Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Eko badacze Projekt - Badacz wody.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Eko badacze Projekt - Badacz wody."— Zapis prezentacji:

1 Eko badacze Projekt - Badacz wody

2 „Rola wody w ciele człowieka, zwierząt i roślin”
Eko-badacze Opiekun : Małgorzata Owczarek

3 Funkcje wody w organizmie człowieka
-rozpuszczanie pokarmu i jego transport. -wchłanianie pożywienia z jelit , odżywianie komórek. -usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. -udział w reakcjach biochemicznych. -regulacja temperatury. -zwilżanie błony śluzowej , stawów, gałki ocznej.

4 Funkcje wody w komórce -stanowi składnik budulcowy komórki -wchodzi w silne oddziaływania chemiczne ze związkami -pełni rolę środowiska procesów metabolicznych zachodzących w komórce -funkcję substratu w wielu reakcjach biochemicznych -pełni również funkcję nośnika związków odżywczych i sygnałów przekazywanych między komórkami -zapewnia jędrność komórce -dobry rozpuszczalnik

5 Znaczenie wody dla zwierząt
Podstawowym źródłem wody dla zwierząt jest woda pobierana w płynach. Wiele zwierząt lądowych żyje w warunkach, w których dostęp do wody jest stale ograniczony, a wtedy głównym źródłem wody dla zwierząt jest pokarm przyjmowany przez zwierzęta.

6 Organizm zwierzęcy traci wodę różnymi drogami i musi być ona dostarczana zwierzętom w odpowiednich ilościach. Dla zwierząt pustyni wyszukiwanie i magazynowanie życiodajnej wody jest podstawowym warunkiem przetrwania. Woda stanowi środowisko, w którym przebiegają prawie wszystkie procesy życiowe, dlatego życie na ziemi bez wody byłoby niemożliwe.

7 Znaczenie wody dla roślin
Rośliny wodne, pozbawione zdrewniałej łodygi, rosną prosto ku światłu. W wodzie są także rozpuszczone składniki pokarmowe. Rośliny przyswajają je wszystkimi podwodnymi częściami, a korzenie potrzebują, aby utrzymać się w miejscu w wartko płynących wodach. Z większym problemem borykają się rośliny żyjące na lądzie.

8 Możliwość ich przetrwania zależy od zdolności utrzymania wody w swych tkankach. Rośliny rosnące w warunkach pustynnych, gromadzą wodę przez krótki okres czasu. .Od ilości wody dostarczonej roślinom zależy ich tempo wzrostu. Możemy bardzo łatwo zauważyć to obserwując roślinność z terenów równikowych. Tam gdzie codziennie padają deszcze zenitalne występuje bujna roślinność, wzrost roślin jest intensywny.

9 Zapotrzebowanie Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na wodę mieści się w szerokich granicach od 30 do 45 ml na kilogram masy ciała, zależnie przede wszystkim od aktywności fizycznej, a także temperatury, wilgotności i ruchu otaczającego powietrza oraz rodzaju pożywienia.

10 Waha się od 2 litrów u osoby o masie ciała 50 kg i lekkiej aktywności fizycznej do 12 litrów i więcej u osoby o masie ciała 90 kg i wytężonej aktywności fizycznej. W wysokiej temperaturze człowiek w stanie spoczynku może tracić nawet pół litra wody na godzinę. W tej sytuacji do utrzymania równowagi wodnej konieczne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości wody i soli mineralnych, zwłaszcza chlorku sodu


Pobierz ppt "Eko badacze Projekt - Badacz wody."

Podobne prezentacje


Reklamy Google