Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wiedźmin polskiej literatury

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wiedźmin polskiej literatury"— Zapis prezentacji:

1

2 Wiedźmin polskiej literatury

3 Andrzej Sapkowski (ur. 1948) - nazwisko prawdziwe; herbu Rawicz
Andrzej  Sapkowski (ur. 1948) - nazwisko prawdziwe; herbu Rawicz. Pisarz, z zawodu ekonomista; pracownik polskiego handlu zagranicznego. Uczestniczył (krótko) w Wypadkach Poznańskich w 1956 roku. Przed rokiem pisywał, ale rzadko i za podłe pieniądze. W roku 1985, zdenerwowany niskim poziomem drukowanej na świecie fantasty, chwycił za pióro na dobre. Od tamtej pory utrzymuje średnie tempo dwóch opowiadań rocznie. Pisze wyłącznie fantasy, ostatnio horror. Nie widzi szansy, aby zostać full time writer. Znak zodiaku: Bliźnięta, co widać na każdym kroku. W życiu lubi: wszystko, wyjąwszy nieuczciwych partnerów w miłości i interesach.

4 Sapkowski jest rodowitym łodzianinem
Sapkowski jest rodowitym łodzianinem. Skończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Łódzkim. Znajomość języków obcych umożliwia mu, prócz nawiązywania satysfakcjonujących kontaktów handlowych, także zajmowanie się przekładem literackim. Jak sam wspominał, niedostępność książek fantastycznonaukowych na polskim rynku niejako obligowała go do intensywnych zakupów w księgarniach zagranicznych. W ramach literackich zainteresowań oraz chęci przybliżenia polskiemu czytelnikowi choćby w niewielkim stopniu bestsellerów światowych, zaczyna także tłumaczyć opowiadania i fragmenty większych dzieł na łamach czasopisma „Fantastyka”.

5 Wreszcie, w grudniowym numerze „Fantastyki” z 1986 r
Wreszcie, w grudniowym numerze „Fantastyki” z 1986 r. ukazuje się niepozorne objętościowo opowiadanie Sapkowskiego pt.: „Wiedźmin”. Wówczas prawdopodobnie nikt jeszcze nie przypuszczał, iż postać osobliwego mutanta, władającego sprawnie mieczem, jak i parającego się magią, stanie się ikoną popkultury W przeciągu następnych lat powstaje cała saga o Geralcie,...

6 Do sagi o Wiedźminie należą: „Krew elfów”, „Czas pogardy”, „Chrzest ognia”, „Wieża Jaskółki”, „Pani Jeziora”, które poprzedzają dwa tomy opowiadań: „Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia”.

7 Równie szybko powstaje, niestety niepozbawiony niedociągnięć (głównie w zakresie efektów specjalnych oraz braku spójności scenariusza), film Marka Brodzkiego pt.: „Wiedźmin” (2001) i dużo lepiej zrealizowany serial telewizyjny (2002). W postać głównego bohatera w obu przypadkach wcielił się Michał Żebrowski. Wreszcie światowym przebojem i produktem eksportowanym na niewyobrażalną skalę jest fabularna gra komputerowa pod tym samym tytułem.

8 W 2000 r. ukazuje się tom opowiadań pt
W 2000 r. ukazuje się tom opowiadań pt. „Coś się kończy, coś się zaczyna”, w którym znalazł się tekst pt. „Droga z której się nie wraca” – związany z cyklem wiedźmińskim, i który opowiada o rodzicach Geralta, a także humorystyczne opowiadanie tytułowe o ślubie Geralta z Rivii i Yennefer.

9 Sapkowski jest również autorem oderwanej od wiedźmińskiej sagi tzw
Sapkowski jest również autorem oderwanej od wiedźmińskiej sagi tzw. trylogii husyckiej, w skład której wchodzą: „Narrenturm”, „Boży bojownicy”, „Lux perpetua” i która ukazała się w latach

10 Po trylogii husyckiej i serii o Wiedźminie najsłynniejszy polski autor fantasy zapragnął czegoś całkiem nowego i zmierzył się ze współczesnością. W 2009 roku ukazuje się „Żmija”. Nowa powieść stara się być męską, wojenną przygodą dla chłopców lubiących zabawy z bronią. Akcję umieścił pisarz w czasie wojny w Afganistanie, a bohaterem jest radziecki żołnierz o zdolnościach paranormalnych. Książka jednak nie zachwyciła czytelników.

11 10 października 2012 r. miała miejsce premiera kolejnej książki Andrzeja Sapkowskiego pt. „Maladie i inne opowiadania”. Tom zawiera dziesięć opowiadań pisanych przez Sapkowskiego w różnych okresach życia i poruszających tematy czasem bardzo od siebie odległe. Jest więc i klasyczne fantasy, i science fiction, i political fiction, a groza bywa rozładowywana przez żart będący literacką aluzją. Wszystkie z nich poprzedzone zostały przedmowami, w których autor dowcipnie opisał tajniki swojego warsztatu i okoliczności w jakich owe opowiadania powstały. Książka nosi tytuł „Maladie”, bo jak sam autor twierdzi: „Maladie” jest moim ulubionym opowiadaniem. Jest i już.

12 Spod ręki Sapkowskiego wyszedł także quasi-naukowy „Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini” autorski, niezwykle oryginalny przewodnik po literaturze fantasy. Ma on charakter leksykonu i jest przeglądem głównych postaci, motywów oraz pojęć należących do gatunku. Inaczej niż inni autorzy podobnych kompendiów, Sapkowski wcale nie dąży do obiektywizmu. Jego leksykon jest przedsięwzięciem jak najbardziej prywatnym. Stąd dowcipne charakterystyki najpopularniejszych, znanych na całym świecie bohaterów fantasy, przewrotne opisy pojęć magicznych, a przede wszystkim "prywatny" bestiariusz Sapkowskiego.

13 Pisarz jest obecnie jednym z najbardziej znanych polskich twórców na świecie, a jego książki przetłumaczono na kilkanaście języków. Kilkakrotnie zdobył też główną nagrodę przyznawaną w kategorii literatury fantastycznej i fantastycznonaukowej, jaką jest Nagroda im. Janusza A. Zajdla. Otrzymał także Paszport Polityki.

14 Sapkowski na językach

15 Wiedźmińskie cytaty Zło to zło. Mniejsze, większe, średnie, wszystko jedno, proporcje są umowne a granice zatarte (...), jeżeli mam wybierać pomiędzy jednym złem a drugim, to wolę nie wybierać wcale. Ludzie (...) lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni (...) Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć. Nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie. Zastanówmy się nad przyczyną Twojego milczenia. Logika jest matką wszelakiej wiedzy. Najbardziej brakowało mi twojego milczenia. Błędy też się dla mnie liczą. Nie wykreślam ich ani z życia, ani z pamięci. I nigdy nie winię za nie innych. Bo w każdym z nas jest Chaos i Ład, Dobro i Zło. Ale nad tym można i trzeba zapanować. Trzeba się tego nauczyć. - Czy rozumiesz teraz, czym jest neutralność, która tak cię porusza? Być neutralnym to nie znaczy być obojętnym i nieczułym. Nie trzeba zabijać w sobie uczuć. Wystarczy zabić w sobie nienawiść. Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich. Lepiej zginąć, niż żyć ze świadomością, że zrobiło się coś, co wymaga wybaczenia. Musimy żyć. Żyć tak, by później nikogo nie musieć prosić o wybaczenie. O miłości wiemy niewiele. Z miłością jest jak z gruszką. Gruszka jest słodka i ma kształt. Spróbujcie zdefiniować kształt gruszki. Gdzie się dymi, tam się pali. A gdzie się pali, tam się sparzyć można.

16 W 2013 r. Wiedźmin powrócił. Nowy Sapkowski i nowy wiedźmin. Mistrz polskiej fantastyki znowu zaskakuje. „Sezon burz” nie opowiada bowiem o młodzieńczych latach białowłosego zabójcy potworów ani o jego losach po śmierci/nieśmierci kończącej ostatni tom sagi. W powieści pojawiają się osoby doskonale czytelnikom znane, jak wierny druh Geralta – bard i poeta Jaskier – oraz jego ukochana, zwodnicza czarodziejka Yennefer, ale na scenę wkraczają też dosłownie i w przenośni postaci z zupełnie innych bajek. Ludzie, nieludzie i magiczną sztuką wyhodowane bestie.

17 Przepiękne grafiki okładek z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon
wykonane przez Krzysztofa Domaradzkiego.

18 Bestiariusz Bazyliszek Kikimora Leszy Utopiec Strzyga Diaboł Wampir

19 Bibliografia Zdjęcia i ilustracje 1. 5.
2. 3. 4. 5. Zdjęcia i ilustracje

20 Wykonała: Beata Trela Gimnazjum nr 2 im. M. Bobrzeckiej Brzeszcze


Pobierz ppt "Wiedźmin polskiej literatury"

Podobne prezentacje


Reklamy Google