Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat: Mapa polityczna Europy po I wojnie światowej. 1.Europa w 1918 r. a.Walczyło 65 mln żołnierzy (60% poległo/10 mln/ lub zostało rannych); b.Zniszczenia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat: Mapa polityczna Europy po I wojnie światowej. 1.Europa w 1918 r. a.Walczyło 65 mln żołnierzy (60% poległo/10 mln/ lub zostało rannych); b.Zniszczenia."— Zapis prezentacji:

1 Temat: Mapa polityczna Europy po I wojnie światowej. 1.Europa w 1918 r. a.Walczyło 65 mln żołnierzy (60% poległo/10 mln/ lub zostało rannych); b.Zniszczenia gospodarcze; c.Ingerencja państwa w gospodarkę; d.Zadłużenie Europy w USA; e.Kryzys gospodarczy – brak pracy dla weteranów; f.Emancypacja kobiet; g.Upadek Hohenzollernów, Habsburgów i Romanowów; h.Powstanie nowych państw.

2

3

4

5

6

7 2.Konferencja pokojowa w Wersalu. a.Otwarcie 18 I 1919 – 32 państwa zwycięskie; b.Rada Dziesięciu/USA, WB, Francja, Japonia, Włochy/; c.Cele: zapewnić pokój, Francja chciała maksymalnie osłabić Niemcy zaś WB i USA chciały zachować równowagę; d.Projekt traktatu – 7 maja 1919 – Niemcy przeciw i ultimatum ententy; e.28 czerwca 1919 – traktat z Niemcami w Wersalu; f.10 września 1919-traktat z Austrią w Saint-Germain; g.27 listopada 1919-traktat z Bułgarią w Nauilly; h.4 czerwca 1920-traktat z Węgrami w Trianon w Wersalu; i.10 sierpnia 1920-traktat z Turcją w Sévres.

8 3.Liga Narodów. a.cel: czuwanie nad pokojem; b.Inicjator: Thomas Woodrow Wilson; c.Zasady: nieuciekanie się do wojny, jawne stosunki międzynarodowe, przestrzeganie sprawiedliwości i zobowiązań – 32 państwa + 13 neutralnych; d.Siedziba – Genewa; e.Organy: Zgromadzenie, Rada/5(4) mocarstw/, Sekretariat, Stały Trybunał Sprawiedliwości Międzynarodowej w Hadze i Międzynarodowa Organizacja Pracy w Genewie; f.Mały traktat wersalski – nowo powstałe państwa zobowiązano do przestrzegania praw mniejszości; g.Odebrane Niemcom i Turcji kolonie stały się terenami mandatowymi mocarstw – przygotowanie do niepodległości; h.Brak organów egzekwujących uchwały i rezolucje – nieskuteczność.

9 4.Stosunki międzynarodowe w latach dwudziestych. a.Konferencja w Waszyngtonie 1921-1922/ - 9 państw – USA, Belgia, Francja, Chiny, Japonia, Holandia, WB, Włochy Portugalia; -Wspólna ochrona kolonii na Pacyfiku, -Polityka otwartych drzwi w Chinach, -Traktat o dopuszczalnym tonażu flot wojennych, -Uprzywilejowana pozycja USA; b.Ład międzynarodowy izolował Niemcy i Rosję Radziecką (nie zaproszono do Ligi Narodów i konferencji w Waszyngtonie)- w Niemczech nawoływano do bojkotu systemu wersalskiego;

10 c.Francja zawiera układy z Belgią i Polską i stworzyła Małą Ententę; d.Wielka Brytania zwołała konferencję do Genui w celu odnowienia stosunków gospodarczych z Niemcami i Rosją e. Traktat w Rapallo Niemcy i Rosja zawarły porozumienie dyplomatyczne, gospodarcze i wojskowe; f.Konferencja w Locarno 1925 – pakt gwarantujący granice między Francją, Belgią, Wielką Brytanią, Włochami i Niemcami – brak gwarancji dla Polski mimo obecności na konferencji.


Pobierz ppt "Temat: Mapa polityczna Europy po I wojnie światowej. 1.Europa w 1918 r. a.Walczyło 65 mln żołnierzy (60% poległo/10 mln/ lub zostało rannych); b.Zniszczenia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google