Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DOBRY WYBÓR!. Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1 w Grębowie mieści się w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Grębowie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DOBRY WYBÓR!. Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1 w Grębowie mieści się w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Grębowie."— Zapis prezentacji:

1 DOBRY WYBÓR!

2 Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1 w Grębowie mieści się w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Grębowie

3 Pierwsi uczniowie zostali przyjęci do szkoły zawodowej 1.09.1984 r. a ukończyli ją już w 1986 roku. Nauka trwała 2 lata. Szkoła kształciła w zawodzie ogrodnik- warzywnik. Ogółem dotychczas szkołę zawodową ukończyło 591 uczniów. Zdawalność egzaminów: - w 2008 r. przystąpiło 3 uczniów- zdało 3 - w 2009 r. przystąpiło 4 uczniów- zdało 4 - w 2010 r. przystąpiło 2 uczniów- zdało 2 - w 2011 r. przystąpiło 2 uczniów- zdało 2 - w 2012 r. przystąpiło 5 uczniów- zdało 5 - w 2013 r. przystąpiło 5 uczniów- zdało 5

4 DOSTEPNE PROFILE KSZTAŁCENIA TO KUCHARZ I OGRODNIK Młodzież ucząca się w szkole zawodowej ma możliwość doskonalenia swych umiejętności w warsztatach szkolnych, na które składają się: -dwie szklarnie (gruntowa i parapetowa) -sady jabłoniowe i śliwowe -warzywnik oraz szkółka -pracownia kucharska Kształcenie w Zasadniczej Szkole Zawodowej trwa 3 lata i kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe

5 Charakterystyka zawodów

6 Kucharz zgodnie z definicją to osoba, która sporządza różnego rodzaju potrawy, ciasta, napoje i desery z zastosowaniem narzędzi, maszyn i urządzeń w zakładach gastronomicznych i przedsiębiorstwach zajmujących się przygotowywaniem i produkcją wyrobów i półproduktów kulinarnych.

7 Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie kucharz powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: 1) przechowywania żywności; 2) sporządzania potraw i napojów; 3) wykonywania czynności związanych z ekspedycją potraw i napojów.

8 Planowanie produkcji. Dbanie o asortyment. Sporządzanie listy zapotrzebowania. Odbieranie zamówień. Ocenianie potraw, pobieranie próbek. Kreowanie oferty posiłków, udoskonalanie menu.

9 Nadzorowanie procesem produkcji. Pomoc dla pracowników w przyrządzaniu wyrobów. Kreowanie nowych pomysłów kompozycji i potraw. Nadzorowanie wydawania, podawania lub przewozu gotowych potraw. Wszelkie czynności związane z rozliczaniem dostaw i innych spraw zarządzania. Opracowanie programu działań i harmonogramów dla pracowników.

10 Dokładność, ze względu na konieczność wykonywania czynności związanych ze stosowaniem ściśle określonych norm i receptur przy sporządzaniu potraw, Poczucie estetyki i higiena osobista, które mają wpływ na jakość przygotowywanych posiłków, Podzielność uwagi, by móc jednocześnie wykonywać kilka czynności, Uzdolnienia plastyczne, które mogą być wykorzystywane przy dekorowaniu wyrobów kulinarnych.

11 Kucharz może być zatrudniony w: Restauracjach, Kawiarniach, Hotelowych zakładach gastronomicznych, Barach szybkiej obsługi, Punktach małej gastronomii, Szpitalach, Szkołach, Przedszkolach, Internatach, Stołówkach prowadzonych przez zakłady pracy, Przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją wyrobów i półproduktów spożywczych. Można także zająć się działalnością cateringową i obsługiwać prywatne imprezy.

12 Przygotowuje potrawy i napoje w punktach gastronomicznych; Stosuje odpowiednie narzędzia, maszyny i urządzenia do przetwarzania produktów spożywczych; Dobiera surowce i półprodukty, a następnie dokonuje ich oceny w oparciu o normy i receptury; Sporządza kalkulację potraw i napojów, oblicza ich wartość energetyczną; Wydaje przygotowane potrawy, dbając o ich estetyczne wykończenie.

13 Praca kucharza odbywa się w większości czasu na stojąco, w pomieszczeniach, gdzie panuje często wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza. To powoduje, że kucharz powinien odznaczać się dobrym ogólnym stanem zdrowia i wytrzymałością fizyczną.

14 Nosicielstwo jakichkolwiek chorób zakaźnych i pasożytniczych, płaskostopie i skrzywienie kręgosłupa, przewlekłe choroby skóry (szczególnie rąk) i układu nerwowego, alergie pokarmowe, zaburzenia bądź utrata zmysłu smaku, choroby płuc i przewodu pokarmowego oraz zaburzenia psychiczne. Istnieje możliwość zatrudnienia osoby niepełnosprawnej.

15 Ogrodnik to osoba, która zawodowo zajmuje się uprawą i pielęgnacją roślin. Mogą to być warzywa, owoce, kwiaty, grzyby jadalne, krzewy ozdobne, drzewa, hodowane zarówno na świeżym powietrzu – w ogrodach, parkach lub na polu, jak i w obiektach zamkniętych, np. szklarniach.

16 Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie ogrodnik powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: 1) wykonywania prac związanych z zakładaniem i pielęgnacją upraw sadowniczych, warzywnych, roślin przyprawowych, roślin ozdobnych oraz grzybów jadalnych; 2) wykonywania prac związanych ze zbiorem, przechowywaniem i sprzedażą plonów ogrodniczych; 3) prowadzenia i obsługi ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami).

17 Wykonywanie prac związanych z zakładaniem i pielęgnacją upraw sadowniczych, warzywnych, roślin przyprawowych, roślin ozdobnych oraz grzybów jadalnych; Zbieranie owoców, warzyw i ziół; Wykonywanie prac związanych ze zbiorem, przechowywaniem i sprzedażą plonów ogrodniczych; Przygotowywanie gleby pod uprawy; Produkcja nasion i rozsad oraz sadzonek drzew, krzewów owocowych oraz roślin jagodowych;

18 Pielęgnacja roślin; Zakładanie trawników, rabat kwiatowych, skalniaków; Cięcie i karczowanie drzew, przycinanie i formowanie żywopłotów; Prowadzenie i obsługa ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami); Obsługa, konserwacja i drobne naprawy maszyn i urządzeń ogrodniczych, m.in. glebogryzarek, podkaszarek, kosiarek, sadzarek mechanicznych, opryskiwaczy, opylaczy i zamgławiaczy.

19 Umiejętność współpracy z innymi, Rozwaga, refleks, spostrzegawczość, Gotowość do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych, Podzielność i koncentracja uwagi, Ostrożność, dokładność, wyobraźnia przestrzenna, Zdolność przewidywania konsekwencji swoich działań, Zdolności techniczne, mechaniczne i manualne.

20 Ogrodnik może być zatrudniony w: Ogrodniczych przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych zajmujących się uprawą warzyw, roślin sadowniczych i ozdobnych, Gospodarstwach szkółkarskich i lokalnych zakładach pielęgnacji zieleni, Ogrodnictwach ekologicznych, Gospodarstwach z uprawami roślin zielarskich i grzybów jadalnych, Biurach i organizacjach społeczno-gospodarczych zajmujących się konserwacją i pielęgnacją terenów zieleni, W zakładach pracy, w których posiadanie uprawnień do obsługi specjalistycznego sprzętu (np. pilarek spalinowych, wykaszarek, kosiarek, ciągnika) jest niezbędne do zatrudnienia na określonych stanowiskach, Jako pracownik najemny lub prywatny przedsiębiorca (właściciel).

21 Zawód ogrodnika jest polecany tym wszystkim, którzy chcieliby mieć kontakt z produkcją roślin, hodować kwiaty, krzewy i drzewa, dbać o tereny zieleni, zakładać małe i duże ogrody, rabaty kwiatowe, szkółki roślin ozdobnych, a także obsługiwać maszyny i urządzenia wykorzystywane w ogrodnictwie.

22 Pracownik powinien mieć sprawny zmysł dotyku, dobry słuch, wzrok, odróżniać barwy. Bardzo ważna jest zdolność koncentracji i podzielność uwagi. Praca wymaga sprawności fizycznej- przy wykonywaniu niektórych czynności występują duże obciążenia fizyczne.

23 Słaba budowa ciała, Brak kondycji i wydolności fizycznej, Wady wzroku, choroby oczu, zaburzenia widzenia barw, Zaburzenia równowagi, Znaczny niedosłuch, Niektóre choroby serca, Zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego, Ograniczenie sprawności kończyn, Alergie, choroby skóry, Reumatyzm, Zaburzenia zmysłu dotyku, węchu i smaku.

24 Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe zwany egzaminem zawodowym jest formą oceny poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu danego zawodu, ustalonych w standardach wymagań. Egzamin zawodowy zdają wszyscy uczniowie trzeciej klasy – w okresie od czerwca do sierpnia (najczęściej w połowie czerwca), w terminie ustalonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

25 Po ukończeniu zasadniczej szkoły zawodowej naukę można kontynuować w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych. Aby uzyskać dyplom technika absolwent ZSZ musi uzyskać wykształcenie średnie oraz zdać egzaminy potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie. Dodatkowo absolwenci ZSZ mogą kształcić się w innych zawodach, uczestnicząc w kwalifikacyjnych kursach zawodowych i zdając egzaminy zawodowe.

26 Prezentację przygotowali uczniowie klasy II i III Gimnazjum w ramach projektu edukacyjnego.

27 W projekcie udział wzięli : 1.Agata Czarnecka 2.Przemysław Gabor 3.Mateusz Kozieł 4.Elżbieta Latawiec 5.Piotr Nieradka 6.Dominik Podlasek 7.Dagmara Rosa 8.Damian Zych 9.Wojciech Rosa 10. Mariusz Białek 11.Weronika Król Projekt wykonano pod kierunkiem nauczycieli : Pani Dyrektor- doradcy zawodowego, Ireny Beaty Zając, kierownika warsztatów Pani Małgorzaty Nowak, Pani Anny Drozd i nauczyciela języka polskiego Pani Jolanty Pietrzyk.

28


Pobierz ppt "DOBRY WYBÓR!. Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1 w Grębowie mieści się w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Grębowie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google