Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stop cyberprzemocy!!! Informacje dla rodziców

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stop cyberprzemocy!!! Informacje dla rodziców"— Zapis prezentacji:

1 Stop cyberprzemocy!!! Informacje dla rodziców

2 Cyberprzemoc to: Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych.  Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. W Polsce doświadcza go ponad połowa młodych internautów!!! Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in:   - wyzywanie, straszenie poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, - robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody, - publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają, - podszywanie się pod kogoś w Sieci. Pomimo, że akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, to potrafią wyrządzać bardzo dużą krzywdę.

3 Cyberprzemoc dotyczy zazwyczaj dzieci i młodzieży.
Badania pokazują, że obecnie przemocy w sieci doświadcza co drugie dziecko w Polsce. Cyberprzemoc może przytrafić się każdemu, również naszemu dziecku.

4 Skala zagrożenia Badania przeprowadzone w 2007 r. wykazały, że: 57% dzieci stało się przynajmniej raz obiektem zdjęć lub filmów wykonanych wbrew swojej woli, 52% dzieci miało do czynienia z przemocą werbalną w Internecie lub przez telefon komórkowy, 47% dzieci doświadczyło wulgarnego wyzywania, 29% dzieci przyznało, że ktoś podawał się za nie wbrew ich woli, 21% dzieci doznało poniżania, ośmieszania i upokorzenia, - 16% dzieci doświadczyło straszenia i szantażowania.

5 PAMIĘTAJMY! Dziecku, które doświadczyło
cyberprzemocy, bardzo potrzebna jest pomoc ze strony dorosłych. Dziecko, które staje się ofiarą cyberprzemocy, często czuje się osamotnione i bezradne, boi się i wstydzi tego, co mu się przytrafiło. Nie potrafi sobie poradzić z nową sytuacją i silnymi emocjami, które przeżywa.

6 JAK ZAPOBIEGAĆ? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to:
ile czasu twoje dziecko spędza korzystając z komórki lub komputera,  na jakie strony wchodzi, na jakich portalach społecznościowych się udziela;  jakie treści publikuje; jaką formę przybierają jego komentarze;  czy staje się nerwowe lub nagle zamyka stronę, gdy wchodzisz ty lub inna osoba   czy i w jaki sposób mówi o tym, z czego korzystało w Internecie;  czy zamyka się w pokoju korzystając z komputera czy tabletu; Im częściej będziesz przypominać twojemu dziecku o zasadach bezpiecznego zachowania w Internecie, tym lepiej.  Rodzicu: rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak unikać takich sytuacji i jak na nie reagować; możemy nauczyć dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie; rozmawiaj z dzieckiem o ryzyku umawiania się w Sieci; naucz dziecko ostrożności przy podawaniu swoich danych; obserwuj, jak dziecko korzysta z Internetu, jakie strony ogląda i z kim się kontaktuje; naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Internecie; zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści na bądź wyrozumiałym dla swojego dziecka, daj mu odczuć, że zawsze może liczyć na naszą pomoc, że może nam zaufać.

7 Pomoce w rozmowie z dzieckiem
Strona oraz Obejrzyj i pobaw się z dzieckiem na: Porozmawiaj z dzieckiem o tym co robiliście razem.

8 Co zrobić w przypadku cyberprzemocy?
Porozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się, co się stało. Poszukać psychologicznej pomocy dla dziecka. Skontaktować się z prawnikiem. Skontaktować się z konsultantem Helpline.org.pl (nr tel ). Zabezpieczyć dowody cyberprzemocy. Skontaktować się ze szkołą, aby wspólnie z dyrektorem szkoły, pedagogiem i psychologiem ustalić formy działania.

9 PAMIĘTAJMY ! Czasem dziecko świetnie ukrywa,
że ma trudności, że coś złego je spotkało i uważa, że to jego wina. Pomóżmy dziecku zrozumieć, że to nie ono jest winne.

10 Postarajmy się również o to, by nasze dziecko zrozumiało,
że samo również nie może krzywdzić innych w sieci.

11 Prezentację przygotowano w oparciu o poradnik dla szkół ,,Jak reagować
na CYBERPRZEMOC” z biblioteki programu ,,Dziecko w Sieci” Fundacji Dzieci Niczyje. Źródło zdjęć:


Pobierz ppt "Stop cyberprzemocy!!! Informacje dla rodziców"

Podobne prezentacje


Reklamy Google