Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Martyna Świercz Aleksandra Zając Wiktoria Mąka Roksana Płonka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Martyna Świercz Aleksandra Zając Wiktoria Mąka Roksana Płonka"— Zapis prezentacji:

1 Martyna Świercz Aleksandra Zając Wiktoria Mąka Roksana Płonka
Harry Potter Martyna Świercz Aleksandra Zając Wiktoria Mąka Roksana Płonka

2 J. K. Rowling – informacje o autorce
Joanne Kathleen Rowling urodziła się 31 lipca 1965 roku w Yate niedaleko Bristolu. W roku 1997 z pomocą agenta Chrisophera Little'a udało jej się wydać pierwszy tom przygód Harry'ego. "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", który ukazał się w czerwcu osiągnął natychmiastowy sukces. Autorka zdobywała coraz więcej nagród i wyróżnień, oznajmiła też, że cykl powieści składać się będzie z siedmiu tomów. W kolejnych latach zostały wydane następne tomy przygód małego czarodzieja, zasypując pisarkę kolejnymi nagrodami. Sprzedała także prawa do ekranizacji przygód Harry'ego Pottera, które zakupiła wytwórnia Warner Brothers. Książki zostały przetłumaczone na ok. 50 języków. Sprzedano ponad 250 milionów egzemplarzy

3 Fabuła książki Akcja Harry'ego Pottera toczy się w alternatywnej wersji naszej rzeczywistości, w której istnieje niezależne społeczeństwo magów z własnymi szkołami, ministerstwem magii, instytucjami itp. Jest ono ukrywane przed zwyczajnymi ludźmi (nazywanymi przez czarodziejów mugolami). Głównym bohaterem jest Harry Potter, sierota wychowany w spokrewnionej rodzinie mugoli, który w dniu jedenastych urodzin dowiaduje się o swojej przynależności do świata czarodziejów. Chłopiec rozpoczyna siedmioletnią edukację w Szkole Magii i Czarodziejstwa o nazwie Hogwart, gdzie poznaje przyjaciół Rona i Hermionę oraz stawia czoła kolejnym przygodom. Najważniejszą z nich jest walka z najpotężniejszym czarnoksiężnikiem wszech czasów, Lordem Voldemortem, który zabił rodziców Harry'ego, gdy ten miał rok. Akcja każdej z powieści (z wyjątkiem pojedynczych rozdziałów i retrospekcji) odbywa się między 1991 a 1998 rokiem, zawsze między wakacjami aż do końca kolejnego roku szkolnego.

4 Główne Postacie

5 Harry Potter Harry James Potter (ur. 31 lipca 1980 r.) — czarodziej półkrwi, jedyny syn Lily i Jamesa Potterów. Uczeń Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, przydzielony, podobnie jak jego rodzice, do Gryffindoru. Poznał tam swoich najlepszych przyjaciół Hermione Granger i Rona Weasleya. Nie przystąpił do siódmego roku w Hogwarcie, ponieważ wybrał się na poszukiwanie horkruksów. Zabił Lorda Voldemorta podczas Bitwy o Hogwart. Później poślubił Ginny Weasley i miał z nią trójkę dzieci: Albusa, Jamesa i Lily Potterów. Harry jest potomkiem Ignotusa Peverella − jednego z trzech braci, którzy oszukali Śmierć i dostali od niej między innymi Pelerynę Niewidkę.

6 Hermiona Granger Hermiona Jean Granger (ur. 19 września 1979 r.) — czarownica mugolskiego pochodzenia za czasów szkolnych prefekt Gryffindoru. Uznawana za jedną z najinteligentniejszych uczennic Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Uczęszczała do Hogwartu w latach 1991−1997. Najlepsza przyjaciółka Harry'ego Pottera. Żona Rona Weasleya i matka jego dwójki dzieci: Rose i Hugo. Nazywana przez mieszkańców Slytherinu "szlamą", czyli osobą, która posiada "brudną krew".

7 Ron Weasley Ronald „Ron” Bilius Weasley (ur. 1 marca 1980 r.) — czarodziej czystej krwi uważany za zdrajcę krwi. Najmłodszy i szósty syn Molly i Artura Weasleyów, brat Percy'ego, Freda, George'a, Billa, Charliego i Ginny. Najlepszy przyjaciel Harry'ego Pottera i Hermiony Granger. Pierwszego września 1991 roku rozpoczął naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, gdzie został przydzielony do Domu Lwa, Gryffindoru.

8 Draco Malfoy Draco Lucjusz Malfoy (ur. 5 czerwca 1980 roku) - czarodziej czystej krwi, jest on jedynym synem Lucjusza Malfoya i jego żony Narcyzy Malfoy. Uczęszczał do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie w latach 1991−1998, podczas ceremonii przydziału został przydzielony do Slytherinu, tak jak wszyscy z jego rodziny. Zazwyczaj trzymał się obok swoich przyjaciół, Vincenta Crabe'a i Gregory'ego Goyla oraz Pansy Parkinson. W piątym roku szkolnym został prefektem oraz dołączył do Brygady Inkwizycyjnej. Na szóstym roku swojej edukacji został śmierciożercą. Po śmierci Lorda Voldemorta, Draco ożenił się z Astorią Greengrass. W 2006 roku na świat przyszedł ich syn, Scorpius Hyperion Malfoy.

9 Severus Snape Severus Tobiasz Snape (ur. 9 stycznia 1960 − zm. 2 maja 1998 r.) — czarodziej półkrwi szpieg, dyrektor Hogwartu, nauczyciel obrony przed czarną magią (1996−1997), mistrz, zarazem nauczyciel eliksirów w Hogwarcie (ok. 1980−1996). Syn Eileen Prince i Tobiasza Snape'a. Snape był śmierciożercą, lecz nie był całkowicie wierny Voldemortowi.

10 Lord Voldemort Lord Voldemort (właściwie Thomas "Tom" Marvolo Riddle ur. 31 grudnia 1926 − zm. 2 maja 1998 r.) — potężny czarnoksiężnik, przywódca śmierciożerców. Ślizgon za czasów nauki w Hogwarcie. W 1981 roku utracił swą moc próbując zabić małego Harry'ego Pottera, gdy jego zaklęcie odbiło się od dziecka i rykoszetem ugodziło go. W 1998 roku został zabity przez Harry'ego Pottera, podczas Drugiej Bitwy o Hogwart. Jego pseudonim - Lord Voldemort może pochodzić od francuskich słów: voile – uciekać de – od mort – śmierć albo martwy człowiek

11 Aktorzy Harry Potter - Daniel Radcliffe Hermiona Granger – Emma Watson
Ron Weasley - Rupert Grint Draco Malfoy – Tom Felton

12 Hogwart Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie — brytyjska szkoła z internatem kształtująca przyszłych czarodziejów, mieszcząca się w zamku Hogwart, położona gdzieś w Szkocji. Motto szkoły brzmi: „Draco dormiens nunquam titillandus”, co z łacińskiego oznacza „Nigdy nie drażnij śpiącego smoka”. Została stworzona około IX lub X wieku. Dzieci z magicznymi umiejętnościami są zapisywane do Szkoły Magii i Czarodziejstwa przez magiczne pióro jeszcze przed urodzeniem, a informowane są w wieku jedenastu lat – zazwyczaj listem przyniesionym przez sowę (rodziny mugoli są pod obserwacja nauczycieli, dopiero po czym zostaje wysłana sowa). Uczniowie po przybyciu do szkoły przydzielani poprzez Tiarę Przydziału są do jednego z czterech domów.

13 Domy Hogwartu

14

15 Gdzie kwitnie męstwa cnota,
Gryffindor Gryffindor — jeden z czterech domów w Hogwarcie. Jego nazwa pochodzi od nazwiska Godryka Gryffindora, jednego z czworga legendarnych założycieli szkoły. Mieszkańców Domu Lwa nazywano w gwarze uczniowskiej Gryfonami . Wychowankowie Gryffindora są znani ze stałego konkurowania ze Ślizgonami, uczniami domu Salazara Slytherina. „Może w Gryffindorze, Gdzie kwitnie męstwa cnota, Gdzie króluje odwaga I do wyczynów ochota.”

16 Slytherin Slytherin — pochodzi od nazwiska jednego z czterech legendarnych założycieli szkoły Magii i Czarodziejstwa – Salazara Slytherina. W języku angielskim nazwa ta kojarzy się z czymś ślizgającym się lub oślizgłym (czasownik to slither oznacza "ślizgać się, pełznąć"), albo z przebiegłością i cwaniactwem (przymiotnik sly oznacza "chytry, przebiegły"). Mieszkańców domu nazywano w gwarze uczniowskiej Ślizgonami, co kierowałoby uwagę ku pierwszemu skojarzeniu, zwłaszcza, że godłem Slytherinu był wąż. " A jeśli chcecie zdobyć Druhów gotowych na wiele, To czeka was Slytherin, Gdzie cenią sobie fortele "

17 Ravenclaw Ravenclaw — założony przez Rowenę Ravenclaw. Członkowie tego domu nazywani są Krukonami, charakteryzują się mądrością i bystrością. Barwami Ravenclawu są niebieski i brązowy, a jego symbolem jest kruk. Wielu powszechnie znanych czarodziejów i czarownic pochodzi z tego domu, w tym Filius Flitwick, Garrick Ollivander i Gilderoy Lockhart. " A może w Ravenclawie Zamieszkać wam wypadnie Tam płonie lampa wiedzy, Tam mędrcem będziesz snadnie "

18 Hufflepuff Hufflepuff - jego założycielką była Helga Hufflepuff. Duchem domu jest Gruby Mnich. Mieszkańców domu nazywano w gwarze uczniowskiej Puchonami. Uważa się, że jego uczniowie są niezdarami, nie jest to jednak prawda. Wychowankowie Hufflepufu są uczciwi, spokojni i sprawiedliwi. " A może w Hufflepuffie, Gdzie sami prawi mieszkają, Gdzie wierni i sprawiedliwi Hogwarta szkoły są chwałą "

19 Zaklęcia

20 Drętwota - zaklęcie powodujące odrętwienie i oszołomienie ofiary
Avada Kedavra -zaklęcie uśmiercające, najgroźniejsze z Zaklęć Niewybaczalnych. Karane dożywotnim więzieniem w Azkabanie. Imperius - zaklęcie niewybaczalne, którego użycie przeciwko istocie ludzkiej jest karane dożywociem w Azkabanie. Jego skutkiem jest przejęcie całkowitej kontroli nad umysłem przeciwnika. Alohomora -zaklęcie otwierające zamki. Może również odblokować drzwi zablokowane zaklęciem Colloportus. Confundus - zaklęcie służące do zmylenia lub wprowadzenia w błąd czarodzieja, stworzenia lub przedmiotu magicznego. Drętwota - zaklęcie powodujące odrętwienie i oszołomienie ofiary Evanesco - zaklęcie, które pozwala wyczyścić jakiś przedmiot lub aby go zwinąć. Expecto Patronum - zaklęcie używane głównie do przepędzania czarnomagicznych stworzeń, takich jak dementorzy czy śmierciotule. Expelliarmus - zaklęcie, rozbrajające, które np. wytrąca przeciwnikowi różdżkę z ręki, co daje nad nim przewagę. Impedimenta - zaklęcie spowalniające ofiarę, które daje nieznaczną przewagę nad przeciwnikiem. Levicorpus -zaklęcie, powodujące szybkie uniesienie przeciwnika w górę za kostki. Lumos - zaklęcie, które powoduje zapalenie się niebieskiego światła o zasięgu ok. trzech metrów.

21 Morsmordre - czarnomagiczne zaklęcie, wyczarowujące tzw. Mroczny Znak.
Petrificus totalus - zaklęcie obronne powoduje 'zamrożenie' przeciwnika Priori Incantatem - zaklęcie , dzięki któremu można zobaczyć, jaki czar wyczarowano ostatnio z danej różdżki. Protego - zaklęcie, odbijające słabsze zaklęcia i uroki. Często ratuje życie czarodziejom. Riddiculus - zaklęcie, pozwalające na obronę przed Boginem, które zmienia Bogina w coś zabawnego. Reparo - zaklęcie reperujące uszkodzone przedmioty. Zaklęciem tym nie można naprawiać rzeczy, które zostały zniszczone przez czarną magię Sectumsempra- zaklęcie to powoduje powstanie głębokich ran, jakby ktoś ciął niewidzialną szablą Serpensortia -czarnomagiczne zaklęcie, które wyczarowuje węża; służy do ataku pośredniego. Sillencio - zaklęcie uciszające przeciwnika Sonorus - zaklęcie, które nagłaśnia magicznie głos, tak aby był około 100 razy głośniejszy niż przeciętny. Tarantallegra - Zaklęcie te służy do zmuszania przeciwnika do niekontrolowanych pląsów nóg. Wingardium Leviosa - zaklęcie, które wprawiało dany przedmiot w lewitację, tzn. sprawiało że dany przedmiot latał. Zaklęcie Fideliusa - zaklęcie, które zamyka w duszy żywego człowieka jakąś tajemnicę.

22 FanFiction

23 Draco + Hermione = Dramione

24 Dziękujemy za uwagę!


Pobierz ppt "Martyna Świercz Aleksandra Zając Wiktoria Mąka Roksana Płonka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google