Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Jak dziś opowiedzieć historię księdza Jerzego Popiełuszki?”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Jak dziś opowiedzieć historię księdza Jerzego Popiełuszki?”"— Zapis prezentacji:

1 „Jak dziś opowiedzieć historię księdza Jerzego Popiełuszki?”

2 Jak zginął Ksiądz Jerzy Popiełuszko ?
„Aby zło dobrem zwyciężać i zachować godność człowieka, nie wolno walczyć przemocą… „Solidarność” tak szybko zadziwiła świat, że nie walczyła przemocą, ale na kolanach, z różańcem w ręku, przy polowych ołtarzach, upominała się o godność i szacunek dla człowieka. O te wartości walczyła bardziej niż o chleb powszedni… Módlmy się, żebyśmy byli wolni od lęku, zastraszania, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.

3

4 Te ostatnie słowa księdza Jerzego Popiełuszki publicznie wypowiedziane zostały podczas modlitwy w bydgoskim kościele pod wezwaniem św. Polskich Braci Męczenników 19 października 1984 r. Podczas wieczornej eucharystii nie mógł wygłosić homilii, bo władze zastraszyły tamtejszego proboszcza „poważnymi konsekwencjami”. Poprowadził rozważania różańcowe.

5 Tego samego dnia został bestialsko zamordowany.

6 Samochód, którym ksiądz Jerzy wracał z Bydgoszczy wraz z kierowcą, ochroniarzem i przyjacielem Waldemarem Chrostowskim został zatrzymany pozornie do kontroli drogowej przez nadjeżdżających w cywilnym fiacie 125p. funkcjonariuszy SB. Kierowcę zakneblowano i skuto , a księdza, aby nie stawiał oporu, uderzono pałką w głowę. Gdy stracił przytomność, skrępowanego, wrzucono do bagażnika.

7 Waldemarowi Chrostowskiemu udało się uciec
Waldemarowi Chrostowskiemu udało się uciec. Księdzu Jerzemu pomimo prób, nie. Kilkakrotnie był bity, kneblowany i pozbawiany świadomości. We Włocławku wrzucono obciążone kamieniami ciało księdza do Wisły z tamy wysokiej na kilkanaście metrów.

8 KIM BYŁ KSIĄDZ JERZY POPIEŁUSZKO?
Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947r. na Podlasiu we wsi Okopy, w parafii Suchowola, z rodziców Władysława i Marianny z domu Gniedziejko. Został ochrzczony w parafialnym kościele pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli i otrzymał imię swojego stryja, Alfonsa (zmienił je na Jerzy Aleksander dopiero w okresie nauki w seminarium, w 1971r.).

9 W latach Alek Popiełuszko uczęszczał do Szkoły Podstawowej oraz Liceum Ogólnokształcącego w Suchowoli. Uczył się raczej marnie, kiepsko zdał maturę. Jednak dzięki temu, że Popiełuszkowie byli ludźmi wielkiej wiary , wyróżniał się pobożnością i z tego powodu rodzice często wzywani byli do szkoły.

10 W kościele parafialnym, odległym od domu o kilka kilometrów, od 11
W kościele parafialnym, odległym od domu o kilka kilometrów, od 11. roku życia był ministrantem i służył do Mszy św. codziennie przed lekcjami w szkole.

11 Uzyskawszy świadectwo maturalne, zgłosił się 24 czerwca 1965 r
Uzyskawszy świadectwo maturalne, zgłosił się 24 czerwca 1965 r. do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Podczas tych studiów musiał odbyć dwuletnią służbę wojskową w specjalnej jednostce dla kleryków w Bartoszycach, gdzie był szykanowany przez tamtejsze władze wojskowe. Celem tych szykan i obostrzeń w służbie było zniechęcanie żołnierzy-kleryków do kontynuowania drogi powołania kapłańskiego.

12

13 Po powrocie do seminarium musiał poddać się operacji tarczycy, leczył się też z powodu choroby serca. Przeżycia w wojsku, choroba i pobyt w szpitalu uwrażliwiły na potrzeby, cierpienia i krzywdy bliźnich. Stał się jeszcze bardziej opiekuńczy i zatroskany, zwłaszcza o chorych. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego dnia 28 maja 1972 r. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

14 DLACZEGO ZGINĄŁ? W stanie wojennym ksiądz Jerzy Popiełuszko był pod lupą władz PRL jako jeden z najbardziej aktywnych księży wspierających opozycję. Wybijał się od 1980 r. – był kapelanem służby zdrowia, jeszcze przed stanem wojennym związał się z Hutą Warszawa. W sierpniu 1980 r. na prośbę kardynała Stefana Wyszyńskiego poszedł wesprzeć strajkujących robotników i odtąd regularnie zaczął do nich przychodzić, odprawiał kolejne Msze, spowiadał, chrzcił i udzielał ślubów.

15

16 Od 28 lutego 1982 r. w kościele Św
Od 28 lutego 1982 r. w kościele Św. Stanisława Kostki w Warszawie – ostatniej parafii w której pracował celebrował Msze Św. za Ojczyznę i wygłaszał kazania patriotyczno – religijne. Słowo było jego bronią i choć jego kazania nie miały charakteru podburzającego , nie były personalne, a raczej podtrzymujące na duchu, władze nazywały je „seansem nienawiści”.

17 Działalność Księdza Jerzego sprawiła, że stał się on celem ataków władz. Dwukrotnie włamano się do jego mieszkania, nieustannie śledzono, niszczono samochód, nieznani sprawcy wrzucili do mieszkania ładunek wybuchowy. Dwukrotnie Ksiądz Popiełuszko uczestniczył w wypadkach samochodowych, które wcześniej przygotowano.

18 Nieustannie wysyłano pisma urzędowe do hierarchów Kościoła z zarzutami, że kazania głoszone w Kościele p. w. Św. Stanisława Kostki "godzą w interesy PRL". Rozpoczął się wyjątkowo trudny czas w jego życiu. Od stycznia do czerwca 1984 roku był przesłuchiwany 13 razy, raz aresztowany, uwolniony po interwencji Kościoła. Został oskarżony, ale uwolniony od kary na mocy amnestii z 1984 r. Upozorowany wypadek samochodowy 13 października w drodze z Gdańska do Warszawy był pierwszym zamachem na życie Ks. Popiełuszki. Tuż przed zabójstwem prymas Józef Glemp chciał Go wysłać na studia do Rzymu, nie zgodził się jednak.

19 CZYM DLA POLAKÓW BYŁA I JEST MĘCZEŃSKA ŚMIERĆ KSIĘDZA JERZEGO?
W pogrzebie Księdza Jerzego uczestniczyły tłumy. Z dnia na dzień dla milionów Polaków stał się męczennikiem, a Jego ostatnie pożegnanie manifestacją „Solidarności”.

20

21 Grobowiec Jerzego Popiełuszki stanowi od tego czasu miejsce pielgrzymek nie tylko ludzi z całego kraju, ale i świata. Modlił się przy nim święty Jan Paweł II

22 Śmierć Księdza Jerzego Popiełuszki - za wiarę, wolność, za Polskę stanowić będzie zawsze jedno z najważniejszych wydarzeń w historii współczesnej. 6 czerwca 2010 r. na placu Piłsudskiego ks. Jerzy Popiełuszko został błogosławionym Kościoła, a 20 września 2014 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

23


Pobierz ppt "„Jak dziś opowiedzieć historię księdza Jerzego Popiełuszki?”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google