Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Polska droga do niepodległości 1795r. - 11 listopada 1918r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Polska droga do niepodległości 1795r. - 11 listopada 1918r."— Zapis prezentacji:

1 Polska droga do niepodległości 1795r. - 11 listopada 1918r.

2 W XVIIIw. nasi sąsiedzi dokonali 3 rozbiorów Polski. Etapami pozbawiali nas naszej ojczyzny, aż w 1795r Polska ostatecznie zniknęła z mapy Europy. Na tronie zasiadał wtedy Stanisław August Poniatowski. Jako władca bez państwa został zmuszony do abdykacji.

3 W 1795 roku Polska przestała istnieć na ponad 100 lat. Polacy nie mieli swojego Państwa, spotykali się z ciągłą wrogością w miejscach, w których mieszkali od pokoleń. Żaden urzędnik nie chciał ich słuchać, gdy mówili po polsku.

4

5 Polacy nie czekali bezczynnie na rozwój wydarzeń. Starali się zyskać wsparcie Napoleona. W 1797r. doprowadzili do utworzenia we Włoszech Legionów Polskich. Na ich czele stanął Jan Henryk Dąbrowski. Ż ołnierze maszerowali u boku Napoleona, śpiewając Mazurka Dąbrowskiego. W 1807r. Pojawiła się iskierka nadziei – powstało Księstwo Warszawskie – namiastka państwa polskiego, w 1815r. mieliśmy już Królestwo Polskie. Niestety wciąż byliśmy od kogoś zależni: albo od Francji, albo od Rosji. Taka sytuacja nie zadowalała Polaków dumnych z przeszłości swojego państwa, przyzwyczajonych do wolności.

6 W Królestwie Polskim patrioci wzięli sprawy w swoje ręce. Wywołali w roku 1830 powstanie listopadowe. Niestety, wojska rosyjskie pokonały powstańców. Coraz trudniej żyło się Polakom, o których losie decydowały władze rosyjskie, pruskie i austriackie. By realizować marzenia o wolnej ojczyźnie, patrioci musieli uciekać za granicę. Ludzie coraz częściej wychodzili na ulice, manifestowali swoje niezadowolenie, żądali respektowania prawa do życia w wolnej ojczyźnie. Wybuchło kolejne powstanie - styczniowe. Był rok 1863. Niestety, znów przeważające siły wroga zmiażdżyły oddziały polskich powstańców. Królestwo Polskie stało się ubezwłasnowolnionym przez Rosjan Przywiślańskim Krajem.

7

8

9 Zaczęły się represje wobec Polaków: wywózki na Sybir, wzmogła się rusyfikacja. Zabierano uczestnikom powstania majątki. Pozostali zaborcy także nasilili prześladowania Polaków, by w ten sposób złamać ich wolę życia w wolnej ojczyźnie. Polskie dziecko nie mogło czytać polskich książek, nawet rozmawiać z Bogiem było zmuszone w języku rosyjskim czy też niemieckim.

10 Na początku XXw. na ziemiach polskich wzrosła aktywność działających nielegalnie partii robotniczych: Polskiej Partii Socjalistycznej, Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy. Coraz częściej organizowano strajki i demonstracje antywojenne, czemu sprzyjały wywołany wojną kryzys gospodarczy i bezrobocie.

11 13 listopada 1904r. Na Placu Grzybowskim w Warszawie atakujący manifestantów Kozacy i policjanci zostali ostrzelani z rewolwerów przez grupę bojową PPS utworzoną przez Józefa Piłsudskiego. Po raz pierwszy od czasu powstania styczniowego Polacy użyli broni przeciwko zaborcy

12

13 W roku 1914 wybuchła I wojna światowa Ostatecznie rewolucja w Rosji, klęska Niemiec, rozpad Austro- Węgier umożliwiły odzyskanie niepodległości Polski. Również prezydent USA Wilson, wygłaszając swoje orędzie w styczniu 1918r., przewidywał utworzenie niepodległej Polski z dostępem do morza. Marzenia Polaków nareszcie się ziściły: Polska wróciła na mapy Europy.

14

15

16

17 Gdy Józef Piłsudski wracał 10 listopada 1918 do Warszawy z twierdzy w Magdeburgu, gdzie uwięzili go Niemcy w lecie 1917 r. w wyniku tzw. kryzysu przysięgowego, miał sytuację uporządkowaną w tym sensie, że władza poniekąd sama wpadała mu w ręce. Dlaczego akurat jemu? Bo był owiany legendą czynu legionowego. Legiony nie były w tej wojnie wielkim wektorem militarnym, ale były świadectwem polskiej obecności w tej wojnie. To dało mu w Polsce legendę wojownika. Piłsudski, który początkowo stawiał na państwa centralne, potrafił w odpowiednim momencie zdystansować się od nich. To dało mu legendę wytrawnego polityka. Jako kandydat na pierwszego szefa tworzącego się państwa polskiego był Piłsudski niezastąpiony. Chociaż miał w Polsce (i szerzej: w polskiej polityce) ideowych konkurentów, nikt poważnie nie kwestionował w listopadzie 1918 r. jego pozycji jako "number one".

18 11 listopada Piłsudskiemu została powierzona przez Radę Regencyjną kontrola nad wojskiem, a 14 listopada Rada Regencyjna rozwiązała się, przekazując Józefowi Piłsudskiemu, jako Naczelnemu Dowódcy WP, władzę zwierzchnią. 16 listopada Piłsudski informuje telegraficznie państwa europejskie i USA, że powstało niepodległe państwo polskie.

19

20 11 listopada każdego roku obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości – upamiętnia ono rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. W 1918 roku po 123 latach niewoli, jaką nam zgotowały Rosja, Austria i Prusy, mogliśmy być u siebie, mówić swobodnie w naszym języku. Jesteśmy dumni z naszej historii.

21

22 Opracowanie: Jolanta Hajda i Paweł Kubanek Czytali: Marta Walos Szymon Paszko


Pobierz ppt "Polska droga do niepodległości 1795r. - 11 listopada 1918r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google