Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Netykieta, czyli o kulturze w Internecie. Netykieta Zasady przyzwoitego zachowania w Internecie. Zostały one po raz pierwszy sformułowane przez Arlene.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Netykieta, czyli o kulturze w Internecie. Netykieta Zasady przyzwoitego zachowania w Internecie. Zostały one po raz pierwszy sformułowane przez Arlene."— Zapis prezentacji:

1 Netykieta, czyli o kulturze w Internecie

2 Netykieta Zasady przyzwoitego zachowania w Internecie. Zostały one po raz pierwszy sformułowane przez Arlene Rinaldi w 1992r.

3  Nie używamy wulgaryzmów Przykłady zasad:

4  Zakaz spamowania

5  Zakaz floodowania

6 Internet Ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci.

7 Spędzanie czasu w Internecie  Rozmowy- dzięki Internetowi możemy kontaktować się z innymi ludźmi.Mogą to być rozmowy, podczas których osoby widzą się na ekranie komputera ( przez Skype ) lub piszą do siebie wiadomości tekstowe ( Facebook, poczta elektroniczna ).

8  Spotkania- Internet może być też miejscem spotkań. Wchodzą w to też wcześniej wspomniane rozmowy. Dzięki sieci mogą poznawać się ludzie (portale randkowe itp.), którzy szukają swojej drugiej połówki.  Internet miejscem komentarzy- w Internecie, na rożnych portalach można wyrażać opinie na kogoś/czegoś temat, lecz pamiętajmy, aby swoimi komentarzami nie urazić innej osoby.

9 Pojęcia związane z Internetem  Spam - niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne.  Floodowanie- w informatyce wielokrotne wysłanie tej samej wiadomości lub wielu różnych wiadomości w bardzo krótkich odstępach czasu.

10  Awatar- obrazek wyświetlany obok nazwy użytkownika

11  Nick- przezwisko, pseudonim często używany jest w polskojęzycznych programach do określenia pseudonimu, loginu itp.

12  Trollowanie- polega na zamierzonym wpływaniu na innych w celu ich ośmieszenia lub obrażenia poprzez wysyłanie napastliwych, nieprawdziwych przekazów. Osoby uprawiające trollowanie nazywa się trollami.

13  FAQ- zbiory często zadawanych pytań i odpowiedzi na nie, mające na celu udzielenie danemu użytkownikowi serwisu internetowego pomocy bez konieczności angażowania do tego jakichkolwiek osób.

14  Emotikony- „obrazki” przedstawiające nastrój użytkowników korzystających z Internetu w danej chwili.

15 W głupkowatym nastroju. Rozbawiony. Zrozpaczony.

16 Zakłopotany. Chory. Zakochany.

17 Zasady pisania e-maili: Nie pomijaj przywitania i nie przechodź od razu do sedna sprawy. Dziel tekst na akapity (wiadomości pisane z akapitami łatwiej się czyta). Używaj zwrotów grzecznościowych typu „Szanowna Pani”

18 Odbiorcę powitaj słowem „Witaj”, gdyż nie wiesz o jakiej porze dnia wiadomość dotrze i absurdem jest pisanie „Dzień dobry”, „Dobry Wieczór”. Każdą wiadomość zakończ podpisem. Normalnie podpisujemy się imieniem i nazwiskiem.

19 Zachowanie i komunikacja w Internecie różni się od komunikacji w sytuacji twarzą w twarz. Główne przyczyny tego to brak bezpośredniego kontaktu z rozmówcą i poczucie anonimowości. Porównanie zachowań w bezpośrednim kontakcie i na forum internetowym.

20

21 Nieodpowiednie zachowania w sieci. W sieci prawie każdy choć raz zachował się nieodpowiednio. Jeśli ktoś chce korzystać z Internetu powinien zachowywać się poprawnie w stosunku do innych.

22 Przykłady nieodpowiedniego zachowania:  Kopiowanie czyichś zdjęć.  Używanie wulgaryzmów.  Obrażanie innych.  Podawanie swoich danych osobowych.  Otwieranie linków niewiadomego pochodzenia.

23 Nieefektywne zachowania w sieci. Nieefektywne zachowania to jak sama nazwa mówi- zachowania, które nie przynoszą efektów.

24 Przykłady nieefektywnego zachowania w sieci.  Granie w gry.  Kłótnie z innymi.  Spędzanie dużo czasu na portalach społecznościowych.

25 Ankieta została przeprowadzona we wrześniu 2015 roku wśród dwudziestu uczniów klas drugich naszej szkoły

26

27

28

29

30

31


Pobierz ppt "Netykieta, czyli o kulturze w Internecie. Netykieta Zasady przyzwoitego zachowania w Internecie. Zostały one po raz pierwszy sformułowane przez Arlene."

Podobne prezentacje


Reklamy Google