Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Zbluzgać” można wszystko Przykłady? Czy na pewno ich nie znamy? OK Kilka wybranych nonsensów...

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Zbluzgać” można wszystko Przykłady? Czy na pewno ich nie znamy? OK Kilka wybranych nonsensów..."— Zapis prezentacji:

1

2

3 „Zbluzgać” można wszystko Przykłady? Czy na pewno ich nie znamy? OK Kilka wybranych nonsensów...

4 Można znieważyć uczucia...

5 opluć informacje...

6 zdeprecjonować akcje "Cała Polska czyta dzieciom" Cytat z polecanej przez akcję książkę: "Dziwka, dziwka, głupia k...wa - nie przestawała mnie bić i już całe ciało paliło mnie z bólu"

7 zhańbić strój 49,90 zł

8 zbezcześcić Kraków

9 zniesławić LUDZI

10

11 Czy ten rysunek i wcześniejsze wzbudził Twój niepokój? niechęć, odrazę? Poczułeś, że jest coś nie w porządku w tym, że zostały pokazane

12 TO AGRESJA SŁOWNA używanie wulgaryzmów jest formą przemocy i nawet pod maską wesołości kryją się tak naprawdę nieprzyjemne uczucia

13 Dlatego... Powiedz wulgaryzmom zdecydowane NIE!

14 Dlatego...

15 Skąd się bierze zjawisko wulgaryzacji?

16 Każda forma agresji rodzi się ze strachu, np. przed przed przed odrzuceniem okazaniem przegraną słabości

17 Wulgaryzmy to Wielki problem dzieci Wielki problem młodzieży Wielki problem dorosłych

18 „Cholela, jak to działa!” – Czterolatek klnie, bo jest oczarowany mocą brzydkich słów. Nastolatek – bo naśladuje świat dorosłych i szuka swojej tożsamości. A rodzice?

19 Inwazja wulgaryzmów (dane za Komunikatem CBOS z 14 września 2001)  ulica (88%),  środki komunikacji (61%)  szkolnictwo (57%)  grubiaństwo w środowisku pracy (55%)  miejsca rozrywki, wypoczynku (49%)  telewizja - jedna trzecia badanych (33%)

20 Osławione przykłady

21 Ekspansja wulgaryzmów w filmach Malediktologia (łac. male dictum- lżenie) mówi, o zalewie wulgaryzmów w latach 20. i 30. w kinie nie używano wulgaryzmów, w latach 60. na jeden film przypadało 1,6 przekleństwa, u progu lat 90. już 100!"

22 Przekleństwa atakują nas ze wszystkich stron Internet – mylne przekonanie o anonimowości i bezkarności (na hasło "k...a" Google zwraca 1.070.000 wyników; "ch..."- 539.000 itd.) zakaz używania przekleństw znajduje się w większości regulaminów forów dyskusyjnych, serwisów blogowych, dostawców miejsc na strony www

23 większość Polaków (75%) przyznaje się do używania wulgarnego słownictwa

24 Czy spotykasz się z wulgaryzmami w szkole?

25 Przyczyny wulgaryzacji wśród młodzieży przykład środowiska szkolnego, osobista porażka, moda, patologia

26 Apelują środowiska naukowe „ w wyniku obniżania wymagań edukacyjnych w zakresie języka polskiego i historii narodowej, zanika umiejętność poprawnego mówienia i pisania w ojczystym języku.”

27 Akty prawne Art. 3. 1. Ochrona języka polskiego polega w szczególności na: przeciwdziałaniu jego wulgaryzacji Ustawa o języku polskim z dn. 7.10.1999 r. Dz. U z 1999 r. Nr 90, poz. 999.

28 Prawo prasowe dziennikarz jest zobowiązany „dbać o poprawność języka i unikać używania wulgaryzmów” (art. 12 w ust. 1 pkt 3) redaktor naczelny „Jest również obowiązany do dbania o poprawność języka materiałów prasowych oraz przeciwdziałania jego wulgaryzacji” (art. 25 w ust. 4 )

29 Radiofonia i telewizja ”Nadawcy dbają o poprawność języka swoich programów i przeciwdziałają jego wulgaryzacji” (Dz. U. z 1993 r. Nr 7, poz. 34, art. 18 i in.)

30 Socjologowie: „istnieje wprost proporcjonalna zależność między agresją słowną i wulgaryzacją języka a przemocą fizyczną i wulgarnością zachowań”

31 Psycholodzy: „obsesyjne wypowiadanie wulgarnych słów może być objawem zaburzeń psychicznych”

32 + Od używania wulgaryzmów można się uzależnić

33 Napomina Kościół (List episkopatu Polski z dn.12. 01.2010) degradacja kultury upadek języka polskiego zachowania niegodne chrześcijanina upadek obyczaju

34 Ogłoszono Dzień Bez Przekleństw (17.12.)

35 "Pologne, Pologne, k..., k...!". „Pod względem zwulgarnienia języka bijemy w Europie absolutny rekord. Za granicą zaczynają nas widzieć jako naród przeklinający. Dowodem zdarzenie, jakie spotkało mnie w środku Paryża. Spacerując tam z żoną, synem, znajomymi rozmawiamy po polsku. Nagle Murzyn, czarny jak heban, macha do nas ręką i krzyczy: Pologne, Pologne, k..., k...!". I to zaczyna być znak Polski na świecie.” (Jan Miodek, Cywilizacyjno-historyczny paradoks, "Plus minus Rzeczpospolita" 13.04.1998)

36 POLSKA ?

37 Godność  Czy znasz przysłowie francuskie: „Pijany jak Polak?”  Czy znasz niemieckie kawały, o tym że ukradziony samochód na pewno znajdzie się w Polsce?  Czy chcesz, by przekleństwa stały się znakiem Polski na świecie?

38 sposobem wymiany myśli i informacji Wulgaryzmy nie są: atrakcyjnym przerywnikiem symbolem niezależności, wolności i dorosłości

39 Wulgaryzmy to prymitywny sposób okazywania emocji ciężkie wykroczenie przeciw kulturze świadectwo ulegania wpływom i naciskom grup społecznych wyraz buntuprowokacjadegradowanie języka polskiego

40 Co robić? Co może zrobić nauczyciel? Co może zrobić rodzic? Co możesz zrobić Ty?

41 „ Rozmawiaj z ka ż dym j ę zykiem miło ś ci. Nie podno ś głosu. Nie przeklinaj. Uspokajaj i okazuj dobro ć.” Ks. Stefan Wyszyński „ABC społecznej krucjaty miłości”

42 „B ą d ź nieskazitelny w słowach. Mów spokojnie. Mów tylko to, co my ś lisz. Wykorzystaj moc swoich słów tak, by prowadziły do prawdy i miło ś ci.” „Cztery umowy. Księga mądrości Tolteków”

43 Co może zrobić nauczyciel, rodzic reagować system: zasada- ostrzeżenie- sankcja rozmawiać organizować czas wolny pokazywać konsekwencje

44 A Ty? Tu wklej swoje zdjęcie

45 Pamiętaj, że: HOMO VULGARIS boi się jest emocjonalnie nieporadne jest uzależnione jest komunikacyjnie, językowo bezradne

46 Przede wszystkim REAGUJ!

47 „Przy mnie proszę tak nie mówić!” „Bardzo proszę, nie klnij w mojej obecności”

48 Zapytaj o znaczenie użytych wulgarnych wyrażeń - To znaczy, przebiło się? K.....

49 CZY WIESZ, ŻE: Używanie wulgaryzmów regulowane jest nie tylko przez normy społeczne, ale i prawne.normy społeczne W Polsce art. 141 Kodeksu wykroczeń mówi:PolsceKodeksu wykroczeń

50 „Kto w miejscach publicznych umieszcza nieprzyzwoite napisy, rysunki albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze grzywny do 1500 złotych”

51

52 Literatura: www.stopwulgaryzmom.pl pl.wikipedia.org/wiki/Wulgaryzm nonsensopedia.wikia.com/wiki/Wulgaryzmy www.kobieta.pl/...i.../wulgaryzmy-przy- mnie-tak-nie-mow/ i in.


Pobierz ppt "„Zbluzgać” można wszystko Przykłady? Czy na pewno ich nie znamy? OK Kilka wybranych nonsensów..."

Podobne prezentacje


Reklamy Google