Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z. Korzeniewski, DODN Co przeszkadza w twórczym myśleniu? Z. Korzeniewski przedstawia…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z. Korzeniewski, DODN Co przeszkadza w twórczym myśleniu? Z. Korzeniewski przedstawia…"— Zapis prezentacji:

1 Z. Korzeniewski, DODN Co przeszkadza w twórczym myśleniu? Z. Korzeniewski przedstawia…

2 Z. Korzeniewski, DODN Analfabetami XXI wieku będą nie Ci, którzy nie umieją czytać i pisać, lecz Ci, co nie potrafią się uczyć, oduczać i uczyć na nowo. Alvin Toffler

3 Z. Korzeniewski, DODN Wiedza Zarówna zbyt mała jak i zbyt duża utrudnić może pojawienie się zachowań niestandardowych, twórczych.

4 Z. Korzeniewski, DODN Inercja (sztywność) Bezrefleksyjne podejmowanie działania, które uprzednio pozwoliło osiągnąć sukces.

5 Z. Korzeniewski, DODN Fiksacja funkcjonalna Jednostronność polegająca na dostrzeganiu w obiektach tylko jednego aspektu, związanego z dominującą funkcją przedmiotu, narzucającą się cechą zewnętrzną lub przynależnością, do określonej klasy obiektów, zjawisk, (myślenie o cegle tylko jako o materiale budowlanym).

6 Z. Korzeniewski, DODN Tendencyjne wnioskowanie Formułowanie konkluzji wynikających nie z faktów, a z naszych nastawień uwarunkowanych doświadczeniem zawodowym, osobistym lub chwilowym impulsem.

7 Z. Korzeniewski, DODN Fragmentaryczność spojrzenia Z powodu ograniczonej pojemności naszej uwagi pamięci, mamy tendencję do koncentrowania się na wybranych elementach. Sposobem uniknięcia takiej „optyki” jest prac zespołowa.

8 Z. Korzeniewski, DODN Przesadne uogólnienia To zakłócenie przetwarzania danych polegających na budowaniu ogólnych zasad, reguł w oparciu o tak niewystarczające przesłanki, jak jedno czy dwukrotne pojawienie się danego zjawiska.

9 Z. Korzeniewski, DODN Myślenie czarno-białe Rzeczywistość najczęściej jest szara-ludzie i rzeczy mają zarówno dobre jak i złe strony. Pomyślność jest stanem stopniowalnym- jeżeli nie jestem w niebie, to jeszcze nie oznacza, że jestem w piekle.

10 Z. Korzeniewski, DODN Tendencyjne poszukiwanie informacji Poszukujemy danych zgodnych, potwierdzających nasze pomysły, wnioski i przekonania, unikamy lub wręcz ignorujemy dane z nimi sprzeczne.

11 Z. Korzeniewski, DODN Asymetria w spostrzeganiu przyczyn Tendencji do spostrzegania źródeł swoich sukcesów we własnych kompetencjach, pracowitości, a źródeł porażek w czynnikach zewnętrznych. W przypadku innych-ich sukcesy wyjaśniamy chętnie szczęściem, pomocą osób drugich, porażki są zaś ich winą wynikającą z lenistwa, braku profesjonalizmu itp.

12 Z. Korzeniewski, DODN Nierealistyczny optymizm Polega na przecenianiu prawdopodobieństwa (szans) zajścia zdarzeń pozytywnych dla nas, a na niedocenianiu szans zdarzeń dla nas negatywnych.

13 Z. Korzeniewski, DODN Zamiast zakończenia JEST W TYN ZDANIU CZTERY BLĘDY. CZY POTRAFISZ JE ODNALEŹĆ?


Pobierz ppt "Z. Korzeniewski, DODN Co przeszkadza w twórczym myśleniu? Z. Korzeniewski przedstawia…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google