Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uczeń zdolny jak go zrozumieć i wspierać?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uczeń zdolny jak go zrozumieć i wspierać?"— Zapis prezentacji:

1 Uczeń zdolny jak go zrozumieć i wspierać?

2 Czy moje dziecko jest zdolne? Jak wychować zdolne dziecko?
Nie ma specjalnych metod wychowywania dziecka zdolnego. Zadbaj o to, by podtrzymywać i rozwijać dziecięcą ciekawość, gdyż to ona jest zdolnością, bez której nauka jest niemożliwa

3 Dlaczego ciekawość ucznia wraz z wiekiem zanika?
Czyż nie jest tak, że:….. Szkoła jest podajnikiem wiedzy? –zabija ciekawość ucznia Nauczyciel zamiast pytać, odpytuje? Wyręczamy ucznia z myślenia, zamiast uczyć samodzielności?

4 1. Myślenie jest dla wszystkich
1. Myślenie jest dla wszystkich! Nie każde zadanie wymagające myślenia jest trudne. 2. Nie dzielmy uczniów na zdolnych i mniej zdolnych- stwarzajmy okazję do pracy jednym i drugim. 3. Organizujmy pracę w grupach! 4. Kółka zainteresowań niech będą szansą na wspólne spotkania rówieśników o podobnych zainteresowaniach, pozwalają im na wymianę doświadczeń i wspólne działanie 5. Wspólne wyjazdy, podczas których można się bliżej poznać

5 Nigdy nie zniechęcaj! Nie mów dziecku mającemu kłopoty z tabliczką mnożenia „Masz to po mnie, ja też nigdy nie umiałem matematyki”. Dziesięciolatkowi czytającemu z zapałem podręcznik do gimnazjum nie radź „Lepiej się pobaw”. To komunikat, którego nie zrozumie, a wręcz wywoła w nim niepokój, może pomyśleć, że coś z nim nie tak. Dajemy przyzwolenie, by dziecko przestało się starać.

6 (Nie) wszystko dla dziecka. 1
(Nie) wszystko dla dziecka! 1. Nie poświęcajmy własnych pasji „dla dobra dziecka”. 2.Najlepszym sposobem zaszczepiania w nim pasji jest dawanie przykładu. 3. „Zdrowo zaniedbaj” swoje dziecko - nie przesadzaj z nadmiarem zajęć! Także zdolne dziecko musi się czasem ponudzić. Widząc, jaką aktywność dziecko wybiera samodzielnie, rozpoznamy jego zainteresowania i zdolności.

7 Porażki nie zdarzają się „zdolnym”. Nic bardziej mylnego
Porażki nie zdarzają się „zdolnym”!? Nic bardziej mylnego! Każdy, kto się rozwija musi liczyć się z porażką. Im większy nacisk na rywalizację i wygrywanie tym łatwiej o porażkę. Im później się pojawia, tym trudniej się z nią pogodzić. Nie zbywajmy niepowodzeń milczeniem, bądź słowami „nic się nie stało”. Dajmy dziecku odczuć, że je rozumiemy i wspieramy.

8 Nauczycielu pamiętaj! „Trener nie skacze dalej od zawodników, ale umie sprawić, aby oni skakali coraz dalej. Mądrze słuchając, zadając dobre pytania i służąc pomocą, stajemy się w oczach uczniów prawdziwymi partnerami, których obecność jest cenna.”

9 Co zrobić, by im się chciało, tak jak im się nie chce
Co zrobić, by im się chciało, tak jak im się nie chce? Młodzi ludzie często nie potrafią pracować systematycznie, odwlekają moment wykonania zadania w czasie. Co zrobić? Narzućmy przybliżony termin. Np. przedszkolak narysuje laurkę na dzień mamy, czy babci. Termin zobowiązuje do wykonania pracy. Dobrze, gdy nastolatek zobowiąże się do wykonania zadania, np. przeprowadzenia lekcji, ciekawej prezentacji przed rówieśnikami. Wtedy ma poczucie odpowiedzialności.

10 Czy zdolny uczeń to piątkowy uczeń, z najlepszą średnią ocen na świadectwie? Wysoka średnia ocen nie wyklucza zdolności, lecz nie jest też jej dowodem. Uczeń zdolny, to też uczeń który potrafi się bez reszty oddać rozwijaniu jednej pasji, kosztem innych przedmiotów. Nie musi zależeć mu na zdobywaniu najlepszych ocen ze wszystkich przedmiotów. Uważajmy więc, zanim przypniemy łatkę „zdolny, ale leniwy”.

11 Rozwoju ucznia zdolnego nie da się zaprogramować
Rozwoju ucznia zdolnego nie da się zaprogramować! Zbyt wiele czynników składa się na jego dojrzewanie: zdrowie, emocje, relacje z rówieśnikami. Nie oczekujmy od 16, 17 latka, że będzie wierny swoim zainteresowaniom sprzed roku. To człowiek, który ma prawo się zakochać. Ma prawo do popełniania błędów. Źródło: „Zdolne dziecko pierwsza pomoc” Marcin Braun, Maria Mach,


Pobierz ppt "Uczeń zdolny jak go zrozumieć i wspierać?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google