Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkodliwość hałasu w szkole

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkodliwość hałasu w szkole"— Zapis prezentacji:

1 Szkodliwość hałasu w szkole
Autor: Dominik Joński kl. IV b

2 Spis treści: Definicja hałasu Wpływ hałasu na zdrowie człowieka
Czynniki warunkujące hałas Hałas w środowisku szkolnym Sposoby ograniczania hałasu w szkole Podsumowanie Wykaz źródeł

3 Czym jest hałas? Nierozerwalną częścią naszego życia są dźwięki, które odgrywają podwójną rolę: są zjawiskiem pożądanym - czyli środkiem porozumiewania się i odbioru wrażeń słuchowych oraz zjawiskiem niepożądanym - w potocznym rozumieniu „hałasem” - czyli dźwiękami przeszkadzającymi, dokuczliwymi, a nawet szkodliwie działającymi na zdrowie człowieka.

4 Tak więc hałas to dźwięk niepożądany lub szkodliwy dla zdrowia ludzkiego oddziałujące na narząd słuchu i inne zmysły oraz części organizmu człowieka. Rozróżnia się hałasy: ciągłe o nieznacznych zmianach natężenia i częstotliwości w czasie (np. szmer, szum), impulsowe (np. huk, trzask, wybuch). Natężenie hałasu mierzymy w decybelach [dB], a przyrząd do jego pomiaru to decybelomierz.

5 Wpływ hałasu na zdrowie człowieka
Szkodliwe oddziaływanie hałasu obserwuje się praktycznie wszędzie: w miejscu zamieszkania, wypoczynku, a także w szkole i miejscu pracy. Powszechność występowania hałasu powoduje wiele negatywnych skutków, szczególnie dla jakości życia i zdrowia człowieka.

6 Od czego zależy szkodliwość hałasu?
Szkodliwość hałasu zależy między innymi od: natężenia (poziomu)

7 Stopnie szkodliwości hałasu
poniżej 35 dB - nieszkodliwe dla zdrowia, ale mogą być denerwujące. Do hałasów tych zalicza się np. szum wody, brzęk przekładanych naczyń lub narzędzi. Mogą one przeszkadzać w pracy wymagającej skupienia np. projektowaniu i pisaniu. 35-75 dB - mają ujemny wpływ na układ nerwowy człowieka. Pociąga to za sobą zmęczenie i spadek wydajności pracy. Taki poziom hałasu może obniżyć zrozumiałość mowy i utrudnić zasypianie i wypoczynek. 75-85 dB - stały hałas o takim natężeniu może powodować zmniejszenie wydajności pracy, trwałe osłabienie słuchu, bóle głowy i ujemny wpływ na system nerwowy człowieka. dB - powoduje liczne uszkodzenia słuchu i różne schorzenia (m.in.: zaburzenia układu krążenia, nerwowego, równowagi) oraz uniemożliwia zrozumiałość mowy nawet z odległości 0,5 metra. powyżej 150 dB- już po 5 minutach całkowicie paraliżuje działanie organizmu, powoduje mdłości, zaburzenia równowagi, uniemożliwia wykonywanie skoordynowanych ruchów kończyn, zmienia proporcje zawartości składników we krwi, wytwarza u człowieka stany lękowe i depresyjne.

8 zakresu częstotliwości - hałas słyszalny ma częstotliwość od 20 Hz do 20 tys Hz. Hałasy o niskich częstotliwościach odbierane są przez człowieka jako dźwięki niskie (np. hałas silnika wysokoprężnego), natomiast hałasy o wysokich częstotliwościach odbierane są jako dźwięki wysokie (np. gwizd, syk sprężonego powietrza). Bardziej uciążliwe są hałasy o wysokich częstotliwościach. długotrwałości działania - czyli czasu, w jakim oddziaływuje na Nas hałas (im dłużej, tym jest to bardziej niebezpieczne dla zdrowia).

9 Hałas w szkole Hałas jest jednym z najbardziej powszechnych i dokuczliwych czynników w środowisku szkolnym, zakłócających proces nauczania i uczenia się. Hałas w szkole może pochodzić od źródeł: zewnętrznych czyli usytuowanych na zewnątrz obiektów szkolnych takich jak ruch uliczny, lotniczy, kolejowy, place zabaw i boiska szkolne, wewnętrznych, czyli aktywność uczniów i nauczycieli oraz urządzenia w budynku szkoły.

10 Hałas ma ogromny wpływ na naszą naukę
Hałas ma ogromny wpływ na naszą naukę W hałasie nauka jest bardzo trudna, niekiedy wręcz niemożliwa. Hałas przyczynia się do znacznego zmniejszenia koncentracji uwagi podczas nauki, a także do zmęczenia umysłowego dziecka. Dzieci przebywające w hałasie, nie potrafią skupić się na nauce. Mają ogromne trudności ze zrozumieniem oraz zapamiętaniem tego, co przeczytały. Hałas występujący w pomieszczeniach klasowych może zakłócać odbiór sygnałów mowy, wskutek czego obniżać efektywność nauczania, której podstawę stanowi prawidłowo odebrany przez uczniów przekaz słowny.

11 Efekty hałasu  nerwowość  bóle głowy  brak koncentracji
 przedwczesne zmęczenie Efekty hałasu

12 JAK MOŻEMY OGRANICZYĆ HAŁAS W SZKOLE...?
Zachowujmy się ciszej na lekcjach i przerwach, spędzajmy w miarę możliwości przerwy na wolnym powietrzu zamiast w budynkach, rozmawiajmy zamiast krzyczeć, spacerujmy zamiast biegać, mniej liczne klasy (około uczniów), odpowiednio zaprojektowane pod względem akustycznym pomieszczenia i budynki szkolne.

13 Podsumowanie czyli: wiele hałasu… czy o NIC ???
Hałas to czynnik, który zanieczyszcza Nasze środowisko podobnie jak chemikalia, trujące gazy czy śmieci. Jest więc wrogiem człowieka nie tylko groźnym, ale i podstępnym, ponieważ wiele osób nie wie, ile ujemnych skutków dla zdrowia niesie on ze sobą i jak łatwo można zostać jego ofiarą. Nie jesteśmy w stanie usunąć całkowicie hałasu z naszego życia, jedyne co możemy zrobić to ograniczyć hałas wytwarzany poprzez NAS samych… Tak więc ciiiiiiiiiszej Moi Drodzy 

14 Wykaz źródeł użytych w prezentacji:
halasu-na-organizm-ludzki.html D=1&nID=3023 norme,1428.html


Pobierz ppt "Szkodliwość hałasu w szkole"

Podobne prezentacje


Reklamy Google