Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu"— Zapis prezentacji:

1 Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

2 Papieros Papieros – wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparow

3 Papieros

4 Masz fajkę? Palenie zabija", "Palenie tytoniu powoduje impotencję" - takie i wiele innych informacji można znaleźć na każdej paczce papierosów. Mimo to wielu z nas każdego dnia sięga po kolejnego papierosa. Nikotynizm, bo taką nazwę nosi ten nałóg, to jeden z największych problemów cywilizacyjnych krajów wysoko rozwiniętych. Zobaczmy, co tak naprawdę tkwi w paczce papierosów i dlaczego tak łatwo wpaść w sidła nałofajki?

5 Co kryje w sobie PAPIEROS
Wśród substancji rakotwórczych, nazywanych smołowatymi wymienia się metale ciężkie,pierwiastki promieniotwórcze (np. kadm, polon), węglowodory aromatyczne (np. benzopiren), nitrozaminy (np. N-nitrozonornikotyna), estry kwasów tłuszczowych, chlorek winylu. Poza tym papieros zawiera: aceton (trujący rozpuszczalnik), arsen (trutka na szczury), metanol (składnik benzyny, trujący alkoholpowodujący ślepotę), DDT (insektycyd polichlorowy - trucizna insektobójcza),cyjanowodór, formaldehyd czy butan. I to nadal jest początek listy toksycznych substancji, jakie znajdują się w dymie tytoniowym.

6 Przykładowy Skład Papierosa

7 Czy życie nie jest ważniejsze ??

8 Koszty typowego palacza/ki czy warto??

9 Pamiętaj!!

10 Od jednego sie zaczyna

11 Jak walczyć z nałogiem

12 Sposoby : nie pij alkoholu - to jedna z głównych przyczyn wracania do palenia. Otępiające działanie alkoholu wpływa na porzucenie podjętej wcześniej decyzji; unikaj kofeiny - pobudza, ale niektóre osoby po jej spożyciu stają się spięte, poddenerwowane i roztrzęsione, a w trakcie rzucania nałogu efekty te mogą być wyostrzone. Jeśli kofeina działa na Ciebie negatywnie, ogranicz jej spożycie; przygotuj się na zły nastrój - dopada każdego, kto rzuca palenie. Odwracaj uwagę od papierosów poprzez spotkania z przyjaciółmi lub rozwijanie zainteresowań; spróbuj przeczekać trudny moment - największa ochota na papierosa trwa zwykle od 3 do 5 minut. Przeciwstawiając się temu uczuciu, zwiększasz swoją odporność na pokusę. Pieniądze, które miałbyś wydać na papierosy, przeznacz na zakupy lub jakieś atrakcje. Niech będzie to nagroda za Twój sukces, bo przecież wyrwanie się z nałogu jest sukcesem i udaje się tylko tym, którzy potrafią odróżnić rzeczy dobre od złych.

13 Sposoby: pomyśl o negatywnych skutkach palenia i korzyściach, jakie wiążesz z abstynencją nikotynową; przypomnij sobie powody, dla których rzuciłeś palenie (chęć zadbania o zdrowie swoje i najbliższych, lepsza kondycja, poczucie kontroli nad własnymi słabościami, brak zapachu dymu na ubraniach, wyostrzenie się zmysłów smaku i węchu, więcej gotówki na inne wydatki, itd.); unikaj sytuacji i osób, które prowokują do zapalenia - na sam widok palacza, chęć sięgnięcia po papierosa wraca z podwójną siłą; pij zimną wodę, która pomaga zastąpić trzymanie w ustach papierosa. Pijąc przez słomkę, uwalnia się związek chemiczny w mózgu poprawiający samopoczucie - w ten sposób łagodzisz zły nastrój; często myj zęby - przyzwyczaisz się do nowej świeżości w ustach i nie będziesz chciał jej zepsuć poprzez zapalenie papierosa; miej zawsze przy sobie substytut papierosa - zastąp go gumą do żucia, cukierkiem, batonikiem proteinowym lub zwykłą wykałaczką; zacznij uprawiać ćwiczenia - na początek wystarczy krótki spacer, bieg lub jazda na rowerze. Aktywność fizyczna zwiększa produkcję hormonu odpowiedzialnego za dobre samopoczucie, którego brakuje w czasie kuracji odwykowej;

14 Papierosom mówimy

15 Prezentację Przygotowali :
Błażej Niemczuk Bartłomiej Adamowski


Pobierz ppt "Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google