Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bieg na Orientację. Bieg na Orientację Bieg na orientację (BnO) – olimpijska dyscyplina sportowa (choć nie jest wpisana do programu igrzysk olimpijskich),

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bieg na Orientację. Bieg na Orientację Bieg na orientację (BnO) – olimpijska dyscyplina sportowa (choć nie jest wpisana do programu igrzysk olimpijskich),"— Zapis prezentacji:

1

2 Bieg na Orientację

3 Bieg na orientację (BnO) – olimpijska dyscyplina sportowa (choć nie jest wpisana do programu igrzysk olimpijskich), w której zawodnik posługując się mapą i kompasem ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną trasę wyznaczoną w terenie (zazwyczaj jest to las) przez punkty kontrolne. Przebieg pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę biegu na orientację

4 Do Orientacji Sportowej zaliczamy jeszcze :
rowerowa jazda na orientację narciarski bieg na orientację orientacja precyzyjna radioorientacja sportowa

5 Historia BnO Kolebką BnO jest Skandynawia, gdzie pierwsze zawody zorganizowano pod koniec XIX w. Na początku była to dyscyplina przeznaczona wyłącznie dla żołnierzy, jednak po paru latach BnO otworzyła się na „zwykłych ludzi”. Mapy wojskowe 1:50 000, 1:

6 Pierwsze Mistrzostwa Europy w 1962 r w Norwegii.
Pierwsze Mistrzostwa Świata w 1966 w Finlandii

7 Największe zawody BnO Tiomila – 10 zmianowa sztafeta – start 22.00
W 2013 r. ok. 350 zespołów w głównej kategorii, na zawodach ok uczestników i widzów Jukola- 7 osobowa sztafeta - start 23.00 2013 – ok zespołów w głównej kategorii, ok osób w centrum O-Ringen – 5-dniowe zawody w Szwecji (udział 20 tys. zawodników)

8 Biegi na Orientację w Polsce
W 1967 r. Polska zostaje członkiem IOF W 1970 r. Polska debiutuje na Mistrzostwach Świata w NRD. Obecnie w Polskim Związku Orientacji Sportowej zarejestrowanych ponad 2500 osób.

9 Mapa

10

11 Trasa

12 Punkt kontrolny Stojak z biało-pomarańczowym lampionem Puszka SI + perforator

13 SI System

14 Zawodnik

15 Kompas

16 Wynik w BnO Orientacji Technika Taktyka kondycyjne Zdolności Psychika

17 Rodzaje Biegów na Orientację
Podział ze względu na czas trwania wysiłku Podział ze względu na ilość osób biorących udział w biegu Podział ze względu na warunki rozgrywania biegu

18 Czas trwania wysiłku – M21
Bieg sprinterski – 15 min Bieg krótkodystansowy – 30 min Bieg klasyczny – 90 min Bieg długodystansowy – 150

19 Ilość osób Bieg indywidualny
Bieg sztafetowy ( w Polsce 3 osobowe, 7 osobowe, zagranicą 7, 10, 20, 25 )

20 Warunki rozgrywania biegu
Bieg dzienny Bieg nocny

21 Orientowanie mapy Aby mapa odzwierciedlała sytuacje terenowe, musi być ona zorientowana, czyli ustawiona do północy. Tylko w takim jej położeniu elementy na niej zaznaczone będą w tej samej relacji względem siebie co w terenie.

22 Ustawienie mapy można przeprowadzić dwoma sposobami:
Przy użyciu kompasu Porównując mapę z elementami terenu.

23

24

25

26 Koniec


Pobierz ppt "Bieg na Orientację. Bieg na Orientację Bieg na orientację (BnO) – olimpijska dyscyplina sportowa (choć nie jest wpisana do programu igrzysk olimpijskich),"

Podobne prezentacje


Reklamy Google