Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stanisław Jachowicz vs Święty Mikołaj

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stanisław Jachowicz vs Święty Mikołaj"— Zapis prezentacji:

1 Stanisław Jachowicz vs Święty Mikołaj

2 Herb rodziny Jachowiczów
Stanisław Jachowicz Stanisław Jachowicz urodził się 18 kwietnia 1796 roku w Dzikowie (w Tarnobrzegu) w rodzinie Wojciecha Jachowicza i Wiktorii z Dobrzańskich. Do szkoły chodził w Rzeszowie, studiował we Lwowie, dalszą działalność prowadził w Warszawie. Herb rodziny Jachowiczów

3 Święty Mikołaj Święty Mikołaj jest postacią o statusie bajkowym i jako taki jest spokrewniony z Czerwonym Kapturkiem i Królową Śniegu. Jego pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione. Początkowo przybywał z południa. W średniowiecznym Amsterdamie Sinter Klaas przypływał żaglowcem z dalekich ciepłych mórz, a wór z prezentami niósł ciemnoskóry sługa zwany Czarnym Piotrusiem.

4 Jednak człowiek z ciepłych krajów nie bardzo pasował do zaśnieżonego, zimowego pejzażu. Toteż gdy w roku Clemens Clarke Moore napisał poemat, w którym Mikołaj przybywa saniami zaprzężonymi w renifery z Bieguna Północnego, wkrótce przyjęło się to do tradycji. Według innej wersji obecnie zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię (Rovanjemi).

5 Jaki zawód wykonywał Stanisław Jachowicz?
Stanisław Jachowicz pracował jako nauczyciel na pensji dla dziewcząt, z czego był zadowolony: „Teraz poznałem, że ja tylko na belfra stworzony. Co to za przyjemność otwierać pierwsze pojęcia, rozjaśniać pierwsze wyobrażenia! Ślicznie mi moje dziewczęta pojmują nawet oschłe gramatykalne nauki - rozpływam się, widząc owoce swej pracy.”

6 Dla swoich uczennic ułożył „Elementarne dziełka gramatyki i geografii
Dla swoich uczennic ułożył „Elementarne dziełka gramatyki i geografii.” W latach wydał cztery tomy wierszy „Pamiątka dla Eryczka”. Był to cykl książeczek spełniających pomocniczą rolę w nauczaniu początkowym. Pamiętając o wychowaniu i kształceniu młodzieży, napisał „Książkę dla rzemieślnika” i „Rozrywki dla młodzieży rzemieślniczej”.

7 Jachowicz był autorem pierwszego opracowanego zbioru piosenek dla dzieci, opartych o rodzime teksty z muzyką wybitnych kompozytorów XIX wieku, między innymi Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina. W 1829 r. współpracował przy redagowaniu „Tygodnika dla Dzieci”; opublikował „Rozmowy ojca z synem” (cykl o treści wychowawczej, poruszający problemy religii, pracy, sumienia, szacunku do innych ludzi).

8 Wydawał też własny periodyk „Dziennik dla Dzieci” (jedno z najlepszych XIX wiecznych czasopism dla dzieci). Z pisemka młodzi czytelnicy dowiadywali się „o dziełkach dla nich napisanych, o zdarzeniach codziennych, niosących naukę i przestrogę, o czynach ludzkości, o zakładach godnych wspomnienia, poznają powieści, śpiewki, zagadki, szarady i anegdotki.” Dzieci współredagowały periodyk, przysyłając listy z zabawnymi zdarzeniami dotyczącymi ich życia, uczestniczyły w akcjach dobroczynnych ogłaszanych przez Jachowicza.

9 Jaki przekaz niesie nam Święty Mikołaj ?
Przekaz, z jakim Święty Mikołaj przychodzi do dzieci, brzmi : „Hohoho” oraz  „Thirst knows no season” – „Pragnienie nie zna pór roku” (hasło kampanii reklamowej Coca-Coli z 1922 roku).

10 Działalność charytatywna Stanisława Jachowicza
Stanisław Jachowicz otworzył Instytut Moralnie Zaniedbanych Dzieci - nowoczesny zakład kształcący dzieci. Po upadku powstania listopadowego założył Towarzystwo Wychowania Dzieci po Poległych Rycerzach Polskich i został jego wiceprezesem. Aktywnie działał w Towarzystwie Dobroczynności. W 1842 r. został dyrektorem Domu dla Sierot (szkoły rzemieślniczej z internatem).

11 Siedziba Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności
Został członkiem Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności, w którym działał aż do śmierci. Był znany z wielkiej energii i pomysłowości w zbieraniu datków na rzecz sierocińców, ochronek i szkół. W domu Jachowiczów wychowano też czworo sierot. Siedziba Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności

12 Ochronka na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie
Szczególnie interesował się losem dzieci z najuboższych warstw społeczeństwa — był współtwórcą ochronek, pierwowzorów dzisiejszych przedszkoli, w których dzieci otrzymywały posiłki, bawiły się, były wychowywane i nauczane, podczas kiedy ich matki pracowały poza domem. To z jego inicjatywy rozpoczęto w ochronkach naukę rzemiosł, co miało pomóc wychowankom w dorosłym życiu. ,,Staraniem jednego człowieka wśród topoli i lip stanął dwupiętrowy dom, ogrzewany parą, wygodny, z wysokimi oknami, bez balkonów, jasny, czysty, mieszczący sale lekcyjne, warsztaty rzemieślnicze i sypialnie.” Ochronka na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

13 Wkład Świętego Mikołaja w wychowanie dzieci ogranicza się do tego, że grzecznym dzieciom przynosi prezenty, a niegrzecznym… też przynosi, z tym że jako ostrzeżenie dołącza rózgę.

14 Jachowicz w latach studenckich we Lwowie był współzałożycielem tajnego Towarzystwa Ćwiczącej się Młodzieży w Literaturze Ojczystej, a w latach tajnej organizacji patriotycznej - Związku Wolnych Polaków W artykule zamieszczonym w Dzienniku dla Dzieci napisał: „Ojczyzną nie nazywamy tego samego kawałka ziemi, gdzie żyjemy: ale rodzice, krewni, przyjaciele, wszyscy ziomkowie nasi - ich los, szczęście, pomyślność, połączone ściśle z ziemią przodków naszych - to jest ojczyzna.” Za patriotyczną działalność władze zakazały Jachowiczowi zajmowania posad rządowych, odtąd uczył języka polskiego w domach i na prywatnych stancjach. Logo Związku Wolnych Polaków

15 Obecny wizerunek Świętego Mikołaja – czerwony płaszcz i czapka - wywodzi się z kultury brytyjskiej i amerykańskiej. Został spopularyzowany przez koncern Coca-Cola i stał się jednym z komercyjnych symboli świąt Bożego Narodzenia. Można go spotkać na ulicach miast, a także w każdym centrum handlowym już od połowy listopada do końca grudnia. Nosi różne imiona: Père Noël we Francji, Julemand w Norwegii, Babo Natale we Włoszech, Dziadek Mróz w Rosji, Father Christmas w Anglii, Santa Claus w USA, a w Niemczech – Heilige Nicolaus W Polsce ma konkurencję: w Wielkopolsce i na Kaszubach prezenty tradycyjnie przynosi Gwiazdor, a na niektórych terenach – Aniołek.

16 Stanisław Jachowicz za swoją działalność dobroczynną i zasługi filantropijne otrzymał Order Świętego Stanisława III klasy. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. Na pomniku nagrobkowym znajduje się napis: „Stanisławowi Jachowiczowi, opiekunowi sierot – Rodacy. Jego rodziną był kraj cały. Jego dziećmi wszystkie dzieci polskie. Jego dobrem było dobro braci biedniejszej. On się uszczęśliwiał sercem drugich.”

17 Cała prawda o Świętym Mikołaju
Święty Mikołaj tylko udaje hojnego dziadunia. Naprawdę kolaboruje on z wielką rzeszą rodziców, a finałem tej tajnej współpracy jest mistyfikacja z wręczaniem prezentów, mająca na celu utrzymanie nieświadomej niczego dziatwy w fałszywym przeświadczeniu, że to szczodrobliwy święty obdarował je z własnej inicjatywy i ze swych zasobów. Na swojej stronie internetowej w zakładce dla rodziców napisał wprost : „Pamiętaj – aby Mikołaj pozostał wiarygodny – w twojej gestii leży zapewnienie prezentów”. Mimo to Święty Mikołaj zdobył niemal ogólnoświatową sławę, stał się jedną z ikon popkultury, prawdziwą gwiazdą, występuje w filmach, teledyskach i w reklamie.

18 WARTO NAŚLADOWAĆ STANISŁAWA JACHOWICZA!
PUENTA: MIŁO WIERZYĆ W ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA, WARTO NAŚLADOWAĆ STANISŁAWA JACHOWICZA!


Pobierz ppt "Stanisław Jachowicz vs Święty Mikołaj"

Podobne prezentacje


Reklamy Google