Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NIEPODLEGŁOŚĆ W ŚWIADOMOŚCI MŁODYCH…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NIEPODLEGŁOŚĆ W ŚWIADOMOŚCI MŁODYCH…"— Zapis prezentacji:

1 NIEPODLEGŁOŚĆ W ŚWIADOMOŚCI MŁODYCH…

2

3 11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy.

4 Nie zawsze na naszej ziemi mogła rozbrzmiewać polska mowa i powiewać biało-czerwona flaga. Pod koniec XVIII wieku trzy państwa – Prusy, Rosja i Austria dokonały rozbiorów Polski.

5 Rozbiory Polski… I Rozbiór – 1772(Rosja, Prusy, Austria)
III Rozbiór (Rosja, Prusy, Austria).Polska zniknęła z mapy Europy i świata.

6 Kraje te podzieliły się polskimi ziemiami i starały szczególnie- Rosja i Niemcy- by już nigdy na tych mapach się nie pojawiła. Narzucały polakom obce języki i kulturę, surowo kazały za każdy przejaw polskości, krwawo tłumiły próby odzyskania niepodległości.

7 Zaborcy z wielką siłą zaczęli zniemczać i rusyfikować Polaków
Zaborcy z wielką siłą zaczęli zniemczać i rusyfikować Polaków. W tej sytuacji każdy dom musiał być twierdzą polskości. Rodzice dbali by dzieci mówiły po polsku, znały polską historię i przestrzegały polskich obyczajów. Uczono je miłości do Ojczyzny i szacunku do bohaterów narodowych.

8 Naród polski podjął walkę z wrogiem.
Upadały kolejne powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe. Wielu walczących Polaków nigdy nie wróciło do domów.

9 Rok 1914- wybucha I wojna światowa, a wraz z nią pojawiła się iskierka nadziei na wolność.

10 I Wojna Światowa Na czele ruchu niepodległościowego stanął Józef Piłsudski. Zorganizował Legiony Polskie, które szybko poszły w bój o naszą wolność.

11 Na stos rzuciliśmy – na życia los,
1. Legiony to – żołnierska nuta Legiony to – ofiarny stos Legiony to – żołnierska buta Legiony to – straceńców los.! „Marsz Pierwszej Brygady” 2. O, ileż mąk, ileż cierpienia, O, ileż krwi, wylanych łez Pomimo to – nie ma zwątpienia Dodawał sił wędrówki kres! My Pierwsza Brygada Strzelecka gromada Na stos rzuciliśmy – na życia los, Na stos, na stos... 3. Mówili, żeśmy stumanieni, Nie wierząc nam, że chcieć – to móc! Leliśmy krew osamotnieni, A z nami był nasz drogi Wódz.

12 Powitanie Józefa Piłsudskiego na dworcu w Warszawie 10 listopada1918.

13 11 listopada 1918r. Zakończyła się I wojna światowa
Polska znowu pojawiła się na mapach świata. Powstaje niepodległe państwo – II Rzeczpospolita.

14 Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości.

15 Polska mogłaby przepaść na zawsze.
Co by się stało, gdyby nie bohaterstwo przodków, którzy walczyli o naszą niepodległość? Dziś prawdopodobnie nie mówilibyśmy w języku polskim; nie moglibyśmy pewnie też demonstrować dumy z naszych narodowych symboli – flagi oraz godła państwowego; a wielkie czyny, jakich dokonywali Polacy na przestrzeni wieków, zostałyby zapomniane. Polska mogłaby przepaść na zawsze.

16 Polska jest dla mnie... „Patriotyzm jest w młodych ludziach,
ale trzeba go w nich obudzić.“ Kocham Polskę, ponieważ: Mamy wspaniałą historię Jest wyjątkowa Jest wiele cudownych krajobrazów To moja ojczyzna To moje miejsce na świecie Jest piękna, mówię po polsku Jest nietypowa Jest moim domem Tu się urodziłam Spędziłam w niej swoje dzieciństwo Za historię Jest krajem wolnym Polska jest dla mnie... Ojczyzną Miejscem spełniania marzeń Wszystkim Najważniejsza Krajem, w którym żyję Rodziną Ziemią Krajem z niezwykłą historią

17 Oto kilka wybranych wypowiedzi, które dają obraz postaw młodych Polaków…
{ Patriotyzm to myślenie o kraju, jego obrona przed złym słowem, świętowanie uroczystości narodowych i religijnych. Wolność to poczucie swobody. To posiadanie i możliwość wypowiadania poglądów. Patriotyzm to miłość do Ojczyzny, szacunek do godła, flagi i hymnu, duma z pochodzenia. Wolność to możliwość wyrażania swego zdania w granicach dozwolonych prawem i moralnością.

18 „Katechizm polskiego dziecka”- „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego”...

19 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ! Prezentację wykonała : Patrycja Bloch kl. III a.


Pobierz ppt "NIEPODLEGŁOŚĆ W ŚWIADOMOŚCI MŁODYCH…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google