Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Www.ceo.org.pl/globalna practicalaction.org/schoolstechnologyjustice Technologia Co to znaczy dla ciebie?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Www.ceo.org.pl/globalna practicalaction.org/schoolstechnologyjustice Technologia Co to znaczy dla ciebie?"— Zapis prezentacji:

1 www.ceo.org.pl/globalna practicalaction.org/schoolstechnologyjustice Technologia Co to znaczy dla ciebie?

2 Co to dla ciebie znaczy? Zadanie wprowadzające  Zapisz na osobnych kartkach sformułowania, które przychodzą tobie do głowy, gdy myślisz o słowie „technologia” (max 4-5 karteczek)  Przekaż osobie prowadzącej

3 Technologia – definicja Definicji technologii jest wiele, ale wszystkie podkreślają zastosowanie wiedzy naukowej do rozwiązywania konkretnych/praktycznych problemów. Jakie problemy rozwiązywane są za pomocą technologii zobrazowanych powyżej?

4 Technologia: moje potrzeby Aktywność samodzielna: Zapisz na kartkach przekazanych przez osobę prowadzącą 4 technologie, które uważasz, że są w twoim życiu najważniejsze – jedna na każdej kartce.

5 Technologia: nasze potrzeby  W grupach 4-osobowych przyjrzyjcie się wypisanym przez was technologiom  Porównajcie swoje kartki – czy twoje potrzeby podobne są do potrzeb innych osób?  Odłóżcie na bok powtarzające się kartki.

6 Technologia: potrzeby  Otrzymujecie dodatkowy zestaw kart.  Jedna osoba tasuje wszystkie karty i rozdaje każdemu w grupie tyle samo kart.  Otrzymujecie od nauczyciela planszę, obejrzyjcie ją.

7 Porozmawiajmy: technologiczne potrzeby i zachcianki  Kolejne osoby losują kartę ze swojego stosika i układają na planszy w wybranym miejscu, w jednej z trzech stref. Za każdym razem trzeba zadecydować, czy to jest „potrzeba”, czy „coś co ułatwia życie”, czy „zachcianka/luksus”  W każdej strefie możecie położyć ograniczoną liczbę kart. Uważajcie, by nie przekroczyć tego limitu.  Można przesuwać karty między strefami, ale musi się na to zgodzić cała grupa.  Jak skończycie, dajcie znać osobie prowadzącej.

8 Dlaczego???  Zwróćcie uwagę, które karty zakryła na waszej planszy osoba prowadząca? Co je łączy? Jaka jedna przyczyna może spowodować brak dostępu do tych technologii?  Dlaczego niektóre rozwiązania technologiczne, które są dla nas dostępne, nie są dostępne dla innych osób?

9 Dostęp do energii  Obecnie ponad 1,2 miliarda ludzi na świecie (ok. 20% światowej populacji) nie ma dostępu do elektryczności. Większość z tych osób żyje z krajach globalnego Południa.  Dyskusja: –Jak dostęp do elektryczności wpływa na jakość życia? –Jakie możliwości pojawiają się wraz uzyskaniem dostępu do energii?

10 Jeśli spodobała ci się dyskusja o technologicznych potrzebach i zachciankach, pewnie zainteresuje cię również temat sprawiedliwości technologicznej - czyli prawa dostępu do rozwiązań technologicznych, które umożliwiają prowadzenie godnego życia i nie odbierają możliwości innym, by mogli – teraz lub w przyszłości – również żyć w ten sposób. www.ceo.org.pl/globalna practicalaction.org/schoolstechnologyjustice


Pobierz ppt "Www.ceo.org.pl/globalna practicalaction.org/schoolstechnologyjustice Technologia Co to znaczy dla ciebie?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google