Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Partner projektu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Partner projektu."— Zapis prezentacji:

1 Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Partner projektu Sprawy spadkowe i testament. Kto dziedziczy? Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych Spotkanie w Oświęcimiu, 3 listopada 2015

2 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych2 Sprawy spadkowe i testament. Kto dziedziczy? Dziedziczy rodzina Jeśli nie zdecydujemy się na sporządzenie testamentu, zgodnie z prawem spadkowym majątek odziedziczą po nas członkowie najbliższej rodziny.

3 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych3 Sprawy spadkowe i testament. Kto dziedziczy? Pierwszeństwo do objęcia spadku mają małżonek oraz dzieci spadkodawcy. Dzieci otrzymują równe części spadku przy zastrzeżeniu, że małżonek nie może otrzymać mniej niż 1/4. Jeśli małżonek spadkodawcy nie żyje, majątek przypada dzieciom. W przypadku, jeśli spadkodawca nie miał dzieci, prawo do spadku mają jego małżonek (połowa) i rodzice (po 1/4). Jeśli dzieci spadkodawcy nie żyją, prawo do spadku przypada wnukom lub prawnukom. Jeśli zmarły nie miał dzieci ani małżonka, spadek przypada rodzicom (po 1/2).

4 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych4 Sprawy spadkowe i testament. Kto dziedziczy? Jeśli jedno z rodziców nie żyje, majątek spadkodawcy dziedziczy jego rodzeństwo w równych częściach (jeśli brat/siostra nie żyją, część ta przypada ich dzieciom lub wnukom). Jeśli zmarły nie miał małżonka, dzieci ani rodzeństwa, a rodzice nie żyją, spadek dziedziczą dziadkowie w równych częściach. Jeśli dziadkowie nie żyją, spadek przypada ich zstępnym. Jeśli nie żyje nikt z rodziny spadkodawcy, majątek przechodzi na gminę, którą ostatnio zamieszkiwał zmarły. Jeśli nie można ustalić ostatniego miejsca zamieszkania, spadek przypada Skarbowi Państwa.

5 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych5 Sprawy spadkowe i testament. Kto dziedziczy? Chcesz spisać testament? Zastosuj się do kilku wskazówek

6 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych6 Sprawy spadkowe i testament. Kto dziedziczy? 1. Dokument spisz własnoręcznie (nie na maszynie i nie za pomocą komputera). 2. Podpisz testament i zapisz na nim datę dzienną. 3. Pamiętaj, że testament podpisujesz samodzielnie (nie można sporządzić dokumentu w kilka osób, nawet z żoną czy mężem).

7 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych7 Sprawy spadkowe i testament. Kto dziedziczy? 4. W dokumencie nie możesz umieścić warunków, pod jakimi ktoś ma otrzymać spadek (np. „Do całości spadku powołuję mojego syna Jana Nowaka pod warunkiem, że zamieszka na stałe w Polsce”). 5. W testamencie możesz umieścić polecenie (np. zobowiązanie spadkobiercy do stałej opieki nad rodzinnym grobowcem). 6. Jeśli nie jesteś pewien, czy zdołasz właściwie napisać testament, możesz sporządzić go u notariusza.

8 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych8 Sprawy spadkowe i testament. Kto dziedziczy? 7. Testament pisany odręcznie w domu ma taką samą wartość jak dokument sporządzony w kancelarii. 8. W testamencie możesz powołać na spadkobiercę jedną lub kilka osób. Ponadto możesz wskazać, do jakiej części spadku powołujesz określoną osobę. 9. Jeśli w testamencie wskażesz, że część spadku chcesz przekazać konkretnej osobie, a nie zaznaczysz woli odnośnie do pozostałego majątku, będzie on dziedziczony na zasadach ogólnych.

9 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych9 Sprawy spadkowe i testament. Kto dziedziczy? Co to jest zachowek? Członkowie najbliższej rodziny zmarłego (małżonek, dzieci, wnuki i rodzice) mają prawo do tzw. zachowku, jeśli zostali pominięci w testamencie. Wysokość zachowku określa prawo spadkowe. Poza sytuacjami wyjątkowymi zachowek to połowa wartości udziału, który przypadałby danej osobie, gdyby dziedziczyła zgodnie z zasadami ustawowymi.

10 Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Partner projektu Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych


Pobierz ppt "Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Partner projektu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google