływem przez długi czas. - Nikt nie powinien jednak być narażony na hałas rzędu 110 dB dłużej niż 1 minutę i 29 sekund podczas jednego dnia. - W Europie uszkodzenie słuchu wywołane hałasem to najczęściej zgłaszana choroba zawodowa.

12 Dziękuję za uwagę i bądźmy ciszej

13 Korzystałam ze stron http://pl.wikipedia.org/wiki/Ha%C5%82as http://www.halas.wortale.net/ http://www.techbud.com.pl/halas1.htm http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=PV0456 http://www.eszkola-wielkopolska.pl/eszkola/projekty/liceum- gostyn/w_poszukiwaniu_ciszy/php/14.php http://www.eszkola-wielkopolska.pl/eszkola/projekty/liceum- gostyn/w_poszukiwaniu_ciszy/php/14.php Julia Wysokińska kl.4D


Pobierz ppt "Szkodliwość hałasu Co to jest hałas? W potocznym rozumieniu pod określeniem hałas rozumiemy nieskoordynowane dźwięki, głośne, zakłócające spokój rozmowę."

Podobne prezentacje


Reklamy Google