Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

i Bernard Sychta urodził się 21 marca 1907 r. w Puzdrowie jako siódme dziecko Jana i Anny z domu Karszny. Czteroklasową szkołę podstawową ukończył w rodzinnej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "i Bernard Sychta urodził się 21 marca 1907 r. w Puzdrowie jako siódme dziecko Jana i Anny z domu Karszny. Czteroklasową szkołę podstawową ukończył w rodzinnej."— Zapis prezentacji:

1

2 i Bernard Sychta urodził się 21 marca 1907 r. w Puzdrowie jako siódme dziecko Jana i Anny z domu Karszny. Czteroklasową szkołę podstawową ukończył w rodzinnej wsi. Naukę kontynuował w gimnazjum w Gdańsku i Wejherowie

3

4 W 1928 roku zdał maturę i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Po skończonych studiach filozoficzno–teologicznych otrzymał 17 grudnia 1932 r. święcenia kapłańskie.

5 W pierwszą niedzielę po święceniach odprawił mszę prymicyjną w kościele św. Marcina w Sierakowicach.

6 Od stycznia 1933 r objął obowiązki III wikariusza w parafii Najświętszej Marii Panny w Świeciu oraz prefekta szkoły powszechnej.

7 Dwa lata później rozpoczął pracę jako kapelan w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Kocborowie, na przedmieściach Starogardu Gdańskiego.

8 W czasie II wojny światowej ukrywał się przed hitlerowcami – najpierw u państwa Bilikiewiczów, później u państwa Sokołowskich i Nogów w Osiu. Po wyzwoleniu wrócił do dawnej pracy w Zakładzie Psychiatrycznym w Kocborowie.

9 W 1947 r. obronił doktorat na Uniwersytecie Poznańskim na podstawie rozprawy: „Kultura materialna Borów Tucholskich”, która jest dziś jedną z najważniejszych prac z zakresu etnografii kaszubskiej i kociewskiej. W tym samym roku został proboszczem parafii katedralnej w Pelplinie i wykładowcą w tamtejszym seminarium. Prowadził wykłady z psychiatrii duszpasterskiej i psychopatologii.

10 W 1960 r. papież Jan XXIII przyznał mu tytuł „tajnego szambelana papieskiego”. W 1964 r. został mianowany kanonikiem Kapituły Katedralnej Chełmińskiej. Od 1969 r. za zgodą biskupa, poświęcił się całkowicie pracy naukowej. W 1981 r. Uniwersytet Gdański przyznał mu tytuł „Honoris Causa”.

11 Zmarł 25 listopada 1982 r. w Gdańsku. Pochowany został w Pelplinie.

12 Ks. Bernard Sychta znany jest przede wszystkim jako autor monumentalnego dzieła „Słownik gwar kaszubskich na tle kultury ludowej” będącego pierwszym kompendium wiedzy na temat języka kaszubskiego. Słownik powstawał przez wiele lat działalności ks. Sychty i wydany został w latach 1967–76.

13 Oprócz tego wydał skromniejszy „Słownik gwar kociewskich na tle kultury ludowej” (1980-85).

14 Był również autorem sztuk teatralnych (m.in. „Hanka sã żeni”, „Gwiôzdka ze Gduńska”, „Dzéwczã i miedza”, „Wesele kociewskie”) oraz prac z zakresu psychiatrii. Jego ulubionym zajęciem było także malarstwo artystyczne (grafiki, akwarele, pastele, karykatury).

15 Ks. prałat doktor Bernard Sychta był wybitnym naukowcem, poetą i artystą. Wszyscy, którzy znali księdza osobiście, podkreślali jego niezwykłą pracowitość i skromność.

16  W Puzdrowie  W Kościerzynie  W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Świeciu


Pobierz ppt "i Bernard Sychta urodził się 21 marca 1907 r. w Puzdrowie jako siódme dziecko Jana i Anny z domu Karszny. Czteroklasową szkołę podstawową ukończył w rodzinnej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google